از افتتاح پروژه‌های آبرسانی تا بررسی مشکلات عشایر سفر رئیس سازمان امور عشایر کشور به شمال استان اردبیل

از افتتاح پروژه‌های آبرسانی تا بررسی مشکلات عشایر سفر رئیس سازمان امور عشایر کشور به شمال استان اردبیل

مسئولان سازمان عشایری کشور با سفر به مناطق مختلف شمال استان اردبیل و منطقه مغان در جمع اهالی قشلاقات عشایری حضور یافته و ضمن بررسی مشکلات و مسائل مردم پروژه آبرسانی چندین قشلاق عشایری در اصلاندوز را نیز افتتاح کردند.
به گزارش خبرنگار روزنامه برای اردبیل از اصلاندوز مسئولان سازمان عشایری کشور با سفر به مناطق مختلف شمال استان اردبیل و منطقه مغان در جمع اهالی قشلاقات عشایری حضور یافته و ضمن بررسی مشکلات و مسائل مردم پروژه آبرسانی چندین قشلاق عشایری در اصلاندوز را نیز افتتاح کردند.
در ادامه رئیس سازمان امور عشایری کشور در نشست با اهالی چندین قشلاق عشایری شهرستان مرزی اصلاندوز مغان به بررسی مسائل و مشکلات این قشر از جامعه پرداخت و برنامه‌ریزی لازم برای حل ابن مشکلات را جزو مهم ترین برنامه‌های اداره کل امور عشایری استان دانست.
وی افزود: عشایر همواره در سطح کشور در عرصه‌های مختلف نقش داشته‌اند و امروز که کشور در حالت تحریم قرار گرفته است این اقشار با تلاش شبانه روزی خود در حوزه تولید محصولات مختلف دامی و لبنی نقش خاص ایفا می‌کنند.
وی با بیان اینکه سالانه ۲۰۰ هزار تن گوشت قرمز با تلاش عشایر کشور تولید می‌شود خاطر نشان کرد: با تلاش عشایر در مناطق مختلف کشور در بخش دامپروری سالانه به میزان ۲۰۰ هزار تن گوشت قرمز تولید می‌شود که در تحقق شعار جهش تولید و اقتصاد مقاومتی نقش بسزا و موثر دارد.
علایی مقدم با بیان اینکه خدمت به مردم عشایر کشور در اولویت امور عشایری ایران قرار دارد تصریح کرد: با توجه به اینکه عشایر کشور ضمن تامین معیشت خود نقش موثری در تامین گوشت و پروتئین مردم شهر دارند با برنامه‌ریزی جدی و دقیق برای حل مشکلات و مسائل مناطق عشایری کشور در تلاش هستیم و در این راستا آبرسانی و توجه به راه های این مناطق در اولویت قرار دارد.
حل مشکلات مناطق عشایری استان اردبیل در دستور کار دستگاه های اجرایی قرار دارد
فرزاد قلندری معاون امور عمرانی استاندار اردبیل نیز در ادامه با اشاره به افتتاح مجتمع آبرسانی احمدلو و ۹ قشلاق همجوار گفت: خدماتی که به عشایر مغان در حوزه عمران و آبادانی ارائه می‌شود باید روز به روز افزایش یابد و در این راستا مشکلات عشایر منطقه را در آینده نزدیک در نشستی با حضور فرمانداران مغان پیگیری خواهیم کرد.
قلندری با تأکید بر توجه جدی سازمان امور عشایری ایران به استان اردبیل اظهار کرد: امور عشایری تاکنون ۵۰ میلیارد تومان اعتبار به آبرسانی عشایر اختصاص یافته که باید به این امر توجه جدی شود و از طریق استانداری و امور عشایری استان موضوع مربوطه پیگیری می‌شود که با اهتمام جدی مسئولان دستگاه‌های اجرایی استان امیدواریم هرچه زودتر شاهد رفع تمامی مشکلات عشایر استان اردبیل و به ویژه شمال استان باشیم.
اداره امور عشایری برای خدمت به عشایر باید در شهرستان اصلاندوز ایجاد شود
سید عباس مینایی فرماندار شهرستان اصلاندوز نیز در ادامه با اشاره به ظرفیت عشایر منطقه گفت: ششهرستان اصلاندوز کانون عشایر استان اردبیل است و میزان تولید محصولات لبنیاتی اصلاندوز بسیار بالا است به طوری که ۸۰ درصد نوع فعالیت جمعیت مردم اصلاندوز عشایری هستند و این آمار همواره رو به افزایش است.
وی تصریح کرد: باید به توریسم و گردشگری عشایری توجه شود و همچنین در راستای توجه به توسعه مناطق عشایری آبرسانی در قشلاقات مختلف با تمام توان و تلاش انجام می‌شود و با توجه به اینکه با بهره برداری از تمام این پروژه‌ها در اختصاص و برداشت آب مشکل وجود خواهد داشت باید این مشکل مورد توجه و پیگیری قرار گیرد.
مینایی با بیان اینکه اداره امور عشایری در اصلاندوز وجود ندارد و ّهرچه زود تر باید استقرار یابد افزود: با اختصاص زمین‌های کشاورزی از محل مراتع کشاورزی شهرستان به عشایر نه تنها موجب کاهش دامپروری نخواهیم بود بلکه با توجه به اینکه تجربه و شواهد نشان داده با افزایش روز افزون میزان دام نیز مواجه خواهیم شد.
حجت السلام والمسلمین عظیم اسدزاده امام شهرستان در سخنرانی های خود در بین عشایر با حضور رئیس سازمان امور عشایر کشور گفت: همانطور معمار کبیر انقلاب اسلامی فرمودند :《عشایر ذخایر انقلاب هستند 》که ما و دولت نیز باید با تبعیت از این فرموده امام راحل سعی و تلاش در کاستن از مشکلات عزیزان که مشکلاتی همچون راه های مواصلاتی و آب شرب برق،گاز که از مهمترین مشکلات این قشر هستد که باید حل شود.
وی ادامه داد: در طول انقلاب اسلامی دستگاه‌های اجرایی و دولت در کنار عشایر بوده‌اند و برای مردم این مناطق خدمات بسیاری انجام داده‌اند اما در شان مردم تلاشگر این منطقه نیست و در این راستا باید همچنان تلاش جدی انجام شود.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *