ارائه آمار بیماران کرونایی بدون حتی یک مورد خطای تعمدی

ارائه آمار بیماران کرونایی بدون حتی یک مورد خطای تعمدی

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان خبر داد:

شهرام حبیب زاده در نشست خبری که در سالن جلسات دانشگاه علوم پزشکی برگزار شد به عملکرد این دانشگاه درخصوص کنترل و درمان بیماری کرونا طی یک سال گذشته اشاره و اظهار کرد: در خصوص ارائه آمار بیماران کرونایی در استان حتی یک مورد اشتباه تعمدی در ارائه آمار نداشتیم وبرخورد صادقانه از اولویت های این دانشگاه بوده است.
وی ادامه داد: دریکسال اخیر بخش اعظم فعالیتهای تمامی دستگاهها در حوزه کرونا اختصاص یافت ،فعالیتهای دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل نیز با استمداد از ظرفیت بسیج و نیروهای هلال احمر استان درطول یک سال گذشته در این حوزه متمرکز بود که اختصاص بیمارستان تروما و بیمارستان شهدای پارس آباد وهمچنین هزینه تهیه اکسیژن سازهای مختلف ازجمله آنها بود.
حبیب زاده بیان کرد:هزینه های دارویی وهزینه ایجاد آزمایشگاه جدیدPCR که برای اولین بار در استان به صورت خوداتکایی انجام و تجهیز شد.تعطیلی کلاسها آسیب هایی به بخش آموزش وارد شد که ایجاد ظرفیتهای آموزشی در بخش مجازی و توجه به زیرساختهای IT تبدیل به یک فرصت در این زمینه شد.در حوزه پژوهش نیز طرحهای متعددی با همکاری جهاد دانشگاهی و سایر سازمانها انجام شد که تعدادی به نتیجه رسیده و مابقی نیز در حال انجام است.
در ادامه این جلسه معاون درمان درتوضیح اقداماتی که در حوزه درمان در شرایط کرونایی انجام شده است بیان کرد: درپی اهتمام به رفع نواقصات و خرید تجهیزات مورد نیاز بیمارستانهای استان یک دستگاه سی تی اسکن برای بیمارستان شهدای پارس آباد خریداری و نصب شد که در حال بهره برداری است. علاوه بر آن یک دستگاه سی تی اسکن برای بیمارستان امام رضا(ع) اردبیل و یک دستگاه سی تی اسکن نیز برای بیمارستان حضرت ولیعصر(عج) مشگین شهرخریداری و تحویل داده شد.
وی ادامه داد: علاوه بر آن تهیه۵۰ دستگاه لنتیناتور که درشرایط کرونایی در بخشهای ICUبه شدت مورد نیاز بود انجام گرفت و بیمارستانهای استان به این دستگاه تجهیز شدند.
محمد رضا رضایی بنا خاطرنشان کرد: قرارداد خرید یک دستگاه MRI برای بیمارستان شهدای پارس آباد و یک دستگاه سی تی اسکن برای بخش حوادث و سوانح سوختگی بیمارستان امام خمینی (ره) نیز منعقد و در آینده نزدیک خریداری خواهد شد که در اختیار هیئت امنای ارزی بوده و بیشتر مبلغ آن پرداخت شده است.
رضایی بنا افزود:خرید یک دستگاهCRR برای دیالیزبیماران بدحال در شرایط بحران کرونایی توسط دانشگاه علو پزشکی استان و یک دستگاه دیگر از طریق وزارت بهداشت و بانک جهانی تهیه شد.
وی یاد آور شد: استقرار دو دستگاه پلاسما فرز برای درمان بیماران کرونایی برای بیمارستان امام(ره) انجام شد.علاوه برآن نصب دستگاه ۲۰ تنی اکسیژن در بیمارستان امام (ره) صورت گرفت و در حال حاضر ۶ دستگاه اکسیژن ساز در این بیمارستان فعال است. دستگاههای اکسیژن ساز بیمارستان امام رضا (ع) و بیمارستان فاطمی نیز در حال نصب است. خرید، تست و نصب دستگاه ۳۰ تنی بیمارستان حضرت ولیعصر(عج) نیز انجام شد.
در ماههای آینده نیز خرید دستگاه اکسیژن ساز برای بیمارستانهای علوی و بیمارستان شهدای پارس آباد نیز در دستور کار قرار دارد و قرار داد خرید آن نیز در حال انعقاد است.
معاون غذا و دارو در ادامه گفت: کارخانه الکل آذربایجان در ابتدای شیوع کرونا افتتاح و این مشکل ساماندهی شد. همچنین تعدادهفت کارخانه داروسازی و تولید مواد شوینده مجوزمواد ضد عفونی کننده اخذ کردندکه در خلخال ، کوثر ، اردبیل و مشگین شهر فعال هستند.
محسن ارزنلو بیان کرد:بیش از ۳۰ کارگاه تولید ماسک در استان درحال فعالیت است و در این خصوص هیچ کمبودی وجود ندارد به طوریکه در صدد صدور آن به کشورهای همسایه و دیگر استانها نیز هستند و خوشبختانه از لحاظ تهیه داروهای کرونایی نیز در حال حاضر مشکلی وجود ندارد.
معاون اموربهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان نیز در ادامه به فعالیتهای آموزشی در خصوص کرونا اشاره کرد و گفت: اردبیل جزو هشت استان اول کشور بود که توانست کمکهای سازمان بهداشت جهانی را در خصوص تشخیص، درمان و کنترل ویروس کرونا به خود اختصاص داد و دو دستگاه PCR به ارزش ۵و نیم میلیارد تومان خریداری شد که با این تجهیزات پس از کرونا نیز استان از ارجاع آزمایشهایHIV و هپاتیت به تهران بی نیاز خواهد شد.
بابک نخستین در ادامه به تجهیز ۲۰ مرکز در استان برای ارائه خدمات کرونایی اشاره و افزود: روزانه به طورمستمر حدود ۷۵۰ نفر مشکوک به کرونا در این مراکز ویزیت می شود.
همچنین رصد موارد تماس بیماران کرونایی با هدف ۱۰ نفر از اطرافیان بیمار در حال انجام است که این تعداد تاکنون به ۵٫۲ رسیده است.
وی ادامه داد:۱۳۰ هزار بازدید از اماکن مختلف برای نظارت بر رعایت پروتکل های بهداشتی صورت گرفته است.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *