کرونا ویروسی افشاگر!

کرونا ویروسی افشاگر!

بمناسبت سیطره اهریمنی یکساله ویروس کرونا درجهان

بطور یقین طیف کارشناسی از طریق انجام پژوهش های علمی و ورود هوشمندانه به بطن مشکلات و معضلات مبتلا به جامعه میتوانند واقعیات عینی امور و پد یده های مورد نظر را در لایه های مختلف اجتماعی و ذهن پرسشگر مردم منعکس نموده وباتکیه بر مقررات قانونی و بهرمندی از دانش و تخصص لازم نقصان ها و خلاء های مرتبط را شناسایی و باارائه راهکارهای تخصصی افق روشنی را نوید دهند.
اخبارمربوط به وقایع بسیار تلخ وچرخه تکراری افعال مجرمانه در عرصه های مختلف اقتصادی و اجتماعی و حتی منابع طبیعی و ملی کشورمان بیانگر آن است که از ظرفیت عظیم کارشناسان و نقش پیشگیرانه منتقدان و افراد صاحب نظر به دلایل عدیده غفلت شده است بگونه یی که حوزه های قانونگذاری،اجرایی و قضایی کشورمان هنوزنتوانسته بطور متوازی و همسو با دیدگاه های علمی و هشدارهای جدی متخصصان امر گام های عملی برداشته و طرحی نو که واجد آثار بازدارندگی و پیشگیرانه باشد،ارائه دهد.
نیم نگاهی به آمار روز افزون اختلاس،رانت خواری و پدیده هایی نظیر جنگل خواری،کوه خواری،ابربدهکاران بانکی،فرارهای مالیاتی و…مؤید مطلب است.
باذکر این مقدمه کوتاه وتجسم ذهنی جایگاه رفیع کارشناسی در همه زمینه های مختلف،به بهانه حضور اهریمنی ویروس کرونا در کشورمان به طرح یک ایده و تلنگر ساده در بخش بهداشت و درمان جامعه بسنده میشود.
درهمین ارتباط پیشنهاد مینماید؛ستادملی مدیریت بیماری کرونا در قالب گزارش یکساله آمار دقیق مبتلایان،بهبودیافتگان و فوت شدگان را به تفکیک روستاها،شهرها و استان ها به نحو مقتضی اطلاع رسانی نماید.آماری دقیق و همه جانبه برمبنای تحلیلی شفاف که بتواند بطور صادقانه زوایای مبهم و واقعیت های مربوط به کرونا و حتی مسائل حاشیه یی آن را مانند آمار فوت شدگانی که از ترس کرونا به مصرف الکل پناه آوردند،خطا و قصور احتمالی اشخاص حقیقی و حقوقی،کم و کیف رعایت پروتکل های بهداشتی و موارد ایمنی توسط شهروندان در مناطق مختلف کشور و… ارائه دهد تا از رهگذر آن آحاد مردم و مسئولین امر در مواجهه با آغاز موج جدید احتمالی ویروس،در زمینه پیشگیری،مدیریت و مهار بیش از پیش مهیا گردند.درغیر این صورت حس مسئولیت پذیری و مشارکت جمعی شهروندان کاهش یافته و در نتیجه کرنش و تسلیم در مقابل این ویروس همانند پدیده های اختلاس و… که اشاره رفت،به امری کاملا عادی مبدل خواهد شد.باتوجه به پیامدهای گوناگون بیماری کرونا در اغلب کشورهای درگیر از جمله میهنمان نگارنده مطلب معتقداست که کرونا ویروسی افشاگراست!.(بادرنظر گرفتن معنوی لغوی افشاگری که فاش نمودن و پدیدساختن است).
*بگونه یی که کرونا علی رغم بی رحمی و خوی وحشی گری منحصربفردش ،پرده از لایه های پنهانی و نامکشوف جامعه برمیدارد.زیر پوست مشکلات جاری را می کاود و شخم میزند.
در مواقعی قابلیت های تشکل های مردمی و رخوت و نقایص سازمانی تشکیلات دولتی را به روشنی تبیین مینماید.
*همانگونه که جایگاه متعالی کادر درمانی بیمارستان هارا در اذهان عمومی جاودانه ساخت،روسیاهی و پلشتی قاچاقچیان و محتکران ماسک و دستکش و… را نیز بخوبی به رخ کشید.
*آنگونه که قرنطینه لاکچری ثروتمندان ومرفهین را به تصویر کشید،ابعاد زجرآور درماندگی و فقر معیشتی قشر عظیمی از جامعه بویژه سفره های خالی کارگران و محرومان را آشکارتر ساخت.
*کرونا هیبت نامیمون و بزک شده تشریفات زائد و پرهزینه مرسوم در ادارات وسازمانهارا و همچنین بسیاری از مناسبتها و مراسمات فرهنگی واجتماعی مردم بویژه قشر متمول و سرمایه دار که بر پایه اسراف و تبذیر نهادینه شده و به پیکره عظیمی شبیه بود که پاهای گلی داشته باشد،مقتدرانه شکست.ومسیر اعتدال را هموارتر کرد.
*همانطوریکه ضرورت رعایت فاصله اجتماعی را هشدار داد،چهره پلید توزیع ناعادلانه ثروت و فاصله طبقاتی را نیز ترسیم نمود.بازبان بی زبانی از بی تدبیری ها سخن گفت.صف های عریض وطویلی را نشانه رفت که افراد سالخورده بمنظور دریافت یک میلیون تومان وام لاجرم برای ثبت نام سیمکارت تلفن آمده بودند.نگاه خسته و لرزش دست وپایشان حامل پیامی بسیار تلخ برای جامعه بود.
*آنوقت که گوشه یی از ایثار واحسان خیرین و افراد نوعدوست را بازگو کرد،از شکم های گرسنه و چشمان مضطرب پدرانی که از تأمین نان خالی عیال و فرزندانشان ناتوان بودند،سکانس های غم انگیزی به نمایش گذاشت.
*برای کرونا مرز،ملیت و مذهب مفهومی ناآشناست.جسورانه نقاب از چهره ها می ستاند و شکنندگی افراد وجامعه را بی پروا عیان میسازد.
*کرونا همچنان در کوی و برزن روستاها و شهرها جولان میدهد.مراقب باشیم شتاب زدگی در اعلام وضعیت سفیدشهرها ورفع محدودیت در تجمعات مردمی خطرآفرین است.کرونا در کمین است و مترصد فرصت و روزنه یی تا قربانی بگیرد و خطاها و تصمیمات ناصواب فردی و سازمانی مارا افشاگری نماید.

یادداشت:ناصربدری رز

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *