پروژه های آبی عامل اصلی توسعه استان

پروژه های آبی عامل اصلی توسعه استان

عصر چهارشنبه ۱۵ بهمن و مصادف با چهارمین روز از دهه مبارک فجر و ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) با حضور استاندار اردبیل، معاون سیاسی و امنیتی استانداری، رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل، فرماندار شهرستان اصلاندوز و اعضای شورای تامین شهرستان اصلاندوز و جمعی از مدیران استانی و شهرستانی و مردم منطقه در شهرستان اصلاندوز، عملیات اجرایی پروژه مرمت، ساماندهی و لایروبی سد انحرافی میل و مغان با هزینه ۴۱۰ میلیارد ریال توسط شرکت آب منطقه استان اردبیل آغاز شد.
مهندس اکبر بهنام جو استاندار اردبیل در این آیین با اشاره به اجرای طرح ها و پروژه های مختلف بخش آب در استان گفت: وزارت نیرو و شرکت آب منطقه ای استان اردبیل در اجرا و فعال نمودن طرح های آب استان در یکسال اخیر پیگیری و تلاش زیادی کرده است.
مهندس اکبر بهنامجو احداث سدهای مخزنی نظیر عمارت، تازه کند، احمد بیگلو، بفراجرد و عنبران و شبکه های آبیاری و زهکشی بزرگ از جمله خداآفرین، سبلان، احمدبیگلو و گیوی و طرح های آبرسانی شرب مانند نمین، عنبران، مشگین شهر، خلخال و اردبیل و تصفیه خانه آب شرب خلخال را از جمله این طرح های مهم در استان اردبیل عنوان کرد که در توسعه استان سهم بسزایی دارد.
استاندار اردبیل با اشاره به اجرای طرح بزرگ شبکه آبیاری و زهکشی خداآفرین در شمال استان اظهار داشت: اجرای این طرح با وضعیت مالی فعلی کشور توسط وزارت نیرو و شرکت آب منطقه ای استان اردبیل کار ماندگاری است که در اذهان مردم ماندگار خواهد بود.
مهندس اکبر بهنام جو استاندار اردبیل در بخش دیگری از سخنان خود تحقق طرح ها و پروژه های بخش آب استان را عامل اصلی رشد و توسعه استان عنوان کرد و افزود: از پیگیریهای مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان اردبیل برای راه اندازی و تکمیل طرح ها و پروژهای بخش آب استان قدردانی می کنیم و حامی این فعالیت های توسعه محور و مردم مدار هستیم.
مهندس بهنامجو پروژه مرمت، ساماندهی و لایروبی سد انحرافی میل و مغان را با تخصیص اعتباری بالغ بر ۴۱۰ میلیارد ریال با وجود وضعیت مالی کشور کاری بزرگ و ارزشمند عنوان کرد و گفت: با انجام این عملیات شاهد تامین منابع آب مناسب به شبکه آبیاری مغان و افزایش راندمان تولیدات بخش کشاورزی در منطقه خواهیم بود.
مهندس مینایی فرماندار شهرستان اصلاندوز نیز در این مراسم با قدردانی از مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل برای شروع عملیات اجرایی پروژه مرمت و لایروبی سد انحرافی میل و مغان اظهار داشت: بی شک انجام این عملیات موجب رشد و توسعه شهرستان اصلاندوز خواهد شد و آثار ماندگاری در منطقه مغان به دنبال خواهد داشت.
مهندس عباس جنگی مرنی رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان اردبیل در این مراسم با ارائه گزارشی از فعالیت های شرکت در منطقه مغان گفت: هدف از پروژه مرمت، ساماندهی و لایروبی سد انحرافی میل و مغان تثبیت و حفاظت از ساحل رودخانه ارس در بالادست سد انحرافی میل و مغان و جلوگیری از پیشروی رودخانه به سمت جمهوری اسلامی ایران و حفظ رژیم جریان آب طبیعی در رودخانه ارس و بازگرداندن آب به مجرای اصلی رودخانه ارس با انجام لایروبی جزایر رسوبی ایجاد شده در بیش از ۵۰ سال دوره بهره برداری از سد انحرافی میل و مغان و شبکه های آبیاری و زهکشی مغان و میل در دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان است و از مساعدت استاندار محترم اردبیل و سایر مسئولان برای تصویب و تامین اعتبار مالی این پروژه، طرح آبیاری و زهکشی خداآفرین و تمامی طرح های آب استان قدردانی و تشکر می نمایم و فعال شدن اجرای این طرحها نتیجه این حمایت ها و مساعدت هاست.
رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل افزود: از اهداف دیگر این پروژه پایداری دیواره های هدایتی جریان آب رودخانه ارس و جلوگیری از فرسایش و تخریب این دیواره ها و تسهیل آبگیری شبکه های آبیاری و زهکشی مغان و میل در دو کشور ایران و آذربایجان خواهد بود تا جریان آب به شکل صحیح به آبگیرهای سد انحرافی میل و مغان بخصوص به سمت جمهوری اسلامی ایران هدایت شود.
مهندس جنگی مرنی با بیان اینکه با پیگیری شرکت آب منطقه ای استان اردبیل و برای اولین بار تاکنون برای طرحها و پروژه های آبی در استان اردبیل توانستیم ۲۵۰ میلیارد ریال اعتبار مالی از محل اعتبارات مدیریت بحران کشور برای پروژه مرمت، ساماندهب و لایروبی سد انحرافی میل و مغان تخصیص اعتبار دریافت کنیم گفت: این اعتبار با حمایت و پشتیبانی وزارت نیرو، وزارت کشور و استاندار اردبیل و از طریق مصوبه هیئت وزیران در سال جاری اخذ شده است.
مهندس عباس جنگی مرنی رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان اردبیل تصریح کرد: با اجرای این پروژه، تامین آب حدود ۹۰ هزار هکتار کشت های اول و دوم در اراضی پایاب شبکه آبیاری و زهکشی دشت مغان و تامین آب صنایع و شرب و خدمات در سطح چهار شهرستان اصلاندوز، پارس آباد، بیله سوار و گرمی مغان تسهیل می شود و خدمات رسانی به مردم عزیز منطقه با کیفیت مطلوب تری انجام خواهد شد.
مهندس جنگی مرنی لایروبی ۷۳۰ هزار مترمکعب، احداث دایک سنگی به اندازه ۱۱۰ هزار متر مکعب و احداث عملیات بتنی به حجم ۲ هزار مترمکعب را از جمله اقداماتی عنوان کرد که با اجرای عملیات مرمت و لایروبی سد انحرافی میل و مغان اتفاق خواهد افتاد.
در پایان این مراسم، با دستور استاندار اردبیل عملیات اجرایی پروژه مرمت، ساماندهی و لایروبی سد انحرافی میل و مغان با اعزام ماشین آلات سنگین به پروژه شروع شد.
اتمام اجرای فاز اول سیفون بزرگ دره رود در شبکه آبیاری و زهکشی خداآفرین
با حضور مهندس عباس جنگی مرنی رییس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان اردبیل، مهندس رضا غفاری عضو هیئت مدیره شرکت و مهندس فیروز ندایی معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای و مهندس خلفی زاده نماینده نماینده مجری طرح آبیاری و زهکشی خداآفرین و مدیران و کارشناسان منابع آب در منطقه مغان از عملیات اجرایی احداث سیفون دره رود در شبکه آبیاری و زهکشی خداآفرین بازدید شد.
در این بازدید نماینده مجری طرح شبکه آبیاری و زهکشی خداآفرین با ارائه گزارشی از فعالیتهای و اقدامات ماههای اخیر در این طرح و برنامه های آتی برای به بهره برداری رساندن بخشهای وسیع تری از طرح خداآفرین گفت: با برنامه ریزی انجام شده، اجرای فاز اول سیفون بزرگ دره رود در شبکه آبیاری و زهکشی خداآفرین در روزهای آتی به اتمام خواهد رسید و درحال برنامه ریزی برای شروع عملیات اجرایی تکمیل فاز دوم این سیفون هستیم تا زودتر این پروژه به اتمام برسد.
مهندس خلفی زاده تصریح کرد: سیفون دره رود در ابتدای کانال انتقال آب شبکه آبیاری و زهکشی خداآفرین در محدوده استان اردبیل واقع شده است و طول این سیفون ۲۱۶۰ متر و ظرفیت طراحی آن ۶۰ مترمکعب بر ثانیه است که با استفاده از ۵ رشته لوله های فولادی به قطر ۲۸۰۰میلیمتر اجرا می گردد.
وی افزود: این پروژه بعد از توقف یکساله که به دلیل کمبود اعتبار مالی سال های قبل اتفاق افتاده بود، پس از پیگیری های مستمر شرکت آب منطقه ای استان اردبیل در سال جاری با تامین مالی و تخصیص اعتبار لازم، دوباره فعالیت خود را آغاز کرده است و عملیات اجرایی آن از سر گرفته شده است و بر اساس برنامه ریزی انجام شده، تکمیل دو‌ رشته از خط لوله سیفون دره رود به عنوان فاز اول پروژه، برای فراهم نمودن سریع امکان انتقال آب به اراضی پایاب طرح، در اولویت احداث قرار گرفته است و هم اینک پیشرفت پروژه ۷۷ درصد است و با سرعت مناسب ادامه دارد و اجرای سه رشته خط لوله ایت سیفون نیز برنامه ریزی شده تا در اسرع وقت عملیاتی گردد و این سیفون با ظرفیت ۶۰ متر مکعب در ثانیه بتواند آب را به اراضی پایاب در استان اردبیل در پیک مصرف آب منتقل کند.
مهندس عباس جنگی مرنی رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان اردبیل در جریان این بازدید با خداقوت به کارکنان طرح تاکید کرد: با توجه به نیاز شبکه آبیاری و زهکشی خداآفرین به تامین آب کافی در زمان پیک مصرف شبکه، شرکت آب منطقه ای اردبیل با تامین اعتبار مالی کافی تمام ۵ رشته خط لوله سیفون دره رود را اجرا خواهد نمود به همین منظور اعتبار لازم برای تهیه لوله های فولادی باقیمانده تامین شده است.
آخرین بخش از فاز اول اجرای خط لوله آبرسانی از آبگیر خیاوچایی به تصفیه خانه آب مشگین شهر هفته های آتی به اتمام می رسد
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل و معاون طرح و توسعه شرکت از پروژه خط لوله آبرسانی از آبگیر خیاوچایی به تصفیه خانه آب شرب مشگین شهر بازدید کرد و در جریان آخرین وضعیت اجرایی این پروژه قرار گرفت.
مهندس عباس جنگی مرنی رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان اردبیل در این بازدید روند اجرایی پروژه را مطلوب خواند و بر اجرای با کیفیت و سریع این پروژه تاکید کرد تا انشاالله تا در آینده بسیار نزدیک شاهد اتمام آن باشیم.
مهندس جنگی مرنی افزود: تمام تلاش شرکت آب منطقه ای استان اردبیل این است که با تخصیص اعتبار مالی لازم از محل طرح متمرکز شهرهای دارای تنش آبی و ارتقای کیفیت آب و افزایش اعتبار ردیف اجرایی طرح آبرسانی اردبیل و تامین اعتبار از توازن منطقه ای بتوانیم تمام پروژه های طرح آبرسانی مشگین شهر را اجرایی کنیم. همچنین چون محل رانش کوه در پروژه خط لوله انتقال از خیاوچای به تصفیه خانه آب شرب مشگین شهر واقع شده است، با تخصیص اعتبار از طرف مدیریت بحران کشور نیز برای این محل، که چند بار موجب قطع شدن آب شهر مشگین شهر شده است، بتوانیم نسبت به حل پایدار مشکل آبرسانی مشگین شهر اقدام نماییم.
مهندس حسن کروبیان نماینده مجری طرح آبرسانی مشگین شهر در این بازدید با اشاره به اقدامات شرکت آب منطقه ای اردبیل در اجرای این پروژه تصریح کرد: طرح آبرسانی به شهر مشگین شهر با ۳ پروژه جداگانه با هدف تامین آب شرب و بهداشتی و صنعتی مشگین شهر و روستاهای اطراف تا افق ۱۴۲۵ در دست اجراست و پیشرفت فیزیکی مجموع طرح تا کنون ۲۳ درصد بوده و برای اتمام کل طرح مبلغ ۲۷۰۰ میلیارد ریال اعتبارمورد نیاز است.
وی افزود مهمترین پروژه این طرح، انتقال آب از سد احمد بیگلو به تصفیه خانه آب شرب مشگین شهر است که این پروژه شامل ۳ مرحله پمپاژ و ۲۰۰۰۰ هزار متر مکعب مخزن ذخیره آب با ظرفیت ۵۰۸ لیتر در ثانیه می باشد که عملیات اجرایی آن از روزهای گذشته برای اولین بار در منطقه آغاز شده است

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *