طرح مسکن ملی؛ مسکنی با دُز صفر

طرح مسکن ملی؛ مسکنی با دُز صفر

تهیه مسکن به عنوان یکی از نیازهای اولیه و اساسی بشر امری ضروری بوده ودر کشورما نیز یکی از دغدغه های اصلی مردم محسوب می شود. دولت های مختلف تاکنون طرح های گوناگون و متفاوتی در حمایت از قشر ضعیف جامعه برای تهیه مسکن ارزان ارائه داده اند که طرح مسکن مهر درسالهای گذشته و طرح مسکن ملی در سالهای اخیراز آن جمله اند.
علیرغم مشکلات و ضعف هایی که طرح مسکن مهر در سالهای گذشته داشته است اما افراد بسیاری را در سراسر کشور صاحب خانه نموده است.
اگرچه به لحاظ نبود زیر ساختهای مناسب و امکانات شهری برای این قسم از هموطنان و همچنین کم کاری پیمانکاران و ضعف نظارت برساخت آن، این صاحبخانه ها با مشکلات عدیده ای دست و پنجه نرم می کنند اما با این وجود سرپناهی است بالای سر قشر ضعیف و کم توان جامعه که سالها حسرت خانه دار شدن در دل داشتند.
طرح مسکن ملی نیز یکی دیگر از طرح حای حمایتی دولتی برای تامین مسکن همین اقشار است که قرار است عاری از ضعف های مسکن مهر باشد.
در استان اردبیل نیز به گفته محبوب حیدری مدیر کل راه و شهرسازی چهار هزار واحد مسکن اقدام ملی احداث می شود که یک هزار واحد آن برای تعاونی های دستگاههای اجرایی و مابقی برای عموم مردم خواهد بود اما با این وجود تنها ساخت ۵۴۰ واحد در اردبیل و ۱۵۲۵واحد در شهرستان ها کلید خورده که پیشرفت ۱۵ درصدی داشته است.
تاکنون مبلغی حدود ۱۴۴میلیارد تومان از متقاضیان دریافت شده است
این در حالیست که حدود ۳ هزار و ۲۰۰نفر از ۹ هزار و ۲۴۴ نفرثبت نام کننده طرح مسکن ملی واجد شرایط شناخته شده اند و دو هزارو ۳۹۴ نفر مبلغ ۷۰ میلیون تومان اولیه را واریز کرده اند که چیزی حدود۱۴۴میلیارد تومان می شود که رقم بسیار قابل توجهی است.
اما درروزهای اخیر اعتراضاتی به روند پرداخت مبالغ اولیه این واحدها بوده و گفته شده است که مرحله سوم این پرداخت از ۳۰ میلیون تومان به ۵۰ میلیون تومان افزایش یافته است و سه مرحله بعدی پرداخت ها نیز به همین ترتیب ادامه خواهد داشت و به جای مبالغ ۳۰، ۲۰،و ۱۰ میلیون تومان در هر مرحله، همان ۵۰ میلیون تومان دریافت خواهد شد.
حال با توجه به شرایط اقتصادی موجود و افزایش بیکاری و تورم به دلیل تحریم، کرونا و برخی ناکارآمدیها و همچنین افزایش سرسام آور قیمت اجاره مسکن ، شرایط این پرداختها برای قشر ضعیف متقاضی مسکن ملی، بسیار سخت و دشوار خواهد بود.
عدم همخوانی مبالغ درخواستی راه و شهرسازی با جیب کارگران
چنانچه یکی از همشهریان متقاضی مسکن ملی با اظهار نارضایتی و گلایه از افزایش ۹۰ درصدی قیمت مسکن ملی می گوید: با گرفتن پول رهن خانه مرحله اول را پرداختم و در مرحله دوم نیز با فروش طلا و فروش اندک وسایل منزل مبلغ آن را تهیه کردم . اکنون که در خانه اجاره ای می نشینم و ماهانه مبلغ قابل توجهی به نسبت در آمدم تنها برای اجاره پرداخت می کنم تهیه همان ۳۰ میلیون تومان برای من سخت و دشوار بود که در روزهای اخیر پیامک افزایش این مبلغ به ۵۰ میلیون تومان را دریافت کردم.
وی با نا امیدی ادامه می دهد: گیرم که با هزار قرض و قوله من این ۵۰ میلیون تومان را هم تهیه کردم مراحل بعدی را چه خواهم کرد؟
یکی دیگر از متقاضیان مسکن ملی در شهرک کارشناسان و درست مقابل اداره کل راه و شهرسازی به خبرنگار ما می گوید: الان در داخل ساختمان راه و شهر سازی بالای صد نفر حضور دارند و همه به این افزایش اعتراض دارند اما مسئولان با نشان دادن قراردی که امضا کردیم می گویند شما در این قرار داد با افزایش قیمت موافقت کرده اید . اما افزایش قیمت تا چه حد؟
این همشهری که از ظاهرش هم مشخص است که جزو قشر زحمتکش اما کم در آمد جامعه است می گوید: سالها حسرت خانه دار شدن در دلمان ماند و طرح مسکن ملی کور سوی امیدی برای خرید سرپناه برایمان بود که با این همه افزایش قیمت و عدم توانایی برای تهیه این مبالغ هنگفت ناچار به انصراف هستم.
کارگر دیگری نیز در اد امه صحبتهای این شهروند می گوید: این چه جور کمک کردن به قشر کارگر است و چه کسی قرار است به داد ما برسد؟ با این حقوق های اندک که حتی کفاف مخارج روزانه مان را نمی کند از کجا بیاوریم؟
بدیهی است در شرایط اقتصادی فعلی و فشار مالی وارده براقشارکم در آمد تهیه چنین مبالغی برایشان سخت و دشوار بوده و فشاری مضاعف بر دوششان خواهد بود چه حتی انصراف از خانه دار شدن و رسیدن به آرزوی دیرینه شان را نیز ممکن است رقم بزند.
بازه زمانی کوتاه بین پرداخت این مبالغ نیز یکی دیگر ازموضوعاتی است که به نارضایتی این متقاضیان دامن زده و آنها را در تهیه این مبالغ سردرگم کرده است به گونه ای که خود را ناتوان از پرداخت آن می بینند.
مبلغ اقساط تسهیلات نیز ۵۰ درصد حداقل حقوق کارگران خواهد بود
به نظر می رسد حمایت های دولت در زمینه تهیه مسکن برای قشر کم برخوردار چندان مناسب نبوده و آنها را بیشتر در گیر قرض و بدهی خواهد کرد چنانچه چیزی حدود ۱۰۰ میلیون تومان بدهی بانکی نیز بر دوش آنها خواهد گذاشت که پرداخت ماهانه ۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان برای ۱۲ سال متوالی را در پی خواهد داشت. این رقم در حال حاضر چیزی حدود ۵۰ درصد حداقل دریافتی یک کارگر را شامل می شود که با ۵۰ در صد بقیه آن در حال حاضر زندگی مجردی به سختی می چرخد چه برسد به زندگی متاهلی با بچه ها و مخارج مربوط به آنها.
ایجاد شرایط اجاره به شرط تملیک تنها کمک موثربرای قشر ضعیف
افزایش حداقل دریافتی کارگران و یکسان سازی حقوق آنها با دیگر افراد جامعه و کارمندان دولت شاید بتواند در این میان کمک موثرتری برای آنان باشد.
همچنین شرایط اجاره به شرط تملیک نیز از دیگر مواردی است که دولت می تواند پس ازپیش بینی های لازم برای تامین منابع با گرفتن اندک پیش پرداختی این قشر ضعیف را از حسرت خانه دار شدن رها سازد.

گزارش:فاطمه شکرزاده

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *