توسعه شهری متوقف شدنی نیست

توسعه شهری  متوقف شدنی نیست

پیشرفت ۲۲ درصدی پل شهید سلیمانی در عرض ۴۵ روز؛

ارتقا روند توسعه اردبیل از خدمات روتین شهری نظیر آسفالت و جمع آوری زبانه و وضایفی مشابه در گام اول توسعه شهری
محقق شد . بازگشایی معابر، تحول زیربنایی شورابیل ، پیاده راه اسفریس و شهیدگاه ، نورپردازی ها محیطی ، احداث خیابانهای
جدید و اجرای بزرگترین پروژه تاریخ شهر اردبیل بنام پل قدس از جمله پروژه هایی بوده است که در گام اول توسعه شهری
اجرا شد .
بدیهی است که نام بردن از این پروژه ها به سهولت رقم می خورد اما اجرای هر کدام از آنها راهی بسیار سخت و دشوار داشته که با اراده ای از جنس فولاد به سرانجام رسیده و ساعت ها و روزهایی پر از زحمت و تلاش را پشت سر گزاشته تا امروز شهروندان بتوانند از مزایای این پروژه ها بهره مند شوند .
رسیدن به اهداف گام اول توسعه شهری می توانست با دستاوردهایی عظیمی که برای توسعه شهر داشت نقطه ایستایی برای توسعه شهر باشد ، بدون شک هر کدام از این پروژه ها می توانست برای مجموعه ای مدیریتی مایه مباهات و رزومه ای فاخر محسوب شده و با بسنده کردن به آن، سطح انتظارات از توسعه شهری را متوقف کند .
اما تعریف تمامی این پروژه های کلان شهری در قالب گام اول توسعه شهری نشان میدهد مجموعه مدیریتی شهری اهدافی بسیار فراتر از آنچه در گذشته رخ میداد را به عنوان چشم انداز توسعه شهری ترسیم کرده باشد .
برای مردم اردبیل عیان است که در گذشته یک پل روگذر نیمه کاره ، یک زیرگذر غیر فنی ، آسفالت ریزی هر ساله که چند ماه
بیشتر دوام نداشت و یا چند تقاطع که اکثر کارشناسان به جانمایی و اجرای آن ایراداتی را وارد میدانند یا راه اندازی تاکسی بیسیم و امثالهم به عنوان دستاوردی عظیم در توسعه شهری به خورد مردم داده می شد.
امروز نه تنها شهروندان طعم توسعه شهر به معنای واقعی آن را چشیده و از آن بهره مند شده اند، که ده ها پروژه کلان و زیر
بنایی تنها در گام اول توسعه تعریف شده و در ادامه گام توسعه شهری آغاز شده است . به این مقایسه دقت کنید ، مساحت عرشه های پل قدس نزدیک به مساحت تمام پل هایی است که در تاریخ شهری اردبیل اجرا شده است! در سایر حوزه ها نیز تفاوت و مقایسه توسعه شهری وضعیت مشابهی دارد .
حال با این همه دستاوردی که مجموعه مدیریت شهری برای شهر حاصل کرده است ، گام دوم توسعه شهری را آغاز نموده
است . گامی که با توجه به سطح انتظارات عمومی از شهرداری در نتیجه اجرای پروژه های گام اول ، نتایجی فراتر از محصور شدن در وظایف روتین شهرداری و پروژه های عظیم گام اول را در پی خواهد داشت . پیشرفت ۲۲ درصدی تقاطع غیر همسطح شهید سلیمانی در عرض ۴۵ روز به عنوان یکی از پروژه های آغاز گام دوم نشان می دهد ، توسعه شهری از این پس تعریف جدیدی خواهد داشت که چشم انداز طلایی را برای اردبیل ترسیم می کند .


یادداشت:شهروز کامجو

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *