راه آهن اردبیل افتتاح نشد

راه آهن اردبیل افتتاح نشد

چرا هیچ کس از مردم عذرخواهی نمی کند

شانزدهمین سالگرد افتتاح نشدن راه آهن اردبیل را پشت سر میگذاریم در حالی که هر کسی در این ۱۶ سال بر مسندی در این استان نشسته وعده افتتاح عنقریب راه آهن را داده و بعد از پایان تاریخ مصرف این وعده به سراغ وعده بعدی رفته است .
آخرین این وعده ها را بهنام جو به عنوان استاندار اردبیل در کارنامه خود ثبت کرده و همه اطرافیان وی نیز بر محور این وعده مانورها دادند . از نصب تابلوی روزشمار راه آهن تا انواع بازدید ها و تیرتها و اظهارات ، در این چند سال از کاربردهای این وعده بوده است .
بر هیچ کس پوشیده نیست که بهنام جو از بهترین استانداران اردبیل در حوزه عمرانی بشمار می رود و شاید هم بهترین آنها. بهنام جو جنازه راه آهن را تحویل گرفت و به احیای این نعشِ نمازِ میت واجب پرداخت . نشدنی ها و محال ها را محقق کرد و پروژه راه آهن اردبیل را از گل بیرون کشید و امروز قلب این پروژه با صدایی رسا می تپد .
اخذ بودجه های دولتی ، اولین فاینانس داخلی تاریخ ایران و بسیج کردن مسئولان استان در راستای تحقق راه آهن اردبیل سنگ بزرگی بود که تنها بهنام جو از عهده زدن آن بر آمد . این تلاش ها و همت ها فراموش شدنی نیست و در تاریخ این استان خواهد درخشید و از بهنام جو به نیکی یاد خواهد شد .
اما در این نوشتار از زاویه ای دیگر به پروژه راه آهن نگاه می کنیم . از عدم روحیه عذر خواهی برای وعده هایی است که محقق نمی شود . روندی که در اظهارات مسئولان به کرات دیده میشود و آنها را به این نتیجه رسانده که هر گونه وعده ای که بدهند هیچ عواقبی برای آنها نخواهند داشت و پاسخگو نخواهند بود .
۳ سال پیش بود که اکبر بهنام جو وعده افتتاح راه آهن در دهه فجر سال ۹۹ را داد و اگر نبود تحریم ها و افزایش بهت آور قیمت ها شاید الان صدای سوت قطار در اردبیل طنین انداز شده بود ، اما آنچه اتفاق افتاد باعث شد این وعده هم محقق نشده و به سالهای بعدی موکول شود .
لازم است استاندار اردبیل و معاونان و مدیران ذی ربط این پروژه علی رغم همه تلاش هایی که کردند حداقل از مردم به خاطر این عدم توفیق در تاریخ مقرر عذرخواهی کنند تا طلیعه ای باشد برای همه مسئولان استانی که یاد بگیرند هر وعده ای که میدهند امیدی در دل مردم ایجاد میشود و در صورت عدم توفیق باید پاسخگو باشند . بهنام جو میتواند با این عذرخواهی بر اولین پله فرهنگ عذرخواهی و احترام به افکار عمومی بایستد .
همانطور که سالها برخی از مدیران بهنام جو با بادی در غبغب بر ستون وعده افتتاح پروژه راه آهن ایستاده و از فتوحات خود سخن می راندند امروز هم باید با سری سر به زیر از مردم عذرخواهی کنند .

یادداشت:شهروز کامجو

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *