خشت اول راست باشد، خشت بعدی از طلاست

خشت اول راست باشد،  خشت بعدی از طلاست

ضرب مثل قابل تاملی است که میگوید: خشت اول چون نهد معمار کج/ تا ثریا می رود دیوار کج/ بر عکس این ضرب المثل هم صادق است, چرا که اگر معمار خشت اول را راست بنهد بی شک نتیجه کار عالی و طلایی خواهد بود.
مبرهن است که در راستای تلاش برای ارتقا کیفیت زندگی و سلامت شهروندان هر شهر نیاز به کارهای زیر بنایی خلاق و انسان محور است زیرا از این رهگذر است که توسعه شهری اتفاق افتاده و به ایده آل ها نزدیک می شود.
بنابراین وقتی پروژه های شهری با پشتوانه فکری و علمی با تکیه بر شهر انسان محور همراه باشد رسیدن به قله های سربلندی دور از دسترس نخواهد بود.
از این رو دریافت خشت طلایی توسعه زیر ساخت های شهری توسط شهردار اردبیل نه تنها مایه مباهات برای اردبیل و شهروندان است بلکه نشان اندیشه خلاق و تفکر علمی شهردار بوده و راهگشا و تشویقی عینی و قابل توجه برای فعالان حوزه مدیریت شهری می باشد, اتفاقی که در جهت ارتقا سطح کیفی زندگی شهری با تکیه بر دور اندیشی و خلاقیت بودوتلاشی ستودنیست.
دریافت جایزه جهانی خشت طلایی توسط شهردار اردبیل علیرغم برخی بی انصافی ها و نگاههای کج بین که سعی در تخفیف دادن این اتفاق بزرگ را داشتند یک رویداد مهمی در بحث عمران شهری برای کلان شهر اردبیل هست که باعث سربلندی شهر و شهردار شده است و نباید به راحتی از کنار آن عبور کنیم.
این سربلندی شهرداری اردبیل در بین پانصد پروژه شهری داخلی وخارجی با دریافت جایزه جهانی خشت طلایی نتیجه تلاش های شبانه روزی شهرداری و تبدیل کردن شهر اردبیل به یک کارگاه بزرگ عمرانی بوده است
به عنوان مثال اگر به مجموعه دریاچه شورابیل و کارهای عظیمی که در اطراف آن صورت گرفته نگاهی بیفکنیم و وضعیت امروز این دریاچه را با شرایط چند سال پیش آن مقایسه کنیم به راحتی معترف میشویم که شهرداری اردبیل در عرض چند سال این دریاچه را از یک آبگیر ساده فراموش شده و بد نما به یک منطقه نمونه گردشگری زیبا و در شان شهر اردبیل و مردمان آن تبدیل کرده است. اجرای پروژه های بزرگی چون سالن های رو باز تاتر و پارکینگ و نور پردازی و فضای سبز و از همه مهمتر رینگ سلامت یک و دو… در این منطقه نشان از اندیشه بلند و برنامه ریزی اساسی و زیرساختی و خلاقانه دارد که به راستی هم لایق دریافت جایزه جهانی خشت طلایی می باشد.
دریافت خشت طلایی اگر چه آنچنان که باید در رسانه های شهری بازتاب نیافت ولی بی شک اتفاق میمون و بسیار مبارکی است که هم میتواند نوید بخش روزهای خوب و دلگرم کننده برای اردبیل باشد و هم میتواند راهگشای کارهای خوب بعدی در حوزه مدیریت شهری باشد.

یادداشت:حبیب یزدانی

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *