حسین پیر موذن: تهیه و تدوین آمایش صنعتی مانع از خام فروشی خواهد شد

حسین پیر موذن: تهیه و تدوین آمایش صنعتی مانع از خام فروشی خواهد شد

برگزاری نشست هم اندیشی فعالان اقتصادی
با حضور نیکزاد نماینده اردبیل

نشست هم اندیشی فعالان اقتصادی با حضور علی نیکزاد نماینده اردبیل و نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در اتاق بازرگانی استان اردبیل برگزار شد.
به گزارش روزنامه برای اردبیل حسین پیر موذن رییس اتاق بازرگانی استان در این نشست بر لزوم تدوین آمایش صنعتی استان تاکید کرد و گفت: ایجاد صنایع تبدیلی و صنعتی باعث جلوگیری از خروج تولیدات کشاورزی و معدنی از استان شده و مانع خام فروشی خواهد شد.
حسین پیر موذن افزود: متاسفانه استان اردبیل سهم بسیارناچیزی در صادرات محصولات صنعتی دارد وفاقد محصول تولیدی با ماندگاری بالا است.
وی در ادامه خاطر نشان کرد : با توجه به قوانین فعلی استانهای کم برخورداری مثل استان اردبیل به دلیل محدودیت منابع از تسهیلات کمتری نیز برخورداراست و این امرباعث عدم پیشرفت متوازن در کشور می شود که نیازمند بازنگری جدی در قوانین است.
پیر موذن در ادامه به لزوم حمایت مالی از شهرک های صنعتی اشاره و بیان کرد: طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی ، شهرک های صنعتی بعد از ایجاد و پیشرفت ۸۰ درصدی، جهت نگهداری به شرکتهای خدماتی خصوصی واگذار شود اما متاسفانه با توجه به واگذاری زود هنگام شهرک های صنعتی، در حال حاضر دولت نمی تواندهزینه ای در قبال تکمیل زیر ساخت ها تخصیص دهد.
رییس اتاق بازرگانی استان تصریح کرد: با وجود از بین رفتن زیر ساخت ها ، درآمد شهرکهای صنعتی نیز جوابگوی شرکت های خدماتی نبوده و توسعه شهر کهای صنعتی با مشکل مواجه شده است و در حال حاضربخش خصوصی در این شهرکها نیاز به حمایت دارد.
پیر موذن خاطر نشان کرد : در حال حاضراستان اردبیل فاقد محصولات صنعتی صادراتی است به طوریکه در گمرک اردبیل و گمرک بیله سوار این مبلغ فراتر از ۱۸۰ میلیون دلار نیست .
وی با بیان اینکه در اردبیل صنایع تبدیلی بسیار ضعیف بوده و زنجیره تولید وجود ندارد تصریح کرد: در حال حاضر به منظور صادرات صنایع غذایی باید محصولاتی با زمان ماندگاری بالا تولید شود. ضمن اینکه به ایجاد صنایع مادر نیز باید توجه شود.
پیر موذن به لزوم حمایت از فعالان حوزه گردشگری نیز اشاره و تشریح کرد: پس از دریافت تسهیلات بانکی، این قشر با توجه به رکود موجود با بدهی انباشته مواجه شده اند که این موضوع به شدت به ضرر بخش خصوصی بوده و آنها را با ضرر و زیان مواجه می کند.
وی همچنین گفت: با توجه به سرمایه گذاری های ایجاد شده در بحث مهار آبها و تولید محصولات گلخانه ای، اتصال راه آهن پارس آباد به آذربایجان برای خروج از بن بست و صادرات این محصولات امری ضروری است چرا که گمرک بیله سوار فاقد این ظرفیت بوده و زیر ساخت های جاده ای مناسب نیز برای این جابجایی ها وجود ندارد.
در ادامه جلسه پور سلیمان پیگیری منطقه آزاد در گرمی بیله سوار و پارس آباد را باعث توسعه روز افزون استان خواند و بیان کرد: طرح منطقه آزاد برای شهرهای گرمی،بیله سوار و پارس آباد در حال حاضر تصویب شده واین طرح منتظر تایید مجمع تشخیص مصلحت نظام است.
وی ادامه داد: مطالبه دیگر بخش خصوصی اختصاص مجوزتخفیف ۲۰ درصدی به مدت سه سال، برای واردات غله در گمرک بیله سواربه منظور فعالتر شدن این گمرک است.
پورسلیمان گفت:در سال ۹۷بخشنامه ساماندهی مرزنشینان توسط دولت ابلاغ شده است که به موجب آن مرزنشینان تا فاصله ۲۰ کیلومتری از مرزمی توانند ماهانه تا ۵۰۰ هزار تومان از معافیت واردات برخوردار شونداما مرزنشینان اردبیل به دلیل عدم پیگیری مسئولین از این قاعده مستثنی شده اند.
وی یادآور شد: این امربرای جلوگیری از مهاجرت مرزنشینان بسیار موثر است و حتی مهاجرت معکوس را نیز در پی خواهد داشت.
پورسلیمان در خصوص قانون تخصیص درآمد ترانزیتی هر استان به خود همان استان تصریح کرد: در ۴۲ سال گذشته موضوع ماده واحده قانون مقررات تردد وسایل نقلیه مغفول مانده است که می تواند در توسعه استان موثر باشد.
وی همچنین به عدم سرمایه گذاری شصتا در استان اردبیل درخصوص صنایع مادر اشاره کرد و گفت: سرمایه گذاری شصتا در استان می تواند منجر به تحول در توسعه استان شود.علاوه برآن استان اردبیل درتجارت۲هزار میلیارد دلاری ۱۵ همسایه کشور تنها سهم ۲٫۷ دارد که بسیار ناچیزاست.
پور سلیمان بیان کرد: دلیل این امر ضعف دیپلماسی وتحریم کارت های بازرگانی است که با ایجاد مکانیزم اقتصادی مناسب یا صدور کارت های اعتباری می توان این مشکل را رفع نمود.
در ادامه جلسه دیگر فعالان بخش خصوصی به طرح مشکلات خود در موضوعات مختلف اقتصادی پرداختند.
نایب رییس مجلس شورای اسلامی و نماینده اردبیل ، نیر، نمین و سرعین پس از پیگیری تلفنی مطالبات فعالان اقتصادی بخش خصوصی از مسئولان مربوطه گفت: اصلی ترین دغدغه من به عنوان نماینده استان ۷۰ هزار بیکار استان است.
وی تاکید کرد: برای رفع معضل بیکاری در استان ،افق ایجاد ۵۰ هزار شغل تا پایان سال آتی ، توسط بخش خصوصی تدوین شود و به شخصه حاضرم در این خصوص هفته ای یک جلسه در تهران و هر دو هفته یک جلسه در اردبیل را به این امنر اختصاص دهم.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *