سفره نعمت یا پارلمان محلی

سفره نعمت یا پارلمان محلی

شاید به ذهن دولتمردی چون سید محمد خاتمی در زمان تشکیل شوراهای شهر وروستا خطور نمی کرد که بعد از گذشت مدت زمانی از فعالیت این تشکیلات ، عده ای سوداگر با فریبکاری بر سر سفره رنگین پارلمان محلی نشسته و بر شهر و مردمان آن نقشه بکشند.
تشکیل شوراهای شهر و روستا با کش و قوس های فراوان برخی نمایندگان و فعالان سیاسی در دولت اصلاحات رقم خورد فضای سیاسی حاکم آن زمان در بستر دموکراسی خواهی می چرخید تز اصلی دولت وقت حکمرانی خوب ،شایسته سالاری و مردم سالاری و تحقق دموکراسی بر گرفته از انتخابات آزاد بود.
مردم در آن زمان مشارکت بیشتری در فعالیت های سیاسی داشتند جنبش دانشجویی در دانشگاه ها فعال بود احزاب جدیدی متشکل از روشنفکران ،نخبگان ،فعالان سیاسی و رونامه نگاران در حال شکل گیری بود و هدف اصلی از تشکیلات شوراهای شهر و روستا کاهش تصدی گری دولت در امور شهری،کاهش بروکراسی و سپردن امور شهری به خود مردم بود .
در چندین دوره متوالی افرادشایسته ،کارآمد،توانمند،متخصص،متقی و پاکد ست در شوراها حضور یافتند و در مقطعی هم مثمر ثمر شدند هرچند شوراهای آن دوره متاثر از فضای حاکم رنگ سیاسی داشت ولی در دوره ای برنامه ها ی عمران شهری ،تکریم ارباب رجوع و خدمات رسانی به مردم تا حدودی موفقیت آمیز بود.
براستی دلیل اصلی موفقیت شوراها در آن زمان چه بود باید اعتراف کرد که دلیل اصلی موفقیت دوره های گذشته انتخاب صحیح و درست ،حضور افراد شایسته ،کاردان ،متخصص و پاکدست بود حال چرا بعد از سپری شدن چندین دوره ، فعالیت شوراهای شهر و روستا رنگ باخته و چرا شوراهای شهر محل تاخت و تاز سوداگران و پاتوق سیاسیون و دلالان شده است.
در دوره اول تا سوم شوراهای شهر اردبیل، حضور افراد شایسته و درستکار پر رنگ بود شعارها ،عکس ها و پوستر ها و نوع تبلیغات نامزد ها تا حدودی منطقی و عاری از هر گونه تبلیغات سیاه و عوامفریبی بود و مردم هم در انتخاب خود دقیق بودند.
به نوعی رای دارای ارزش و وجاهت خاصی بود و کمتر کسی حاضر می شد رای خود را بیهوده و بدون حساب و کتاب به صندوق بیندازد و کمتر کسی هم حاضر می شد رای خود را در اختیار واسطه گران و دلالان انتخابات بگذارد ولی بعد از گذشت چندین دوره ورق برگشت و تعدادی در شوراها قد علم کردند که شایسته حضور در این جایگاه نیستند.
معیارها و ضائقه انتخاب به مرور زمان تغییر یافت بطوریکه عکس ها و پوستر های رنگین و روتوش نامزد ها معیار اصلی انتخاب شد معیارحاکمیت پول در تبلیغات نیز بر آن اضافه و سبب از هم پاشیده شدن شیرازه انتخاب صحیح در شوراها شد.
به بیانی دیگربا این معیار ها شورا تبدیل به دکانی شد که هر روز مظنه ها افزایش یافت و نتیجه و حاصل این انتخاب نادرست و حضور افراد ناشایست در شورا ،اختلاس و رانت،کلاهبرداری و زمین خواری تعدادی از شوراها در شهرهای کشور شد.
در حال حاضر پرونده اختلاس و زمین خواری در اکثر شوراهای شهر کشور بر دیگر امورات شورا سنگینی می کند تعدادی از شوراهادر مناطق مختلف کشور بازداشت ،دستگیر و تعدادی هم منحل شدند که در اثر اینگونه کار های زشت و ناپسند شهر به جای توسعه عقب افتاد نه درآمد شهری افزایش یافت نه خیابان ها و کوچه های شهر بهسازی شدند نه سرانه فضای سبز افزایش یافت و نه بافت های فرسوده شهری اصلاح شدند بلکه یک بلبشو در شهر اتفاق افتاد که جبران آن حتی تا چند سال آینده هم امکان پذیر نباشد.
به نظر راقم سطور در این دوره از انتخابات شورای شهر بخصوص در اردبیل باید همه دلسوزان شهر،فعالان سیاسی و اجتماعی ،روشنفکران و روزنامه نگاران مشارکت فعالی در آگاه سازی مردم در انتخاب افراد شایسته و کاردان داشته باشند تا مبادا اشتباهات گذشته در انتخاب افراد ناشایست تکرار شود باید رسانه های جمعی و فعالان مدنی اسیر تبلیغات سوء نامزد ها نشده و تلاش شود فضا برای واسطه گران و سودجویان انتخابات شورا تنگ شود.
متاسفانه در دو دوره گذشته در اثر انتخاب نادرست و حضور برخی افراد با لابی گری و شیوه های نادرست تبلیغات ترکیب خوبی در شورای شهر اردبیل بوجود نیامد در این دوره باید فضا برای حضور افراد شایسته با مشارکت فعالان مدنی و اجتماعی مهیا شود تا افراد با چهره های روتوش شده شعور مردم را به بازی نگیرند متولیان امر انتخابات هم بویژه ناظران انتخابات صلاحیت افراد را بدقت بررسی کرده و اجازه ندهند برخی از نامزد ها با عکس های جوان پسند و محرک ، فضای انتخابات شورای شهر اردبیل را مخدوش و بر کرسی شورا تکیه بزنند.


یادداشت:یعقوب شاددل

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *