انفجار در سپیده دم

انفجار در سپیده دم

گزارش روزنامه برای اردبیل ازحادثه انفجارگاز در خیابان نائبی

به سمت محل فاجعه می روم کمی مانده به محل حادثه ، صحبتهای همسایگان را می شنوم که با چهر های محزون باهم به گفتگو می پردازند و هریک از آنچه دیده و شنیده است برای دیگری تعریف می کند.
می گویند صاحب واحد مذکور چند روزی به مسافرت رفته بوده و به محض باز گشتن به خانه این اتفاق افتاده است.
دیگری می گوید: لوله کش گاز این خانه گفته که چندین بار با وی تماس گرفته و خبر از نشتی گاز داده اند اما نتوانسته اند برای رفع نشتی هماهنگ شوند.
و به اتفاق از مهیب بودن انفجار و ترسی که در آن وقت صبح بر وجودشان مستولی گشته صحبت می کنند.
به محل حادثه که می رسم با آوار آرزوهای چندین خانواده و بی خانمان شدنشان مواجه می شوم. دیوارهایی که فرو ریخته و واحدهایی که تا شعاع چند ده متری آسیب دیده است.
ساعت حوالی ۷ شب است خوشبختانه در این ساعت هیچ مصدومی زیر آوار نیست اما تلاش برای بررسی علت حادثه ادامه دارد.پروژکتور های نور افکن در محل حادثه نصب شده اما با این وجود تاریکی شب کار را سخت کرده است.
پسر جوانی مقابل درب باز یک واحد ویلایی قدیمی ایستاده و با سوالم در خصوص کم و کیف ماجرا به عنوان شاهدعینی می گوید: ظاهرا انفجار در طبقه دوم و به دلیل لوله کشی غیرمجاز گاز صورت گرفته اما وحشتی که اول صبح وجود مارا فرا گرفت قابل بیان نیست. وسپس درب حیاط را به صورت کامل باز می کند و می گوید: خودتان ببینید که چه بر سر زندگیمان آمده است.
وقتی از گوشه درب، نگاهی به حیاط و منزلشان می اندازم با تلی از آوار و پنجره هایی شکسته و پریشانی حاکم بر خانه مواجه می شوم.
حضور همزمان چندین مسئول درمحل که کوچه ای باریک است
از ساعت ۷ صبح که حادثه اتفاق افتاده مسئولان یک به یک در منطقه حضور داشته اند وهریک به نوعی سعی در مدیریت اوضاع دارند. اما در چنین شرایطی به نظر می رسد حضور نیرو های امدادی بسیار مثمر ثمرتر باشد چرا که در یک کوچه ای به آن باریکی و با وجود انواع خود روهای امدادی حضور همزمان چندین مسئول شاید ضرورت چندانی نداشته باشد ضمن اینکه احتمالا به دلیل انجام مصاحبه با صدا و سیما و خبر گزاری های مختلف تجمعی دست و پاگیرنیز به مشکلات دیگر اضافه می شود. بحث مدیریت وبخصوص مدیریت بحران اینجاست که به چشم می آید.
حضور دادستان اردبیل و نیروی انتظامی برای حفظ امنیت و آرامش در این میان بسیار موثر بوده وکار جست و جو و امداد از نظم خاصی برخوردار است.
اردشیر آرش،عضو هیئت مدیره نظام مهندسی در رشته مکانیک می گوید: ازلحظه بروز حادثه همکاران ما برای بررسی کنتور گاز ساکنین کوچه به محل اعزام و کنتورها را روی تست گذاشتند که قرار است پس از ۲۴ ساعت از شروع تست گازو بررسی نشتی لوله های گازهمسایگان نواقصات موجود رفع شود و ساکنین بتوانند بدون نگرانی از آن استفاده نمایند.
پس از گذشت ۲۸ ساعت علت دقیق حادثه هنوز مشخص نشده است
وی به سوالم در خصوص علت وقوع انفجاراینطور پاسخ می دهد : تاکنون علت دقیق حادثه مشخص نشده اما همکاران ما از زمان وقوع انفجار در تلاشند که علت اصلی حادثه را مشخص کنند و به قطع یقین نمی توان گفت که علت حادثه لوله کشی غیر مجاز بوده اما قدر مسلم این است که حادثه بدون ایجاد حریق و تنها به صورت انفجار بوده است.
رییس سابق سازمان نظام مهندسی استان به نقش مهم مدیریت ساختمان در واحدهای آپارتمانی اشاره کرد و گفت : متاسفانه بسیاری از ساختمانها در حال حاضر فاقد مدیریت ساختمانی کار آمد هستند و با توجه به فرسودگیهای ایجاد شده در طی زمان ، این امر نظارتی دقیق را می طلبد.
نظارتهای دوره ای می تواند از وقوع چنین حوادثی جلوگیری کند
به نظر می رسد وقوع چنین حوادثی که دل همشهریان را به درد می آورد به منزله هشداری است برای رعایت موارد ایمنی در ساختمانها اما متاسفانه پس از چندی، این تلخی ها و هشدارها از یاد می رود و مردم بدون در نظر گرفتن توصیه های ایمنی ارائه شده از سوی نهادها و ارگانهای مختلف به بی توجهی های همیشگی خود ادامه می دهند.
شاید نظارتهای دوره ای از سوی سازمان نظام مهندسی ، شرکت های آب، برق و گاز بتواند در جلوگیری از بروز چنین رویدادهای تلخی موثر باشد.

گزارش:فاطمه شکرزاده

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *