کالای مطالبه در حجره بازار

کالای مطالبه در حجره بازار

مجمع مطالبه گران بازار کدام درد مردم را درمان کرده است؟

مجمع مطالبه گران اصناف و بازاریان ، عنوان دهان پرکنی است درست برعکس دایره تاثیراتش که از چند ده نفر فراتر نمی رود ، شاید هم کمتر .
مجموعه ای که نام بزرگ بازار را یدک می کشد اما در ابعاد « اوستی اورتولی بازار» محدود شده است . آن هم صرفا از نظر صنفی نه از نظر تاثیر گذاری سیاسی و حزبی . در همین راسته بازار خودمان هم خیلی ها حرف مجمع را از نظر نگرش و کنش گری سیاسی قبول ندارند .
بازاری که در تاریخ ایران یکی از محورهای اصلی تاثیر گذاری در معادلات سیاسی و اجتماعی و قتصادی بود و نقش بسیار ملموسی در پیروزی انقلاب اسلامی داشت در محدوده جغرافیایی شهر اردبیل با افولی باورنکردنی مواجه شده است .
افراد متشخص و متفکر در این مجمع هم وجود دارند که از قضای روزگار و از سر تعهد و دلسوزی و در نبود احزاب متشکل و مسنجم ، ناگزیر از حضور در این جمع شده اند .
با مروری بر خروجی عملکرد سیاسی و اجتماعی این مجمع در سالهای گذشته می توان به عمق یک سانتی متری تاثیر گذاری آن پی برد. از لیست های انتخاباتی تا جلسات پرسش و پاسخ با مدیران و مسئولان ، همگی در سطحی قرار دارد که بازخورد عملیاتی آن ضربدر صفر است .
مجمع بازار به دامن مسئولان و مدیران آویزان شده و از جذب توده مردم بر اساس آرمان ها و مانیفست حزبی و سیاسی ناتوان مانده است . قدرت یک تشکل در میزان طرفداران آن و شدت باور طرفداران به آرمان های آن و قدرت بسیج اعضا برای عملیاتی کردن تصمیمات است ، مجمع بازار به کلی فاقد این توانایی هاست .
حرفی برای گفتن به مردم ندارد و تمام ماهیت خود را در گلایه گذاری از مدیران و مسئولان خلاصه کرده است . سوال هایی را می پرسد که همه مردم میدانند و پاسخ هایی را دریافت می کند که همه مردم انتظار شنیدنش را دارند و در نهایت هیچ خروجی که قابل لمس باشد حاصل نمی شود . در حد یک رسانه تلگرامی دست چندم هم بازخورد نداشته و تاثیری به جای نمی گذارد.
آیا تشکیلاتی که از سازماندهی بازار در مطالبات و حقوق اولیه مردم مانند سد معبر ، چند قیمتی بودن یک نوع کالا در بازار، کمپین های حمایت از مردم در روزهای سختی و گرانی و چنین فعالیت های صنفی به نفع مردم عاجز مانده ، می تواند داعیه سرمداری تشکیلات حزبی و سیاسی آن هم با برچسب مطالبه گری داشته باشد؟
راست خود این مجمع مطالبه گران تا چه اندازه به مطالبات مردمی از بازار و بازاریان روی خوش نشان داده و در رعایت حقوق شهروندان عدالت را برقرار کرده است ؟
نکته پایانی این که مجمع مطالبه گران بازار یکبار برای همیشه باید تکلیفش را با خودش روشن کند که آیا در پی جذب توده مردم بر اساس مطالبات روی زمین مانده آنهاست یا در پی گپ و گفت با مدیران و مسئولان استانی است و چقدر خوب بود اگر این مجمع به جای مسئولان یکبار هم از خودش مطالبه گری می کرد که در همه این سالها چه کرده و کدام درد از مردم را درمان نموده است .

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *