آغاز طرح پژوهشی و تحقیقاتی استحصال آب از رطوبت هوا برای اولین بار در استان اردبیل

آغاز طرح پژوهشی و تحقیقاتی استحصال آب از رطوبت هوا  برای اولین بار در استان اردبیل

مدیردفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه ای استان اردبیل از آغاز طرح پژوهشی و تحقیقاتی استحصال آب از رطوبت هوا برای اولین بار در استان اردبیل خبر داد.
مهندس اسدالله دیندار سوها در بیان اهمیت موضوع افزود: با توجه به بروز خشکسالی ها و کاهش نزولات جوی و افزایش جمعیت و نیاز روزافزون به آب سالم و همچنین ثابت بودن منابع آب تجدیدپذیر، ضرورت تحقیق در خصوص روشهای مختلف تامین آب برای نسل های آینده بیش از پیش نمایان می شود.
وی عنوان کرد: در این راستا و به دلیل مجاورت منطقه آبی بیگلو اردبیل با دریای خزر و هجوم مه حاصل از تبخیر آب دریا به منطقه، انتظار می رود با اجرای طرح حاضر بتوان با بررسی پتانسیل استحصال آب از مه و کارآیی جمع کننده های مختلف رطوبت هوا، میزان تامین آب را تخمین و در صورت اخذ نتایج قابل قبول احتمالی، پیشنهاداتی برای بهره برداری و مدیریت منابع آب منطقه ارائه داد.
مهندس دیندار سوها تصریح کرد: این پروژه تحقیقاتی مصوب از طریق استاد دانشگاه محقق اردبیلی بعنوان محقق طرح پژوهشی تحت عنوان «ارزیابی کارایی استحصال آب جمع کننده های مختلف رطوبت هوا» در مدت یکسال و طی ماههای اسفند ۹۹ لغایت آبان ماه ۱۴۰۰ در منطقه آبی بیگلو با نصب تجهیزات لازم در منطقه، عملیاتی و اجرا خواهد شد.
عضو هیئت علمی دانشگاه و عضو شورای تحقیقات شرکت آب منطقه ای اردبیل درخصوص مشخصات فنی و نحوه انجام پروژه اظهار داشت: به منظور استحصال آب از رطوبت هوا، جمع کننده های مختلف ( توری هایی از جنس آلومینت، پلی پروپیلن و برس های پلاستیکی) طراحی و پس از ساخت، در منطقه آبی بیگلو نصب و اندازه گیری های لازم به عمل خواهد آمد. این جمع کننده ها بر اساس استاندارد SFC ساخته می شود تا مقایسه ای با نتایج کارهای پیشین انجام شود.
دکتر امین کانونی افزود: در طول مدت یکسال، آب استحصالی با استفاده از ابزارهای مناسب و خاص اندازه گیری شده و پتانسیل استحصال آب از مه در منطقه مشخص خواهد شد. با اندازه‌گیری مقدار آب و نیز تحلیل و بررسی های آماری پارامترهای هواشناسی اخذ شده از ایستگاه هواشناسی موجود در منطقه، راندمان استحصال آب هر یک از جمع کننده‌ها مشخص و کارآیی هر یک سنجیده می شود.
وی اظهار داشت: امکان سنجی استحصال آب از رطوبت هوا و انتخاب بهترین روش استحصال آب از آن، در مطالعات زیادی در کشورهای مختلف مورد بررسی قرار گرفته است که مطالعات داخلی در این زمینه کم بوده و در اندک مطالعات انجام یافته نیز به صورت مطالعه موردی به موضوع پرداخته شده است. درصورت حصول به نتایج بهتر و قابل اتکاء، این روش می تواند بعنوان یکی از روش های تامین آب در کنار روش های دیگر برای تامین نیازهای آبی منطقه باشد.
رئیس اداره بهره برداری و نگهداری از سد و شبکه سبلان مطرح کرد؛
شروع عملیات لایروبی کانال اصلی شبکه سبلان بطول ۱۰ کیلومتر
رئیس اداره بهره برداری و نگهداری از سد و شبکه سبلان از شروع عملیات لایروبی کانال اصلی شبکه سبلان بطول ۱۰ کیلومتر در شهرستان مشگین شهر خبر داد.
مهندس سیروس افزون گفت: این عملیات در راستای حفاظت و نگهداری از تاسیسات و تجهیزات شبکه پایاب سد سبلان و همچنین استفاده مطلوب زارعین و کشاورزان انجام می گیرد.
وی تصریح کرد: لایروبی این ۱۰ کیلومتر توسط پیمانکار بهره بردار شبکه پایاب آغاز گردید و طبق برنامه پیش بینی شده تا شروع فصل آبیاری آتی لایروبی کانال به اتمام رسیده و آماده بهره برداری شود.
مهندس افزون در ادامه از کلیه زارعین و کشاورزان زحمتکش حاشیه کانال درخواست کرد تا در حفظ و نگهداری کانال و جاده دسترسی شبکه پایاب سد سبلان با شرکت بهره بردار و اداره بهره برداری سد سبلان همکاری لازم را داشته باشند.
رئیس اداره بهره برداری و نگهداری از سد و شبکه سبلان خاطرنشان کرد: شرکت آب منطقه ای اردبیل تمامی همت و تلاش خود را بکار بسته تا بهره برداران شبکه سبلان دغدغه ای در فصول آبیاری نداشته باشند.
مدیر امور منابع آب شهرستان اردبیل عنوان کرد؛
پایش تأسیسات شبکه آبیاری یامچی به منظور آماده سازی شبکه برای فصل بهره برداری
مدیر امور منابع آب شهرستان اردبیل به همراه کارشناسان سد و تاسیسات و مدیر شرکت بهره برداری شبکه یامچی، از تأسیسات و ایستگاه‌های پمپاژ شبکه بازدید کرد.
دکترحمید فضائلی، مدیر امور منابع آب شهرستان اردبیل در این بازدید به لزوم اتمام تعمیرات ضروری مورد نیاز در ایستگاه های پمپاژ ۲۲ گانه شبکه آبیاری یامچی تا آغاز فصل بهره برداری تاکید کرد.
وی افزود: در این بازدید ضمن بررسی بخش های مختلف ایستگاههای پمپاژ، نواقصات شبکه و الزامات مورد نیاز جهت شروع فصل بهره برداری شناسایی و ارزیابی گردید.
لازم به ذکر است که کانال اصلی شبکه آبیاری یامچی به طول ۱۵ کیلومتر و با ظرفیت طراحی ۱۱ متر مکعب بر ثانیه از بند انحرافی الماس شروع و تا سازه تقسیم واقع در روستای شام اسبی امتداد دارد. از سازه تقسیم کانال شبکه آبیاری یامچی به طول ۱۸ کیلومتر با تحت پوشش قرار دادن حدود ۶۰۰۰ هکتار اراضی واقع بین رودخانه های بالیخلوچای تا قره سو ادامه می یابد

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *