وقتی کشتی انصاف به گل می نشیند

وقتی کشتی انصاف به گل می نشیند

مخدوش کردن پلاک خودرو؛
پلاک خودرویی که درخیابان عطایی مقابلم حرکت می کند توجهم را جلب می کند. یک پژوی نقره ای است که اصطلاحا پلاک خود را مخدوش کرده و به راحتی عدد ۲ را به ۳ تغییر داده است و راننده آن به راحتی و بدون توجه به قوانین راهنمایی و رانندگی، در سطح شهر جولان می دهد.
ساعتی بعد روبروی شوراسنتر خودروی دیگری توجهم را جلب می کند که پلاک و قسمتی از بدنه آن به صورت تعمدی یا ناخواسته کاملا به گل آغشته شده است به طوریکه حتی یک عدد از شماره پلاک آن خوانده نمی شود.
این روزها شکایت اغلب شهروندان از چنین متخلفانی بیشتر به چشم می خورد به طوریکه بعضا عکس هایی از این خود روها گرفته و در صفحات و کانالهای مجازی منتشر می کنند.
پلاک هایی که مخدوش می شوند
محدودیت عبورو مرور به دلیل شرایط کرونایی و جلوگیری از برگزاری دورهمی های خانوادگی و فامیلی همچنان ادامه دارد. اما از زمان اعمال این محدودیت ها متاسفانه شاهد برخی اقداماتی به دور از اخلاق، انصاف و وجدان در بین عده ای از شهروندان هستیم . چنانچه بارها در خیابانها شاهد عبور و مرور خودرو هایی بوده ایم که حتی در ساعاتی خارج از محدودیتهای اعلام شده نیز با پلاکهای دستکاری شده در سطح شهر عبور و مرور می کنند.
اخلاق مداری به عنوان یک خصوصیت بارزو ضروری است که باید در جوامع انسانی رعایت شود و برای گریز از هنجارشکنی ها، قانون همواره چنان سدی در مقابل افراد خاطی ایستاده است و لازم است که چنین باشد.
اما این روزها و با تکرار چنین بی اخلاقی هایی در خیابانهای اردبیل شاهدیم که تعدادی از همشهریان برآنند تا با دور زدن قانون از دید خودشان زرنگی کنند، علی رغم اینکه می دانند چنین اعمالی به واقع اجحافی است در حق سایرین.البته ناگفته نماند در بین این افراد، پیدا می شوند کسانی که به جای تغییر شماره های پلاک ماشین و ثبت جریمه به نام شماره پلاک و هموطنی دیگراندک انصافی به خرج می دهند و با بیرون گذاشتن تکه ای پلاستیک یا پارچه در خارج از صندوق عقب آن هم درست روی پلاک خودروی شخصی راضی به ثبت جریمه به نام دیگری نشده و تنها خود را از جریمه شدن نجات می دهند.
در حالی که بسیاری ازهمشهریان از این موضوع شاکی بوده و تعدادی نیزبا دریافت پیامک های تخلف و جریمه رانندگی متضرر شده اند گفته می شود عدم وضع جریمه های سنگین و نبود برخورد جدی با اینگونه خاطیان دامنه این تخلفات را گسترده تر کرده ورفته رفته ابداعات بسیاری در این خصوص صورت می گیرد.
توقیف ۱۱۶ وسیله نقلیه به دلیل مخدوش شدن پلاک آن
سرهنگ حجت فتاحی رییس پلیس راهنمایی و رانندگی اردبیل به خبرنگار روزنامه برای اردبیل گفت: تاکنون ۱۱۶ دستگاه وسیله نقلیه را به دلیل مخدوش شدن عمدی پلاک خودرو به پارکینگ انتقال داده ایم.
رانندگان خاطی مجرم هستند
وی با تاکید بر این نکته که مخدوش کردن پلاک خودرو تخلف محسوب نشده بلکه در قوانین به عنوان جرم از آن یاد شده است ادامه داد: تمامی رانندگانی که تعمدابه این اقدام دست زده اند مجرم محسوب می شوند و در صورت رویت این خودروها بلافاصله اتومبیل مذکور توقیف و راننده به عنوان یک مجرم به مراجع قضایی معرفی می شود.
سرهنگ فتاحی بیان کرد: در صورت گل گرفتگی یا عوامل غیر عمدی در مخدوش بودن خودرو ها در وهله اول به رانندگان تذکر داده می شود اما در صورت تکرار و عدم توجه به اخطار پلیس این موارد نیزتعمدی فرض شده و برخورد قانونی با آنها صورت می گیرد.
مردم به پلیس ۱۱۰ اطلاع دهند
رییس پلیس راهنمایی و رانندگی از مردم خواست در صورت مشاهده چنین مواردی ، بلافاصله با پلیس ۱۱۰ تماس گرفته و موضوع را گزارش دهند تا ماموران ما در مسیرهای ممکن با آنان برخورد نمایند.
شکی نیست که شرایط سخت معیشت و شیوع بیماری کرونا این روزها عرصه را به شدت برای هموطنان و بخصوص همشهریانمان که با معضلات و مشکلات عدیده ای چون بیکاری نیز دست و پنجه نرم می کنند تنگ کرده وخوردن چنین زخم هایی از همشهریان شرایط را سخت تر و مردم را نسبت به یکدیگر بدبین خواهد کرد.
بی انصافی در حق همشهریان در عرصه های مختلف انجام می شود
حبیبی به عنوان یک معلم باز نشسته در این مورد می گوید: با توجه به اینکه ما معلمها سال ها در مدارس براخلاق تاکید کرده ایم و صدا و سیما و دیگر مراجع فرهنگی نیز همواره در فرهنگ سازی و سوق دادن مردم به اخلاقمداری تلاش کرده اند اما متاسفانه این روزها در عرصه های مختلف شاهد بعضی بی انصافی ها و بی اخلاقی ها هستیم .
شهروندی دیگردنبال صحبتهای اورا می گیرد و اضافه می کند: لازم است که مردم با همدلی برشرایط سخت زندگی غلبه کنند و از بی انصافی در مورد یکدیگر دوری نمایند چرا که افزایش بد بینی افراد به همنوع خود نوعی بی اعتمادی را در بین افراد جامعه به وجود می آورد اما متاسفانه در حال حاضر حتی صاحب سوپر مارکت محله نیز که چندین سال است مایحتاج خود را از آنجا تهیه می کنیم در این بی انصافی ها دست دارد ودرسایه ضعف نظارت، قانون را دور زده، به راحتی کم فروشی و گرانفروشی می کند.
به نظر می رسد در سیستم آموزشی ما همچنان ضعفی اساسی در آموزش برخی از اصول زندگی وجود دارد و برخی مسئولان در رده های مختلف نیز با عدم التزام به رعایت قانون، الگوی خوبی برای افراد جامعه ما نبوده اند.
شاید مطالبه گری مردم ، مسئولیت پذیری و نظارت آنها بر رفتار دیگران اعم از مسئولان و سایر افراد جامعه بتواند در کاهش چنین بی قانو نی هایی تاثیر گذار بوده واندکی از ضعف نظارت در دستگاههای دولتی را جبران نماید.


گزارش:فاطمه شکرزاده

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *