عملیات آبخیزداری در استان اردبیل بیش از ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد

عملیات آبخیزداری در استان اردبیل بیش از ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد

شهامت هدایت :

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل گفت: اجرای عملیات مکانیکی و بیومکانیکی آبخیزداری از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی در استان ۷۵درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
شهامت هدایت مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل در گفتگو با خبرنگار پیام طبیعت با اعلام این خبر گفت: امسال از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی اجرای عملیات طرح‌های آبخیزداری برای ۲۷حوزه آبخیز استان در مساحت ۲۲۵ هزارو ۷۶ هکتار در دست اجراست.
وی افزود: عملیات مکانیکی در ۱۲ هزارو ۵۸۸ هکتار از عرصه‌های این حوزه‌ها را در بر دارد و ۴۵ هزارو ۲۹۶ هکتار در بخش مطالعات تفصیلی اجرایی طرح‌های آبخیزداری در ۲۷ حوزه مصوب است.
وی افزود: هم‌اکنون ۲۵ سازه مکانیکی با حجم ۲۲ هزارو ۸۸۰مترمکعب استان اجرا شده است.
به گفته وی، احداث سازه‌های سنگی گابیونی،بندهای زیر زمینی و دو منظوره پخش سیلاب، کنتورفارو، از جمله این اقدامات با هدف ذخیره نزولات آسمانی، کنترل سیل و فرسایش خاک، افزایش پوشش گیاهی و تغذیه آبخوانها است.
هدایت با اشاره به اینکه امسال بیش از ۸/۱۶۴میلیارد ریال اعتبار از محل صندوق توسعه ملی به اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری استان اختصاص داده شده است،
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گفت: تاکنون ۴۵ هزارو ۲۹۶ هکتار از مساحت عرصه‌های منابع طبیعی استان مطالعات آبخیزداری انجام شده و امسال از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی طرح‌های آبخیزداری در بیش از ۴۰ نقطه استان اجرا می‌شود.
اجرای عملیات بیولوژیکی در ۲۶۰ هکتار از حوزه‌های آبخیز استان اردبیل
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل از اجرای عملیات بیولوژیکی آبخیزداری در ۲۶۰ هکتار از حوزه‌های آبخیز این استان خبر داد.
طی دو سال گذشته و از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی، عملیات بیولوژیکی آبخیزداری در سطح۲۶۰هکتار از حوزه‌های آبخیز استان به مرحله اجرا در آمده است.
هدایت افزود: این عملیات در حوزه‌های آبخیز استان و در قالب اقدامات نهالکاری،بذر پاشی،کپه کاری،ذخیره نزولات آُمانی،احداث آبشخور،تبدیل دیمزار کم بازده انجام شده است.
وی ادامه داد: عملیات کپه کاری یکی از روش‌های بذرکاری و در راستای اصلاح و احیای مراتع انجام می‌شود که در این روش بذر گیاهان مرتعی مورد نظر در چاله‌های حفرشده با دست قرار گرفته و سپس با خاک پوشیده می‌شود تا بتواند از نزولات اسمانی جهت جوانه زدن و نیز ادامه رشد استفاده کند.
وی با بیان اینکه مناطق کپه کاری شده به مدت ۲ سال قرق می‌شوند، به برخی اهداف اجرایی این گونه اقدامات اشاره و خاطرنشان کرد: اجرای این پروژ ه ها علاوه بر بهبود پوشش گیاهی و علوفه‌ای و کنترل سیلاب و روان آب‌ها، موجب احیا و اصلاح مراتع، جلوگیری از فرسایش خاک و ذخیره نزولات جوی خواهند شد.
هدایت تاکید کرد: با اجرای طرح‌ها و پروژ ه های منابع طبیعی علاوه بر اثرات مثبت زیست محیطی، موجبات بالا بردن سطح تولید و بهبود معیشت دامداران و بهره برداران مراتع نیز فراهم خواهد شد.
آغاز عملیات توزیع ۳ میلیون اصله نهال صنوبر در استان اردبیل
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل ازآغاز عملیات توزیع رایگان ۳ میلیون نهال رایگان درکلیه شهرستانهای استان خبر داد
شهامت هدایت مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل در گفتگو با خبرنگار پیام طبیعت با اعلام این خبر گفت: درراستای برنامه توسعه ششم زراعت چوب درکشور وبمنظورجلب مشارکت مردمی جهت حفظ ، توسعه واحیاء منابع طبیعی ، توسعه فضای سبزوبالابردن میزان تولیدچوب وکاهش فشاربرقطع درختان جنگل ، ایجاددرآمدواشتغالزایی وتامین مواداولیه صنایع سلولزی وچوبی استان۳میلیون اصله نهال صنوبر جهت اجرای زراعت صنوبر بین متقاضیان توزیع می گردد.
وی افزود:متقاضیان طرح زراعت صنوبر می توانند بادردست داشتن نسغ زراعی ونقشه utmدار محل زراعی خودبه شهرستانهای مربوطه مراجعه وپس ازعقدقراردادومعرفی شهرستان به نهالستان شهرستان پارس آبادنسبت به تحویل نهال صنوبر رایگان اقدام نمایند.
کشف انباربزرگ دپوی الوارجنگلی قاچاق در استان اردبیل
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان از کشف انبار دپوی الوار قاچاق جنگلی در یکی از روستاهای شهرستان اردبیل خبرداد
شهامت هدایت مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان در گفتگو با خبرنگار پیام طبیعت با اعلام این خبر گفت : با رهگیری نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی وآبخیزداری استان اردبیل و اخذ دستور قضایی،تعداد ۱۰۰ اصله الوار جنگلی دپو شده در یکی از روستاهای اطراف شهر اردبیل کشف و توقیف گردید.
وی افزود: نیروهای یگان حفاظت بعد از رهگیری یک محموله بزرگ چوب آلات جنگلی که از نوار مرزی استانهای همجوار به اردبیل ترانزیت و در انبار دپو شده بود،با مراقبت و اشراف اطلاعاتی چندین روزه و اخذ دستور ازمقام محترم قضایی شهرستان اردبیل و همچنین همکاری و همراهی نیروی انتظامی ،چوب الات مذکور توقیف و فرد خاطی با تشکیل پرونده تخلف جهت سیر مراحل قضایی به دادگستری معرفی گردید.
وی از مردم خواست در صورت مشاهده هر گونه تخریب منابع طبیعی و قاچاق فرآورده های جنگل مراتب را به شماره تلفن رایگان ۱۵۰۴ مرکز فرماندهی یگان حفاظت منابع طبیعی استان اطللاع دهند.
توقیف یک دستگاه وانت نیسان حامل ۴۰ اصله الوار قاچاق جنگلی در استان اردبیل
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل از توقیف یکدستگاه وانت نیسان حامل ۴۰ اصله الوار قاچاق جنگلی توسط ماموران یگان حفاظت منابع طبیعی خبر داد
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان با اعلام این خبرگفت: یک دستگاه وانت نیسان در حالیکه قصد داشت محموله ۴۰ اصله الوار قاچاق جنگلی را منتقل کند، با هوشیاری و اقدام بموقع ماموران یگان حفاظت شناسایی و توقیف شد.
وی افزود: در این رابطه یک نفر متخلف دستگیر و با تشکیل پرونده برای سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی استان معرفی شد .
هدایت ‌ از مردم درخواست کرد در صورت اطلاع از حمل هرگونه فرآورده جنگلی و مرتعی قاچاق، مراتب را طی تماس با تلفن شبانه روزی ۱۵۰۴، یگان امداد جنگل و مرتع استان اطلاع دهند.
توقیف ۷ تن چوب آلات قاچاق جنگلی در استان اردبیل
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل از توقیف ۷ تن چوب آلات قاچاق جنگلی توسط ماموران یگان حفاظت منابع طبیعی خبر داد
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان با اعلام این خبرگفت: سه دستگاه وانت نیسان در حالیکه قصد داشتند محموله حاوی ۷ تن چوب آلات قاچاق جنگلی را منتقل کند، با هوشیاری و اقدام بموقع ماموران یگان حفاظت در حوزه شهرستان نیر شناسایی و توقیف شد.
وی افزود: در این رابطه سه نفر متخلف دستگیر و با تشکیل پرونده برای سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی استان معرفی شد
هدایت ‌ از مردم درخواست کرد در صورت اطلاع از حمل هرگونه فرآورده جنگلی و مرتعی قاچاق، مراتب را طی تماس با تلفن شبانه روزی ۱۵۰۴، یگان امداد جنگل و مرتع استان اطلاع دهند

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *