قطار در حال حرکت را سنگ نزنیم

قطار در حال حرکت  را سنگ نزنیم

در ادوار گذشته شهرداری علی رغم تلاش هایی که برای شهر شد اما شاهد توسعه همه جانبه شهر و در شان شهروندان نبودیم و سطح توسعه شهر در چند پل کوچک غیر اصولی و زیرگذر آبگیر و آسفالت و جوب و امثالهم خلاصه شده بود و شان مقام شهردار در سکوی پرتابی برای رسیدن به صندلی مجلس خلاصه شده بود
اما هیچ کدام از منتقدان کنونی عملکرد های شهرداری در آن زمان نقاد نبودند و همچ مشکل و معظلی را نمی دیدند و لب به سخن نمی گوشدند و کارهای نیمه کاره آنها را تجلیل و تحلیل می‌کردند. اکثر رسانه ها کارهای نشده را بزرگ نمایی می کردند و به وعده‌های خیالی راضی بودند. مطالبه اصلی آنها از وظیایف شهرداری آسفالت خیابانها و بلوک جوب‌ها بود . ساماندهی این مسائل برای شهر کافی بود و همه شاکر شهرداری که وعده های خوب میدهد.
زمان گذشت و شخصی به نام حمید لطف اللهیان سکان شهرداری اردبیل را به عهده گرفت و تمام طرح‌ها و پروژه‌های نیمه‌کاره را به تکمیل وبهره برداری رساند. مفهوم توسعه شهری تازه ای متولد شد ، چشم ها گشوده شد و کاستی‌های شهر را به ناگهان همه دیدند، با پروژه پل قدسی روبرو شدند که در مخیله کسی نمی گنجید کلنگ اش به این زودی ها بر زمین بخورد. اما این پروژه عظیم آغاز گردید و با سختی‌های فراوان و تورم شدید روبرو شد، اما شهرداری از پای ننشست .
فاز اول تکمیل و افتتاح شد و در ادامه پیگیری های شهرداری برای تامین بودجه با توجه به تورم بازار بالاخره منجر به جذب اعتبار شد . عملیات عمرانی پل قدس به صورت شبانه روزی ادامه یافت و در عین حال سایر طرح‌ها و پروژه‌هایی که شهرداری برنامه ریزی کرده بود در دست اقدام بود.
هر روز که پروژه های شهرداری پیش میرفت سطح انتظارات نیز افزایش پیدا می کرد . پیشرفت کارها به گونه ای بود که توجه رسانه ها را جلب کرد و باعث شد قطار در حال حرکت توسعه شهری را ببینند و باطبع سنگ پرانی ها به قطار در حال حرکت نیز آغاز شد .
مطالبات به صورت چشمگیری افزایش پیدا کرد ، فضای سبز های بزرگ کمربندی های بزرگ پل های جدید و هزاران مطالبه دیگر پا به عرصه مطالبه گری گذاشت . اما جالب اینکه هیچ طرحی برای اجرا ارائه نشد .
در این میان شهرداری با تمام توان در حال حرکت رو به جلو بود در میان غوغای منتقدان بی اطلاع و اظهارنظرهای بی‌پایه و اساس ناگهان شهرداری کارهای عظیم و پروژه‌های همیشه ناقص شورابیل را به پایان رساند چند طرح اجرا شد که همه را انگشت به دهان می گذا رد ساختمان مدیریت شورابیل کاملاً فعال شده بود یک رینگ بسیار زیبا به نام رینگ سلامت در دور دریاچه شورابیل ایجاد شده بود سواحل دریاچه شورابیل پاکسازی و مناسب‌سازی شد فضای سبز بسیار بزرگ در جای جای دریاچه شورابیل خودنمایی می‌کرد ، جاده‌های کاملا استاندارد احداث و شهربازی و تئاتر روباز ، پارک صخره ای، زیپ‌لاین، اسکله قایقرانی و رستوران شناور و نورپردازی های زیبا و متناسب با محیط انجام شد. شورابیل نگین گردشگری شهر اردبیل شد ، حالا شهروندان محیطی داشتند تا علاوه بر بهره مندی خود و خانواده از میهمانان نیز در داخل شهر پذیرایی کنند . توسعه شورابیل چنان بزرگ برنامه ریزی شده که علی رغم افتتاح پروژه های عظیم همچنان ادامه دارد.
بنظر می رسد که دیگر فرصت گلایه گذاری تمام شده است و باید بدانیم راهکار و نقد سازنده باید همزمان باشد قضاوت درباره پیشرفت شهر با اظهار نظر کورکورانه و انتقاد مخرب متفاوت است.

یادداشت:بهروز کامجو

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *