مجوز پرداخت تسهیلات فاینانس داخلی طرح شبکه آبیاری سبلان صادر شد

مجوز پرداخت تسهیلات فاینانس داخلی طرح شبکه آبیاری سبلان صادر شد

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای اردبیل اعلام کرد؛

رییس هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان اردبیل گفت: با پیگیری های انجام شده به ویژه مساعدت استاندار تلاشگر اردبیل، مجوز پرداخت اعتبار مالی لازم از محل فاینانس داخلی طرح شبکه آبیاری و زهکشی سبلان در شهرستان مشگین شهر استان اردبیل از بانک توسعه تعاون ایران صادر گردید و به بانک توسعه تعاون استان اردبیل ابلاغ شد.
مهندس عباس جنگی مرنی تصریح کرد: به عنوان دومین تجربه ملی در کشور و پس از تجربه اول شرکت آب منطقه ای استان اردبیل در شبکه آبیاری گیوی، فاینانس مالی مورد نیاز ۶۰۰ میلیارد ریالی از بانک توسعه تعاون مورد نیاز است و با این اعتبار مالی، فاز اول طرح شبکه آبیاری و زهکشی سبلان در استان اردبیل تکمیل و به بهره برداری می رسد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان اردبیل اظهار داشت: با صدور مجوز پرداخت تسهیلات فاینانس داخلی برای شبکه آبیاری سبلان، فرآیند دریافت آن از بانک توسعه تعاون درحال انجام است و مرحله اول این تسهیلات به مبلغ ۱۵۰ میلیارد ریال اخذ خواهد شد و عملیات اجرایی فاز اول طرح با تأمین تجهیزات و مصالح مورد نیاز با سرعت بیشتری ادامه خواهد یافت.
مهندس عباس جنگی مرنی افزود: در این مرحله از عملیات اجرایی در فاز اول شبکه آبیاری و زهکشی سبلان در شش ناحیه عمرانی و در سطح ۳ هزار و ۲۰۰ هکتار از زمینهای زراعی واقع در روستاهای نقدی علیا، نقدی سفلی، پیرازمیان، کویچ، ارجق، میرعلیلو، لمبر، لحاق، فخرآباد و قادرلو از توابع شهرستان مشگین شهر از شهریور ماه سالجاری شروع شده و عملیات اجرایی آن با دریافت این اعتبار از بانک عامل با سرعت بیشتری ادامه خواهد یافت.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان اردبیل عنوان کرد: مطالعات فنی فاز دوم این طرح در حال انجام می باشد تا بعد از تامین اعتبار مالی لازم احداث گردد.
گفتنی است اواسط شهریور ماه سالجاری با حضور استاندار اردبیل، نماینده مردم شریف شهرستان مشگین شهر در مجلس شورای اسلامی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان و مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان اردبیل و فرماندار شهرستان مشگین شهر و سایر مدیران استانی و شهرستانی، سه بخش از طرح شبکه آبیاری و زهکشی سبلان شامل پروژه تامین آب اراضی پایاب سد سبلان در اراضی روستای لمبر به منظور آبیاری ۲۱۰ هکتار از زمین های زراعی و باغات منطقه، تامین آب اراضی پایاب سد سبلان در اراضی شهر لاهرود از توابع شهرستان مشگین ‌شهر به منظور آبیاری ۳۰۹ هکتار از اراضی و باغات منطقه با استفاده از سیستم پمپاژ و ثقلی و همچنین اجرا و تکمیل پروژه سیفون قره‌سو به طول چهار و نیم کیلومتر بر روی رودخانه قره‌سو به منظور انتقال آب به دشت ارشق و بخش شمالی رودخانه قره‌سو از سد مخزنی سبلان به بهره برداری رسیده است.
با هدف ایجاد فرصت های سرمایه گذاری در طرح های آبی استان اردبیل صورت گرفت:
انتشار فراخوان شناسایی سرمایه‌گذار جهت استفاده از ظرفیت های تفریحی و گردشگری سد سقزچی در شهرستان نمین
در راستای سیاست های وزارت نیرو و با هدف ایجاد فرصت های سرمایه گذاری در طرح های آبی، شرکت آب منطقه ای اردبیل فراخوان شناسایی سرمایه‌گذار جهت استفاده از ظرفیت های تفریحی و گردشگری سد سقزچی در شهرستان نمین را منتشر کرد.
شرکت آب منطقه ای اردبیل برای حمایت از بخش گردشگری و توسعه پایدار و گسترش فعالیتها و زیرساخت های گردشگری در سدهای مخزنی و منابع آبی استان اردبیل این فراخوان را با روش سرمایه گذاری «ساخت، بهره‌برداری و انتقال» منتشر کرده است.
طبق این فراخوان شرکت کنندگان باید مدارکی مبنی بر خلاصه اطلاعات کلی و حقوقی شرکت و رزومه‌ای از فعالیت‌های مرتبط، اساسنامه و شناسنامه صاحبان امضای مجاز، پیشنهاد اولیه به همراه خلاصه امکان‌سنجی، میزان سرمایه‌گذاری مدنظر و همچنین اظهارنامه توان اجرای کار و تأمین منابع مالی پروژه و سایر مدارک مندرج در اسناد ارزیابی به ترتیب و کیفیت مندرج را به شرکت آب منطقه ای اردبیل تحویل نمایند.
در این فراخوان که بیست و نهم بهمن ماه در روزنامه های سراسری انتشار یافته است، شرکت کنندگان تا ۲۰ روز آینده بایستی اسناد ارزیابی را از دفتر قراردادهای شرکت آب منطقه‌ای اردبیل، واقع در اردبیل، میدان ارتش، طبقه دوم دریافت و حداکثر تا روز چهاردهم فروردین ماه سال آینده اسناد را تکمیل و به دفتر حراست شرکت تحویل نمایند.
لازم به یادآوری است سد سقزچی در یکی از مناطق ییلاقی شهرستان نمین و بخش ویلکیچ قرار دارد و حجم مخزن این سد قریب به ۴ میلیون مترمکعب است.
با اعلام اداره کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان اردبیل؛
پل فیروز آباد شهرستان کوثر بر روی رودخانه گیوی چای، به عنوان اولین سازه صنعتی استان اردبیل به ثبت ملی رسید
با اعلام اداره کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان اردبیل، پس از ۸۶ سال از زمان ساخت پل فیروزآباد شهرستان کوثر، فرایند ثبت پل فیروزآباد به عنوان نخستین اثر معماری صنعتی استان اردبیل در فهرست آثار ملی به اتمام رسید.
پل فیروزآباد در سال ۱۳۱۲ هجری شمسی با مشارکت مهندسان اتریشی و ایتالیایی در طول ۴ سال بر روی رودخانه گیوی چای در بخش فیروز آباد احداث شده است و در حال حاضر این پل از آثار تاریخی منحصر به فرد شهرستان کوثر استان اردبیل محسوب می‌شود.
طول این پل بر روی رودخانه گیوی چای ۲۰ متر است و ارتفاع و عرض این پل به ترتیب ۱۵ و ۵ متر می باشد و با یک دهانه قوس بیضی شکل که با دو هلال بزرگ و کوچک دو سوی رودخانه را به هم متصل می نماید.
پل فیروزآباد با مصالح بتن خام اجرا شده و میلگرد در سازه آن به کار نرفته است، اما جزو سازه‌های صنعتی مستحکم کشور به شمار می‌رود.
با حضور رییس هیئت مدیره و‌ مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل؛
هجدهمین جلسه شورای معاونین و ‌مدیران شرکت در سالجاری برگزار شد
هجدهمین جلسه شورای معاونین و مدیران شرکت آب منطقه ای اردبیل با حضور رئیس هیئت مدیره و ‌مدیرعامل، اعضای هیئت مدیره، معاونین و ‌مدیران ستادی و همچنین مدیران و روسای شهرستانها بصورت ویدیو کنفرانس برگزار شد.
رئیس هیئت مدیره و ‌مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل در این جلسه با ابراز رضایت از روند فعالیت های مختلف شرکت در سطح استان تصریح کرد: خوشبختانه با همت و تلاش پرسنل شرکت در اقصی نقاط استان شاهد تداوم فعالیت ها هستیم و باید در ارائه خدمات به مردم شریف استان تلاشهای خود را دوچندان کنیم.
مهندس عباس جنگی مرنی اظهار داشت: برای تقویت ادارات منابع آب شهرستانها جهت خدمات دهی مناسب به مردم در راستای تقویت نیروی انسانی و ماشین آلات برنامه ریزی بعمل آمده است.
وی همچنین با اشاره به بهبود وضعیت نگهداری شبکه آبیاری و زهکشی مغان نیز گفت: اقدامات لازم جهت خرید بیل مکانیکی بوم بلند برای شبکه مغان انجام پذیرفته است و نسبت به خرید و تحویل آن در اسرع وقت اقدام خواهد شد.
مهندس جنگی مرنی در ادامه نسبت به ایجاد و راه اندازی سیستم جامع امور مشترکین شرکت در جهت بهبود فعالیت های شرکت بصوزت سیستمی و یکپارچه تاکید کرد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل در پایان بر اهتمام تمامی همکاران در جهت ارتقای فعالیت های جاری شرکت و جلوگیری از وقفه در فعالیت ها در روزهای پایانی سال شد.
در این جلسه معاونین شرکت و مدیران منابع آب شهرستانها هرکدام گزارشی از آخرین وضعیت حوزه وظایف و ماموریت های خود ارائه نمودند.
در نشست مشترک مدیران منابع آب و شرکت بهره برداری با همکاران گروه مطالعات آبهای زیرزمینی شرکت عنوان شد؛
لزوم مرمت و بازسازی چاههای مشاهده ای شبکه سنجش مطالعات آبهای زیرزمینی محدوده مطالعاتی مغان
در جلسه ای با حضور مدیران منابع آب و شرکت بهره برداری مغان و همکاران گروه مطالعات آبهای زیرزمینی شرکت آب منطقه ای اردبیل، مشکلات، چالش ها و هماهنگی در تولید داده ها و مرمت و نگهداری شبکه های سنجش مطالعات آبهای زیرزمینی منطقه مغان بررسی شد.
مدیر منابع آب مغان در این جلسه بر اهمیت شبکه چاههای پیزومتری در شناخت آبهای زیرزمینی منطقه اشاره کرد و گفت: علاوه بر شناخت وضعیت کلی دشت از نظر تراز و کیفیت آب زیرزمینی در موارد کارشناسی و موردی هم داده­ های کمی و کیفی شبکه­ های سنجش مورد استفاده قرار می گیرد.
مهندس اصغر احمدنژاد افزود: نگهداری شبکه های سنجش و تولید داده های سالم بسیار ارزشمند بوده و مدیریت منابع آب مغان برای رفع مشکلات و کمبودهای مربوطه آماده همکاری است.
رئیس گروه مطالعات آبهای زیرزمینی شرکت آب منطقه ای اردبیل در ادامه این جلسه ضمن تاکید بر اهمیت بانک اطلاعات آبهای زیرزمینی در دشت مغان، با اشاره به بالا آمدگی سطح آب زیرزمینی دشت مغان در طول دوره اندازه گیری که از سال ۱۳۸۱ شروع شده است اظهار داشت: بانک اطلاعات آبهای زیرزمینی موثق­ ترین منبع اطلاعاتی برای شناخت وضعیت آبخوان دشت می­ باشد که تاکنون مورد استفاده شده و در آینده نیز برای رفع مشکلات دشت بویژه در خصوص رفع مشکلات زهکشی و سایر موارد راهگشا خواهد بود.
مهندس ذکرعلی جعفرزاده ضمن قدردانی از همکاری های صورت گرفته در مرمت تعدادی از چاههای مشاهده ای شبکه مغان، خواستار ادامه اقدامات بازسازی و احیاء چاههای مدفون شده شبکه شد.
وی خاطرنشان کرد: هماهنگی و همکاری تنگاتنگ مدیران منابع آب شهرستان و شرکت بهره برداری مغان در خصوص تامین امکانات همکاران مطالعاتی شهرستان و رسیدگی به گزارشات آنان بویژه در خصوص تجاوزات اشخاص به شبکه­ ها، مورد انتظار است.
مدیرعامل شرکت بهره برداری از شبکه آبیاری و زهکشی مغان نیز ضمن بیان مطالبی در خصوص اهمیت اطلاعات تولید شده در خصوص آبهای زیرزمینی، اذعان نمود: در خصوص بررسی مشکلات زهکشی شبکه مغان و راهکارهای رفع آن و نیز کیفیت آب در اراضی شبکه آبیاری، داده های مطالعات آب زیرزمینی بسیار حایز اهمیت و کاربردی است لذا ضمن ادامه اقدامات ترمیمی و بازسازی، از همکاران مطالعاتی نیز در اندازه گیری و حفاظت شبکه های سنجش آبهای زیرزمینی پشتبانی­ های لازم انجام خواهد شد.
در پایان از اقدامات بازسازی و ترمیمی سال جاری چاه­های پیزومتری انجام شده در منطقه مغان بازدید بعمل آمد.

2 نظر

  1. علی

    استان ما به مدیرانی مانند عباس جنگی نیاز دارد، پرتلاش، پر انرژی و بدون حاشیه به فکر توسعه و آبادانی است. امیدواریم نمایندگان استان قدر ایشان را بدانند و بدون توجه به تعصبات و تعلقات جناحی ایشان را حفظ کنند.

    پاسخ
  2. ایرانی

    ای کاش نمایندگان مجلس بجای اینکه کورکورانه دنبال جایگزین نمودن هم حزبی های کارنابلد باشند، از این مدیر و مدیرانی مانند ایشان حمایت کنند.

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *