تورم اردبیل ۵٫۵ درصد بیشتر از میانگین کشوری است

تورم اردبیل ۵٫۵ درصد بیشتر از میانگین کشوری است

طبق آمار اعلام شده توسط مرکز آمار ایران، استان اردبیل با تورم نقطه به نقطه ۵۳٫۷ درصدی در بهمن ماه سال ۹۹ در رتبه ۹ قرار دارد و در این ماه درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل برای خانوارهای کشور ۴۸٫۲ درصد بوده و این امر نشانگر آن است که تورم استان اردبیل ۵٫۵ درصد بیشتر از میانگین کشوری است.
به گزارش روزنامه برای اردبیل به نقل از فارس مرکز آمار ایران پس از بررسی شاخص قیمت مصرف‌کننده در بهمن ماه سال ۹۹، درصد تغییر شاخص کل نسبت به مدت مشابه سال قبل را به تفکیک استان‌ها منتشر کرد.
در این آمار درصد تغییر شاخص کل برای خانوارهای کشور نسبت به بهمن ماه سال ۹۸، ۴۸٫۲ درصد اعلام شد، در این ماه عدد شاخص کل برای خانوارهای کشور (۱۰۰=۱۳۹۵) به ۲۹۲٫۶ رسید که نسبت به ماه قبل ۲۰۵ درصد افزایش نشان می‌دهد.
رتبه ۹ اردبیل در تورم نقطه به نقطه کل خانوارها
بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان کردستان با ۵۸٫۳ درصد و کمترین آن مربوط به استان اصفهان با ۴۶٫۲ درصد است و استان اردبیل نیز با تورم ۵۳٫۷ درصدی در رتبه ۹ قرار دارد؛ یعنی خانوارهای ساکن استان کردستان نسبت به بهمن ماه سال گذشته به طور متوسط ۱۰٫۱ درصد بیشتر از میانگین کل کشور و خانوارهای استان اصفهان ۲٫۰ درصد کمتر از میانگین کل کشور برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده‌‌اند و خانوارهای استان اردبیل نیز به طور متوسط ۵٫۵ درصد بیشتر برای خرید یک مجموعه کالا و خدمات یکسان هزینه پرداخت کرده‌اند.
طبق آمار اعلامی نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به بهمن ماه ۱۳۹۹ برای کل خانوارهای کشور به عدد ۳۴٫۲ درصد رسیده و در عین حال نرخ تورم دوازده ماهه استان اردبیل نیز ۳۲٫۹ درصد بوده و در رتبه ۲۳ قرار دارد بیشترین نرخ تورم دوازده ماهه مربوط به استان هرمزگان با ۳۷٫۸ درصد و کمترین نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به بهمن ماه ۱۳۹۹ نیز مربوط به استان مرکزی با ۳۰٫۹ درصد است.
رتبه ۱۴ اردبیل در تورم نقطه به نقطه خانوارهای شهری
در بهمن ماه ۱۳۹۹ عدد شاخص کل برای خانوارهای شهری (۱۰۰=۱۳۹۵) به ۲۸۹٫۵ رسید که نسبت به ماه قبل ۲٫۴ درصد افزایش نشان می‌دهد.
درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای شهری کشور ۴۷٫۲ درصد است و بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه خانوارهای شهری در این ماه مربوط به استان کردستان با ۵۷٫۹ درصد و کمترین آن مربوط به استان قم با ۴۳٫۲ درصد است و استان اردبیل نیز با ۵۱٫۲ درصد در رتبه ۹ قرار دارد.
یعنی خانوارهای شهری ساکن استان کردستان به‌طور متوسط ۱۰٫۷ درصد بیش از میانگین کل کشور برای خرید یک«مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند و خانوارهای استان اردبیل نیز به‌طور متوسط ۶٫۷ درصد بیشتر از میانگین کشوری برای خرید یک مجموعه کالا و خدمات یکسان هزینه پرداخت کرده‌اند‌.
نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به بهمن ماه ۱۳۹۹ برای خانوارهای شهری کل کشور ۳۴٫۱ درصد بوده و در عین حال و در عین حال نرخ تورم دوازده ماهه استان اردبیل نیز ۳۲٫۲ درصد بوده و در رتبه ۲۴ قرار دارد و بیشترین نرخ تورم دوازده ماهه مربوط به استان هرمزگان با ۳۷٫۵ درصد و کمترین نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به بهمن ماه سال ۹۹ نیز مربوط به استان آذربایجان غربی با ۳۰٫۵ درصد است.
رتبه ۷ اردبیل در تورم نقطه به نقطه خانوارهای روستایی
در بهمن ماه ۱۳۹۹ عدد شاخص کل برای خانوارهای روستایی کشور (۱۰۰=۱۳۹۵) به ۳۱۱٫۲ رسیده که نسبت به ماه قبل ۳٫۳ درصد افزایش داشته و درصد تغییر شاخص کل خانوارهای روستایی نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) ۵۳٫۶ درصد است.
بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه خانوارهای روستایی مربوط به‌ استان‌ همدان با ۶۲٫۹ درصد و کمترین آن مربوط به استان سیستان و بلوچستان با ۴۲٫۸ درصد است و استان اردبیل نیز با ۶۰٫۵ درصد در رتبه ۵ قرار دارد؛ یعنی خانوارهای‌روستایی ساکن استان همدان به طور متوسط ۹٫۳ درصد بیشتر از میانگین کل کشور برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند و خانوارهای روستایی ساکن استان اردبیل نیز به‌طور متوسط ۷٫۹ درصد بیشتر برای خرید یک مجموعه کالا و خدمات یکسان هزینه پرداخت کرده‌اند.
نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به بهمن ماه ۱۳۹۹ برای خانوارهای روستایی کشور به ۳۵ درصد رسیده و نرخ تورم دوازده ماهه برای خانوارهای روستایی استان اردبیل نیز ۳۵ درصد بوده و از این حیث در رتبه ۱۲ قرار دارد و بیشترین نرخ تورم دوازده ماهه مربوط به استان همدان با ۴۰٫۶ درصد بوده و کمترین نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به بهمن ماه سال ۱۳۹۹ نیز مربوط به استان خوزستان با ۳۰٫۷ درصد است.
تورم بالا اقشار کم درآمد جامعه را با مشکل جدی مواجه کرده است
یکی از شهروندان اردبیلی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در اردبیل بیان کرد: متاسفانه در طی ماه‌های اخیر وضعیت تورمی در کشور و استان اردبیل در سطح بسیار نامناسبی قرار گرفته و افزایش تورم و قیمت‌های لحظه‌ای سبب مشکلات زیادی برای مردم به خصوص اقشار کم درآمد جامعه شده است.
وی افزود: در حال حاضر قیمت بسیاری از اقلام حتی کالاهای اساسی به‌صورت ماهانه و هفتگی و گاها به صورت روزانه در حال افزایش بوده و این در حالیست که نظارت کافی نیز در این خصوص وجود ندارد و شاهد افزایش بی رویه قیمت‌ها در طول ماه هستیم.
این شهروند اردبیلی تصریح کرد: وضعیت اقتصادی موجود در سطح جامعه در شرایط مناسبی قرار ندارد و اغلب از مردم با توجه به تورم بالای موجود در بازار از خرید بسیاری از اقلام و حتی برخی کالاهای اساسی عاجز هستند و امیدواریم که مسؤولان امر توجه جدی به این مشکل داشته باشند.
مسؤولان نظارت کافی به بازار داشته باشند
یکی دیگر از شهروندان اردبیلی گفت: افزایش قیمت به‌صورت لحظه‌ای باعث سردرگمی مردم و حتی خود فروشندگان شده است و نیاز است تا مسؤولان اهتمام جدی نسبت به حل این مشکل داشته باشند و پس از بررسی علل موجود برای این مشکل اقدامات اساسی در راستای حل آن انجام دهند.
این شهروند اردبیلی ادامه داد: در حالی‌که مسؤولان از عدم کمبود در خصوص کالاهای اساسی مورد نیاز خانوار و سایر اقلام در کشور خبر می‌دهند اما همچنان شاهد افزایش بی‌رویه قیمت‌ها در سطح بازار هستیم و این نشان می‌دهد که مشکل اصلی در خصوص افزایش قیمت‌ها به عدم نظارت صحیح بر بازار و وجود دلالان در این خصوص برمی‌گردد که سبب افزایش قیمت می‌شود.
از آنجائی‌که استان اردبیل جزو استان‌های کم برخوردار کشور بوده و مردم با مشکلاتی همچون معضل بیکاری و نبود اشتغال و درآمد مناسب دست و پنجه نرم می‌کنند، تورم ۵۳٫۷ درصدی و بالاتر از میانگین کشوری این استان برای اغلب مردم مشکل‌ساز بوده و با توجه به وضعیت اقتصادی حاکم بر جامعه سبب بروز مشکلات معیشتی برای مردم به خصوص اقشار کم درآمد جامعه شده است.
لذا انتظار می‌رود که مسؤولان امر با توجه جدی به وضعیت جامعه اقداماتی اساسی در کنترل تورم و کاهش نرخ اقلام و کالاهای اساسی داشته باشند.

گزارش:مهران عقلمند

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *