در حال حاضر وضعیت کرونایی استان زرد است

در حال حاضر وضعیت کرونایی استان زرد است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه :

به گزارش روزنامه برای اردبیل به نقل ازروابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل، دکتر حبیب زاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی با حضور در جایگاه عبادی و سیاسی نماز جمعه این هفته اردبیل بعنوان سخنران پیش از خطبه ها، ضمن تبریک ایام مبارک ماه رجب و قدردانی ویژه از مسئولین استان در طول یکسال از شیوع بیماری کرونا به ابعاد مختلف این همه گیری پرداخت و گفت: جا دارد از حمایت ها، رهنمودها ی دانشمند وارسته، امام جمعه محبوب، حضرت آیت الله دکتر سید حسن عاملی که همواره پشتیبان ما بودند تقدیر و تشکر کنیم.
وی با اشاره به سالگرد پدیده منحوس بیماری کرونا اظهار داشت: بیش از یکسال است که با این بیماری گریبانگیر هستیم و با کمک کادر درمان و مردم، در حال حاضر وضعیت استان زرد است که جا دارد از پرستاران، پزشکان، کادر درمان، کارکنان بهداشتی، بهداشت محیط، بهداشت حرفه ای و تمام عزیزانی که شبانه روزی برای سلامت مردم تلاش می کنند قدردانی نماییم. همچنین از استاندار تلاشگر، سردار بابازاده فرمانده ساعی سپاه حضرت عباس(ع) استان، نیروهای بسیج و سپاه، هلال احمر، شهرداری و کلیه سازمانهایی که در طول بیش از سه ماه فعالیت طرح سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی حضور داشته و برای کنترل بیماری در سطح جامعه تلاش کردند تقدیر می کنیم.
دکتر حبیب زاده با اشاره به اینکه تاکنون سه پیک بیماری کرونا را رد کرده ایم، تصریح کرد: پیک اول بیماری در ۱۳ و ۱۴ فروردین، پیک دوم در اول مرداد ماه و پیک سوم در اول آذر ماه روی داد که هر پیک سخت تر از پیک قبلی بود و باعث مرگ و میر تعدادی از عزیزانمان شد و تاکنون حدود ۱۳۰۰ نفر از هم استانی هایمان را بدلیل این بیماری منحوس از دست داده ایم.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل افزود: در حال حاضر شهرهای اردبیل، خلخال، پارس آباد و مشگین شهر در وضعیت زرد و در لبه خطر بیماری قرار دارند. در شهرستان سرعین نیز بدلیل تردد مسافر، تعداد موارد بستری بالا است. وضعیت استان تا عید نامشخص است که می توانیم با رفتار خود وضعیت بیماری را در این حد نگه داریم یا به وضعیت بحرانی برسانیم. بنابراین باید دستورالعمل های بهداشتی را با دقت و توجه کامل رعایت نماییم تا مردم و کسبه و بازار در این ایام دچار آسیب و ضرر نشوند.
دکتر حبیب زاده در خصوص انتظارات کادر درمان و مسئولین حوزه سلامت استان از مردم گفت: درخواست ما این است هیچکس بدون زدن ماسک از منزل خارج نشود، فاصله اجتماعی بخصوص در مناطق پرخطر و پرازدحام رعایت شود، مواد خوراکی و آشامیدنی در خارج از منزل مصرف نشود و در مناطق پرازدحام و تجمعات حضور پیدا نکنیم.
وی با اشاره به اینکه تعدادی از استان‌های کشور در وضعیت قرمز و بحرانی قرار دارند عنوان کرد: اگر رفتار ما در مقابل ویروس براساس‌ دستورالعمل های بهداشتی نباشد در عرض ۱۰ روز وارد وضعیت قرمز خواهیم شد. بنابراین برای اینکه کرونا از بین برود باید ۹۰ درصد از جامعه دستورالعمل های بهداشتی را رعایت کنند. چون هر شهری که وضعیت نارنجی و قرمز داشته باشد بناچار براساس قانون مصوب کشوری بازار و کسبه تعطیل شده و ورود و خروج به استان ممنوع خواهد بود که هیچکس راضی به بسته شدن بازار نیست. بنابراین تنها با همکاری و مشارکت مردم می توانیم وضعیت زرد را در استان حفظ کنیم.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل با اشاره به ورود کرونای انگلیسی به کشور از طریق مرز عراق و خطر بزرگ این بیماری بدلیل درگیری شدید ریوی در کودکان و جوانان اظهار داشت: از مسافرین ورودی از مرز عراق، تست گرفته می شود و باید دقت کنیم تا استان ما درگیر این بیماری نشود.
وی از عموم مردم استان خواست از برنامه ریزی جهت مسافرت یا مراسم در ایام عید جداً خودداری کرده و هیچ برنامه ای در این زمینه تدارک دیده نشود.
دکتر حبیب زاده با اشاره به شروع واکسیناسیون در کشور، از واکسیناسیون ۶۴۰ نفر از فردا خبر داد و گفت: امیدواریم با رعایت مردم و انجام واکسیناسیون، شاهد کاهش بیماری تا سال آينده در کشور باشیم.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *