تاریک و روشن صد شماره

تاریک و روشن صد شماره

روزنامه برای اردبیل در بوته نقد

انتشار صدمین شماره روزنامه “برای اردبیل” بهانه ای شد تا هم ازتلاش و همکاری تمامی اصحاب قلم که در این مدت با این روزنامه همکاری داشته اند تشکری کرده باشیم و هم جویای نظرات این عزیزان در خصوص کم و کیف این نشریه نوپا باشیم.
روزنامه “برای اردبیل” توانسته اعتماد افکار عمومی استان را جلب کند
مسعود لاهوت
، روزنامه نگار اردبیلی در گفتگو با روزنامه برای اردبیل اظهار داشت: خوشبختانه روزنامه “برای اردبیل” و تیم حرفه‌ای این مجموعه توانسته اعتماد افکار عمومی را در سطح استان جلب کند و نیازهای عموم مردم را از تحلیل رویدادها و اتفاقات تا دیگر مباحث رسانه‌ای برطرف کند.
وی گفت: این مجموعه می‌تواند فرهنگ روزنامه‌خوانی را در بین مردم گسترش دهد که نتیجه این اتفاق مثبت در بلند مدت، ارتقاء کیفی زندگی مردم و حساسیت بیشتر افکار عمومی در مورد مشکلات مردم استان و مطالبه آنها از مسوولان خواهد بود.
سردبیر سابق روزنامه «برای اردبیل» تصریح کرد: ارایه ایده‌های خلاقانه و ارتباط دو سویه با افکار عمومی که در مورد سایر رسانه‌ها کمتر شاهد این اتفاق هستیم نقطه قوت این مجموعه است که باید بیش از پیش به آن توجه شود.
استفاده از طرح‌های نوین، خلاقیت و تخصص‌گرایی
مهران عقلمند
دبیر سرویس اقتصادی روزنامه نظر خود را چنین بیان کرده است: در شرایط کنونی حاکم بر فضای رسانه‌ای و مطبوعاتی که تحت تاثیر پیشرفت تکنولوژی، ذائقه مخاطبان به سمت فضای مجازی سوق یافته، استفاده از طرح‌های نوین، خلاقیت و تخصص‌گرایی می‌تواند نقش موثری در تداوم حیات رسانه‌های مکتوب و مطبوعات داشته باشد که روزنامه برای اردبیل از زمان شروع به فعالیت خود قدم‌های مثبتی در این راستا برداشته و یکی از دلایل موفقیت نسبی این روزنامه در طول این مدت استفاده بهینه از این موارد و خلاقیت و نوآوری در ارائه مطلب بوده است.
دغدغه‌مندی، تخصص گرایی، مطالبه گری و حساسیت بر روی مسائل روز استان با انتشار گزارش‌ها، یادداشت و دیدگاه‌های مختلف در حوزه‌های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و … از جمله موارد و نکات مثبتی است که تا به امروز در انتشار این روزنامه رعایت شده است.
با توجه به رشد کمی مطبوعات در سالهای اخیر در سطح استان اردبیل توجه جدی به رشد محتوایی و کیفیت مطالب نیز بیش از گذشته احساس می‌شود که تحریریه روزنامه برای اردبیل نیز برای تدوام فعالیت مثبت خود و رشد در این حوزه باید اقداماتی اساسی در افزایش مطالب کیفی، تشخیص دقیق ذائقه مخاطبان، مردم محوری به جای مسئول محوری و … داشته باشند.
طعم گس دار و مزه تند فلفلی و انتقادی روزنامه “برای اردبیل” متفاوت و خاص است
جهانگیر نیکخواه
یاد داشت نویس و گزارشگری که تاکنون مطالب متنوعی از ایشان در روزنامه برای اردبیل به چاپ رسیده است اظهار می کند: تکنولوژی فضای مجازی هر چه قدر هم پیشرو باشد، باز هم نمی تواند، جای “روزنامه” را بگیرد.
روزنامه، روزنامه است و همواره روزنامه، مورد اعتماد خانواده ها و روزنامه خوان ها است ، اما برخی از روزنامه نخوان ها، با رشد تفکر این نوع رسانه مکتوب، به نوعی مخالف هستند چرا که روزنامه، حیات اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، ورزشی و علمی آن جامعه را برای یک دهه و بیشتر را مهندسی می کند و از همه مهمتر، روزنامه استقلال دارد و به تنهایی می تواند جلوی، رانت ، فساد و کارچاق کن ها بایستد و در افشاگری آنان به جامعه هیچ ابایی ندارد و همین نترس بودن، صرف مستقل بودن روزنامه است!
روزنامه، در عصر نرم افزارهای آنلاین و قدرتمند، همچنان بهترین و موثق ترین منبع خبری به شمار می رود و از این رو، روزنامه “برای اردبیل” به نوعی نوبرانه رسانه مکتوب استان به شمار می رود که اکنون این روزنامه، با انتشار صدمین شماره خود، باسرعت مضاعف در پیشگاه شهروندان و اهالی استان، جایگاه اصلی خود را پیدا کرده است و علی رغم فعالیت حجم بزرگی از فضای مجازی در حوزه اخبار و اطلاع رسانی، طعم گس دار و مزه تند فلفلی و انتقادی روزنامه “برای اردبیل” متفاوت و می توان گفت که مخصوص تنها روزنامه اردبیل است!
گاه نقدهای سازنده بیشتر از تمجید می تواند در یک نهاد موثر باشد
حسین بشیری
جامعه شناس که بارها از نظرات ایشان در خصوص مسائل مختلف جامعه اردبیل بهره مند شده ایم عنوان کرده است : در اردبیل جای خالی یک روزنامه بسیار محسوس بود اگرچه قبلا نیز اقدام به انتشار روزنامه در این شهر شده بود اما تداوم نداشته است.
می توان گفت روزنامه برای اردبیل زیر نظر اهل رسانه ای که کاردان و مجرب بوده اند تاکنون مطلوب بوده و تاثیرگذار پیش رفته است اگرچه به دلیل شرایط اقتصادی سمت و سو هایی درمطالب آن دیده می شود اما گاه نقدهای سازنده بیشتر از تمجید می تواند در یک نهاد موثر باشد.
حمایت از یک نشریه نه حمایت از گردانندگان آن بلکه حمایت از فرهنگ است
حسن فاخری
به عنوان یک صاحب نظر در حوزه رسانه که بارها مطالبشان را در این نشریه خوانده ایم گفته است: خوشبختانه بیشتر مطالب روزنامه برای اردبیل تولیدی است که مخاطبان خاص خود را دارد و داشتن مطالب تولیدی در روزنامه خود مزیت است .
از مسئولان فرهنگی انتظار می رود با توجه به اینکه روزنامه، هویت فرهنگی یک منطقه محسوب می شود با حمایتهای خود مسیر را برای ادامه انتشار آن هموار سازند چرا که حمایت از یک نشریه نه حمایت از گردانندگان آن بلکه حمایت از فرهنگ است.
وروزنامه برای اردبیل زیر نظر افراد خوش فکر و خوشنام بدون کمترین حاشیه به کار خود ادامه می دهد که خود ارزشمند است.
همچنین ازعوامل روزنامه انتظار می رود در عرصه تولید محتوا با توجه به گستره افرادی که با آن همکاری دارند توجه شده و فضا همچنان برای نشر مطالب صاحبان قلم فراهم باشد اگرچه محدودیتی در این خصوص دیده نمی شود اما خوب است که به افراد معدودی در تولید محتوا بسنده نشود.
در شرایط کرونایی ادامه انتشار با ریسک مضاعف همراه بود
مصطفی جمشیدی
نیز به عنوان فعال رسانه ای صاحب قلم که بارها با ارائه مطالب خود روزنامه برای اردبیل را یاری کرده است می گوید:در وضعیت اقتصادی فعلی فعالیت های فرهنگی از قبیل انتشار روزنامه، فعالیت در حوزه موسیقی ، کتاب و تئاتر توجیه اقتصادی نداشته و ادامه این گونه فعالیتها بسیار سخت است.
روزنامه برای اردبیل فعالیت خود را در شرایط کرونایی آغاز کرد وادامه انتشار آن با ریسک مضاعفی همراه بود اما سه رقمی شدن شماره آن نشانگر موفقیت این روزنامه به لحاظ انتشار است که جای تبریک دارد.
اما به نظر می رسد در بحث اصول حرفه ای و پایبندی به اصول ژورنالیستی هنوز جای کار دارد و در شماره های اول در این خصوص مخاطبان را بیشتر اقناع می کرد.
تنوع مطالب بیشتر و نگاه حرفه ای تر به آن و حساسیت در رعایت فیلترها می تواند درادامه روند آن تاثیر مطلوبی داشته باشد اگرچه این موضوع می تواند متاثر از شرایط اقتصادی نیز باشد.
روزنامه برای اردبیل در ابتدا براین اساس بود که فضایی مناسب برای فعالان رسانه فراهم کرده و فصل جدیدی را در ادبیات ژورنالیستی اردبیل بیافریند اما علیرغم اینکه در برخی مقاطع توانست دغدغه های مردم را انعکاس دهد شاید به دلیل شرایط اقتصادی نتوانست چنانکه باید به این امر پایبند باشد.
“برای اردبیل” یک نیاز برای اردبیل بود
حیدر محمدیان اردی
در گفتگو با خبرنگار روزنامه برای اردبیل گفت: “برای اردبیل” به عنوان یک روزنامه یک نیاز برای اردبیل بود که برای اولین بار در طول تاریخ در این استان منتشر شد و خود مایه مباهات است.
خوانندگان از مطالب آن ابراز رضایت دارند
رضا موذن
نیز که در این مدت با توزیع و ارائه مطالب مختلف با این روزنامه همکاری کرده است اظهار امیدواری کرد که این روزنامه به یک روزنامه سراسری تبدیل شود.
وی گفت: محتوای روزنامه روز به روز بهتر شده و شاهد پیشرفت آن در ابعاد مختلف هستیم و همواره خوانندگان آن از مطالب و درج جدول درآن ابراز رضایت کرده اند.
به دلیل نداشتن استقلال مالی از نویسندگان بی طرف ، قدری فاصله گرفته است
میر معظم ابراهیمی
صاحب قلمی که مطالب ایشان بارها در روزنامه برای اردبیل منتشر شده است می گوید: در حال حاضر به دلیل کم شدن تعداد نویسندگان تنوع مطالب روزنامه قدری کم شده است . اما در حالت کلی خوب پیش رفته اگرچه به دلیل نداشتن استقلال مالی از نویسندگان بی طرف ، قدری فاصله گرفته است.
فعالیت تیمی و به دور از فردگرایی در بین عوامل روزنامه به چشم می خورد
محمد صادق کریمی
از فعالان رسانه ای اردبیل گفته است: گردانندگان روزنامه برای اردبیل آشنا به خبر و رسانه بوده و علی رغم چالشهایی که نشریه ها به لحاظ تامین مالی و انتشار داشته اند به واسطه تیز هوشی ارتباطات و اقدام به موقع بسیار خوب پیش رفته اند .
برای اردبیل چه در حوزه مکتوب و چه در حوزه مجازی یک برند بوده و مسیری آینده دار و رو به جلو را در پیش روی دارد.
فعالیت تیمی و به دور از فردگرایی در حوزه های مختلف آن نیز به چشم می خورد که خود نشانگر حرفه ای بودن آن است.
نقدی که برآن وارد است این است که با بدنه اجتماعی مردم نتوانسته است چنان که باید ارتباط برقرار کند.
مصاحبه با کسانی که چهره مردمی دارند خوب است در کنار نقد از یک نهاد باید نگاه منصفانه داشته باشد.
این روزنامه یکی از نشریات آینده دارو به روزو یکی از رسانه های معتبر استان است که مسیر را هوشمندانه پیموده و برای حضور در بطن متخصصان و شخصیت های مختلف هدف گذاری مناسبی انجام داده است.گزارشهایی که در خصوص سگ کشی ، کودک همسری و خرافات داشت نیز شایسته تقدیر است.محتوای روزنامه برای اردبیل در مقایسه با روزنامه های سراسری خوب بوده اما در مقایسه با دیگر نشریه های استانی مطلوب تراست.
برخی از مدعیان رسانه بر این باور بودند که دوران رسانه مکتوب به پایان رسیده است
امید بایرام زاده
که ماهها همکاری نزدیکی با این نشریه داشته است می گوید: ایده روزنامه برای اردبیل در یک اتاق شش متری متولد شد این موضوع زمانی اتفاق افتاد که برخی از مدعیان رسانه بر این باور بودند که دوران رسانه مکتوب به پایان رسیده است اما وقتی انسان به این باور برسد که (ما می توانیم) بی شک پیروز میدان خواهد شد.
۱۴ تیرماه ۱۳۹۹ شماره نخست روزنامه منتشر شد تا اردبیل هم بعد از سال ها صاحب روزنامه شود. شاید آنهایی که در تحریریه فعالیت می کردند در روزهای نخست کار، از خودی و غیر خودی این جمله را بسیار شنیده باشند که “نمی شود، نمی تواند،شکست خواهند خورد، امروز یا فردا دیگر نمی تواند چاپ کنند” و از این نوع حرف های که به غیر از دلسرد کردن مجموعه هیچ دستآوردی نداشت.
برای اولین بار در استان اردبیل بود که روزنامه ای در سطح کشوری با یک تیم حرفه ای منتشر می شود که نتیجه اش این شد که امروز صدمین شماره آن چاپ می شود و این یک سنت شکنی در استان اردبیل است.
هرروز روزنامه همچون یک انسان بزرگ می شود و مخاطبین آن افزایش پیدا می کند.شاید گاه بی پولی و عدم حمایت مسئولان استانی مجموعه را دلسرد سازد اما همه عوامل برای یک هدف می جنگند تا در این شرایط سخت نگذارند موتور این روزنامه خاموش شود.
آرزو بر جوانان عیب نیست و امیدوارم در آینده شاهد این باشیم که در اردبیل نیز همچون سایر استانها چند روزنامه مختلف منتشر شود تا دغدغه مندان با همه سلایق سیاسی قلم فرسایی کنند و برای توسعه و آبادانی اردبیل سربلند برنامه و طرح ارایه دهند.
به هر ترتیب اولین روزنامه استان ماههاست که به فعالیت خود ادامه می دهد و امید است فعالان رسانه ای و صاحبان قلم و فکر همچنان یاریگر آن باشند.

گفتگو:فاطمه شکرزاده

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *