بندرخشک اصلاندوز همان بارانداز ریلی پارس آباد

بندرخشک اصلاندوز همان بارانداز ریلی پارس آباد

در زمان استانداری دکتر خدابخش سفر هیئت تجاری جمهوری آذربایجان به رهبری وزیر اقتصاد و رئیس آذری کمیسیون همکاری های مشترک ایران و آذربایجان شاهین مصطفی یف به اردبیل و دیدار با دکتر واعظی وزیر ارتباطات و فناوری و رئیس ایرانی کمیسیون همکاری های مشترک اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان ،رئیس اتاق بازرگانی ،استاندار اردبیل و هیئت های تجاری ایران نشان از آغاز روند توسعه اقتصادی استان اردبیل و کریدور ارتباطی این استان با منطقه قفقاز و روسیه بود.
موقعی که دکتر خدابخش در دیدار با پرزیدنت الهام علی اف و وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان بندر خشک اصلاندوز را مطرح کرد این فرصت استثنایی و ظرفیت بزرگ بالقوه را بالفعل نمود. پس از آن دوباره به همراه کمیسیون اقتصادی و زیربنایی به باکو سفر کردند و درباره مصوب کردن بندر خشک اصلاندوز تلاش نمودند که در طرف آذربایجانی مصوب شد و در طرف ایرانی هم در کمیسیون مصوب شده که برای تصویب نهایی به تصویب هیئت دولت رفت. بندر خشک اصلاندوز معاهده ای بین المللی است که در همه استان های مرزی آذربایجان این معاهده فقط برای اردبیل مصوب شده است. که با آمدن #مهندسبهنامجو بندر خشک اصلاندوز به بارانداز ریلی پارس آباد تغییر یافت و در نهایت در هیئت دولت تصویب شد اهمیت این پروژه کمتر از منطقه آزاد نیست. که با رایزنی ها و تلاش های مهندس بهنام جو درنهایت تصویب شد.
بارانداز ریلی پارس آباد ظرفیت منطقه مغان را تکامل می بخشد. در واقع سرمایه گذاران خارجی محصولات تولیدی خود را علاوه بر بازار ۸۰ میلیونی ایران به بازار ۳۰۰ میلیونی قفقاز و روسیه هم به سهولت می توانند صادر کنند. بارانداز ریلی پارس آباد و منطقه زرخیز مغان را متحول خواهد کرد.
ایجاد بارانداز ریلی پارس آباد فرصت طلایی برای استان اردبیل می باشد. صادرات و واردات استان اردبیل و استان های همجوار از طریق این کریدور ارتباطی انجام می شود. حمل و نقل از طریق ریل و قطار پس از حمل و نقل از طریق کشتیرانی ارزانترین حمل و نقل ها به شمار می آید. این ارتباطات همه جانبه در بخش های مختلف بر روند توسعه اقتصادی اردبیل کمک می کند.
در هر روی امیدواریم با احداث ۲ کیلومتر راه آهن از بارانداز ریلی پارس آباد به راه آهن سراسری آذربایجان تا قلب اروپا متصل شود و این ظرفیت بالقوه، بالفعل شود.

یادداشت:حسین بشیری گیوی

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *