۲۸۰ میلیارد ریال سهم مکمل های غذایی ورزشکاران پرورش اندام و‌ وزنه برداری استان اردبیل است

۲۸۰ میلیارد ریال سهم مکمل های غذایی ورزشکاران پرورش اندام  و‌ وزنه برداری استان اردبیل است

نیما حسن زاده دانشجوی ارشد مدیریت ورزشی دانشگاه محقق اردبیلی موضوع پایان نامه خود را نیاز سنجی و علل مصرف مکمل های غذایی در بین ورزشکاران پرورش اندام و وزنه برداری را انتخاب و در این خصوص تحقیقات میدانی ‌و عینی را انجام داد.

وی با بیان اینکه نیازسنجی مکمل های غذایی برای اولین بار در سطح کشور با راهنمایی پرفسور مهرداد محرم زاده و مشاوره دکتر عباس نقی زاده باقی انجام شد افزود : جامعه آماری این پژوهش ۳۸۵ نفر از ورزشکاران پرورش اندام و وزنه برداری استان بودند که در این پژوهش از هر دو راهبرد کیفی و کمی، که در نوع خودش کم سابقه است استفاده شد.

حسن زاده خاطرنشان کرد : سپس با استفاده از نرم افزار MAXQDA12 که یکی از معتبرترین نرم افزارها کد گذاری و تحلیل داده های کیفی در سطح دنیا است توسط دکتر عباس نقی زاده باقی داده‌ها کد گذاری شده و از کدها جهت پرسشنامه محقق ساخته، استفاده شد.

او با اشاره به نتایج این پژوهش بیان کرد : بیشترین مکمل‌های مصرفی ورزشکاران رشته پرورش اندام و وزنه برداری استان اردبیل حاضر در تحقیق با اطمينان ۹۵ درصد مکمل‌های پروتئین وی کنستانتره، پروتئین وی ایزوله، پروتئین کازئین، پروتئین سفیده تخم مرغ، پروتئین سویا سایتک، آمینو، آمینواسیدهای شاخه‌دار، بوده است .

دانشجوی ارشد دانشگاه محقق اردبیلی گفت : اطلاعات حاصل از این پژوهش نشان می‌دهد جمع ریالی مکمل‌های غذایی مورد نیاز ورزشکاران رشته پرورش اندام و وزنه برداری استان اردبیل ۲۸۷٫۹۷۳٫۴۴۹٫۴۰۰ریال می‌باشد. مهم ترین علل مصرف مکمل‌های غذایی ورزشکاران حاضر در تحقیق از مصرف به ترتیب افزایش حجم عضله، افزایش قدرت عضلانی، ریکاوری عضلات، آنتی اکسیدان بودن، کاهش خستگی، چربی‌ سوزی بوده است .

وی اظهار کرد : با نتایج به دست آمده پیشنهاداتی برای کنترل بیشتر بازار توسط دانشگاه علوم پزشکی ارائه شده‌ است.

حسن زاده در پایان ضمن قدردانی از تمامی کسانی که در مسیر پر فروغ علم و دانش دستش را گرفتن گفت : از اساتید گرانقدر دکتر فرزاد نوبخت که داوری این پایان نامه را به عهده داشته و سرکارخانم دکتر نسرین عزیزیان کهن، دکتر سجاد انوشیرانی هیات علمی دانشگاه محقق اردبیلی و مدیرکل ورزش و جوانان استان تشکر ویژه رو دارم. همچنین قدردان خانواده عزیزم هستم که همواره و‌ در هر زمان کنارم بودند و از اداره ورزش و جوانان شهرستان اردبیل، ریاست محترم هیات بدنسازی و پرورش اندام استان جناب آقای مهندس طراحی و مدیر باشگاه فرهنگی ورزشی آلپر جناب آقای پیام محسنی، کمال تشکر و قدردانی را دارم.

شیرین صدیق

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *