خبرنگار علیه خبرنگار

خبرنگار علیه خبرنگار

در روزگاری زندگی می‌کنیم که همه از وضعیت خود ناراضی هستند اما اگر قدری عمیق‌تر موضوعات پیرامون خود را دنبال کنید متوجه خواهید شد که اگر فرد یا گروهی اقدام به اصلاح امور کند همان افراد ناراضی اولین منتقدان تغییر روند و اصلاح در سیستم خواهند بود. اگر بخواهیم به مناسبت روز خبرنگار وضعیت حاکم بر رسانه‌ها و مطبوعات استان اردبیل را مورد نقد و بررسی قرار دهیم متوجه خواهیم شد که این جمع زحمتکش نیز مستثنی از این امر نیست.
به اذعان بسیاری خانه مطبوعات استان اردبیل به عنوان یک نهاد صنفی و تاثیرگذار در حوزه رسانه و مطبوعات در سال‌های گذشته کمترین نقش را در اعتلای جایگاه خبرنگاران ایفا کرده بود و تنها سعی می‌کرد تا پاسخگوی حداقل نیازهای این قشر آسیب‌پذیر باشد اما انتخابات این نهاد صنفی در ماه‌های گذشته و تغییر حداکثری افراد در هیات مدیره این نهاد یک پیام روشن برای جامعه مطبوعات و رسانه‌های استان داشت.
این پیام اما از سوی برخی از فعالان این حوزه که طبق عادت دیرینه درگیر نوعی خودگزینشی و رخوت بی حد و حصر شده بودند به درستی دریافت شد و از روزهای نخست موضعی مخالف در برابر اصلاح امور صنفی خود اتخاذ کردند.
اکثریت منتخبین هیات مدیره خانه مطبوعات استان اردبیل از افراد خوش نام و متخصص در این حوزه هستند و آنگونه که از شعارها و سابقه عملی آنها پیداست عزم جدی برای بازخوانی دوباره جایگاه خبرنگاران در سطح استان دارند اما عده‌ای از دوستان و هم‌کیشان ما در این حوزه دانسته یا ندانسته سعی بر مقاومت در برابر این روند دارند.
در روزهای اخیر بحث‌های بسیاری پیرامون این موضوع در محافل و مجامع رسانه‌ای شکل گرفته است که عمدتا شاهد بهانه‌گیری و «مقاومت در برابر فهمیدن» از سوی عده‌ای هستیم که شاید منافع آنها در عدم ایجاد یک نظمی است که استان‌های همجوار ما خیلی پیشتر به آن دست یافته‌اند و این خرده نهاد رکن چهارم را مسلح به آن نظم قاعده‌مند کرده‌اند.
اما طرح این موضوع برای افکار عمومی از این حیث قابل اهمیت است که مردم در طول شبانه روز هزاران بار شاهد این جنگ بین نظم و بی نظمی هستند و همیشه بر سر دوراهی انتخاب یکی از آن دو قرار دارند.
قطعا رسانه‌ به عنوان نهادی ناظر در فضای سیاسی، اجتماعی و فرهنگی جامعه نقشی تاثیرگذار در اصلاح آن دارد اما نکته مهم اینجاست که این نهاد باید خود در وهله اول تن به این اصلاح و جراحی در سطح استان بدهد تا بتوان جامعه را نیز با نسخه‌های آن بهره‌مند کرد.
رسانه‌ای که آیینه تمام نمای عملکرد مدیران و سایت‌های روابط عمومی آنها باشد قطعا نه تنها تاثیر مثبتی برای جامعه نخواهد گذاشت بلکه عملا به یک غده بدخیمی تبدیل می‌شود که هرآن امکان آلوده کردن سایر سلول‌های فعال در این نهاد را خواهد داشت.
با توجه به اصرار برخی از همکاران و هم کیشان ما در مطبوعات بر لزوم تکرار و تتبع در روند حاکم بر این نهاد در ادوار گذشته طرح این موضوع در روز خبرنگار جهت اطلاع افکار عمومی و هشدار برای طرح مفصل‌تر آن خالی از لطف نبود. ما امیدواریم که روزی روند خودزنی و جوی که در آن خبرنگاران بر علیه خبرنگاران هستند در سطح استان اصلاح شده و آرمان و آرزوی اندک دغدغه‌مندان این حوزه برآورده شود.

یادداشت:مسعود لاهوت

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *