ذبح سواد در سردر دانشگاه

ذبح سواد در سردر دانشگاه

گسست دانشگاه با نیاز جامعه و نابه سامانی در روند جذب دانشجو موجب شده دو آفت مدرک گرایی و بیکاری فارغ التحصیلان در اردبیل روز به روز افزایش یابد.

به گزارش روزنامه برای اردبیل، اولین دانشگاه اردبیل قبل از اینکه استان باشد ۴۳ سال قبل با رشته های کشاورزی آغاز به کار کرد. در آن زمان اردبیل به عنوان استانی با قابلیت کشاورزی شناخته می‌شد. کشت و صنعت مغان از یک طرف و مزارع سیب زمینی و گندم از سوی دیگر موجب شد تا مسئولان وقت در یک نگاه گذرا تصمیم بگیرند که برخی رشته‌های کشاورزی را در این استان دایر کنند.
در ادامه با روی کار آمدن دانشگاه آزاد، علوم پزشکی، پیام نور، غیرانتفاعی و علمی و کاربردی همهمه‌ای از آموزش عالی حتی در کوچکترین شهرها شکل گرفت.
اغلب شهرها بدون توجه به نیازشان یا برای تربیت دانشجوی غیربومی هزینه می‌کردند و یا فارغ التحصیل بومی بیکار را بر سر دلشان می گذاشتند و افسوس می‌خوردند.
تقریبا در تمامی جریان رشد و توسعه دانشگاه‌ها توجهی به نیاز منطقه و بازار کار نشده و دانشگاه به خواسته خود متمرکز بوده است. زمانی افزایش رشته و امتیازهای پیرامون آن و زمانی جذب بیشتر دانشجو به منزله جذب بیشتر شهریه.
امروز تلخی وضعیت آشفته به حدی بالا گرفته که از دانش آموز تا وزیر علوم از روند جذب و پذیرش دانشگاه‌ها رضایت ندارند چرا که خروجی دانشگاه‌ها را مثبت و مفید ارزیابی نمی کنند.
رشته های علوم پایه و مهندسی در اردبیل بیکارند
یکی از فارغ التحصیلان رشته ریاضی محض می گوید در گذشته پذیرش دانشجو به سختی انجام می شد و رقابت در کنکور فشرده تر بود . ما بعد ازتحمل سختی رشته علوم پایه خوانده‌ایم و با گذشت ۱۰ سال از فارغ التحصیلی شغل ثابت و مطمئن نداریم.
اظهارات خرسندی در حالی است که نه تنها ظرفیت پذیرش رشته های علوم پایه کاهش نیافته بلکه به تازگی دانشگاه محقق اردبیلی ظرفیت‌های بدون کنکور با پرداخت شهریه را برای همان رشته‌ها اعلام کرده و با تبلیغ گسترده از فارغ التحصیلان مدارس می‌خواهد که ثبت نام کنند.
سکوت رئیس دانشگاه محقق اردبیلی نیز در مقابل این دغدغه نشان می‌دهد که به نوعی دانشگاه ها خود به ذبح سواد اقدام می‌کنند و دیگر به آموزش کیفی نمی‌اندیشند.
از طرفی افزایش رشته‌های فنی و مهندسی از سوی وزارت علوم و احداث پردیس در پی سفر معاون وزیر علوم در حالی مطرح شده که مهندسان فارغ التحصیل دانشگاه‌ها بیکار بوده و امنیت شغلی ندارند.
احدپور فارغ التحصیل رشته کارشناسی ارشد عمران می‌گوید در این استان نه واحدهای صنعتی پاسخگوی نیاز اشتغال است و نه استخدام بخش دولتی کافی است. نتیجه این می شود که بسیاری از فارغ التحصیلان حتی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری هم بیکار هستند.
این اظهارات البته مورد پذیرش معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم نیز هست. بطوریکه غلامحسین رحیمی شعرباف اظهار داشت: ما قبول داریم که اشتغال برخی دانش آموختگان با مشکل مواجه است و سرمایه گذاری جهت اشتغال زایی باید به سمت پاسخ به این نیاز برود.
وی با بیان اینکه توسعه کمی رشته‌ها در دانشگاه‌ها منتفی است، اضافه کرد: از یک سو تقاضا برای برخی رشته‌ها وجود ندارد و از سوی دیگر در برخی رشته‌ها نیازمندی در بازار کار نداریم.
یک بام و دو هوایی وزارت علوم در اردبیل
تسهیل در جذب دانشجو و در باغ سبز دانشگاه‌ها موجب شده تا موجی از مدرک گرایی بدون بهره و سواد علمی شکل بگیرد. تقریبا در هر خانواده مرفهی یک دانشگاه آزادی دیده می‌شود و خانواده‌ها بعد از قطع امید از درس خواندن فرزندان خود، آن ها را به سمت دانشگاه‌های پولی برای دریافت مدرک و مهندس شدن هدایت می‌کنند.
این وضعیت که هیچ همخوانی با اهداف آموزش عالی در تربیت علمی جامعه، پاسخ به نیازهای علمی جامعه، پاسخ به نیاز بازار کار و اشتغال زایی ندارد، در کمال تاسف با بی‌برنامه گی مسئولان استانی ادامه دارد.
نداشتن برنامه جامع و تمرکز بر اقدامات شعاری موجب شده تا وزارت علوم هم سیاست یک بام و دو هوایی را در اردبیل اتخاذ کند.
مطابق وعده معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم به زودی رشته‌های جدید مهندسی در این استان دایر می‌شود. این در حالی است که رحیمی می‌گوید حاضر است برای پایش این طرح، استان اردبیل کارگروهی ویژه تشکیل داده و تا دو ماه آینده نظرات خود را اعلام کند.
موضوعی که رئیس پارک علم و فناوری نیز در خصوص احتمال اجرای آن قول مساعد داد تا نیازهای آموزش عالی استان به ویژه در بخش بازار کار در کارگروهی ویژه دیده شود.
حبیب ابراهیم پور که افزایش شرکت های فناور را بعد از اینکه اردبیل به عنوان آخرین استان صاحب پارک علم و فناوری شد، در دستور کار قرار داده است، تصریح کرد: می‌توان چنین کارگروهی را تشکیل داد.
برنامه‌های استان بی توجه به آمایش سرزمین
مدرک گرایی و افزایش سطح توقع فارغ التحصیلان در شرایطی که بازار حتی برای درس خوانده های واقعی فرصت شغلی ندارد، در حالی رو به رشد است که برنامه‌های آموزش عالی استان بی توجه به آمایش سرزمین است.
استان اردبیل نتوانسته از طریق دانشگاه‌ها با بیش از ۴ دهه قدمت برای توسعه عمرانی، علمی، اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی خود بهره گیرد.
رئیس دانشگاه محقق اردبیلی می‌گوید رشته‌های جدید مهندسی نیاز استان است و با آمایش سرزمین هماهنگی دارد.
اما واقعیت این است که وضعیت اشتغال این افراد در حالی که خیل عظیمی از مهندسان بیکار در اردبیل دیده می‌شوند، نامشخص است.
باید منتظر ماند و دید آیا مسئولان استان کارگروهی برای بررسی وضعیت آموزش عالی و تغییر ظرفیت رشته‌ها ترتیب داده و مطالبه مشخص و شفافی از وزارت علوم خواهند داشت؟

گزارش:ونوس بهنود

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *