۶ میلیون تومان تسهیلات بانکی به ازاء هرهکتار برای کلزا کاران

۶  میلیون تومان تسهیلات بانکی  به ازاء هرهکتار برای کلزا کاران

به گزارش روزنامه برای اردبیل به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل خلیل نیکشاد که قبل از ظهر امروز در جلسه ستاد هماهنگی دانه های روغنی استان با موضوع برنامه اجرایی کشت کلزا در مناطق سردسیر استان سخن می گفت با اعلام این خبر افزود: کلیه زیر ساخت های لازم برای کشت موفقیت آمیز پائیزه این محصول صورت گرفته و کلیه نهاده های موردنیاز اعم از سموم مورد نیاز و کودهای شیمیایی تدارک دیده شده است.
این مقام مسئول در ادامه سخنان خود افزود: همواره دولت سیاست های حمایتی خود را از کلزا کاران سال بسال افزایش می دهد با این هدف که در تولید دانه های روغنی به خود کفایی برسیم به همین دلیل هم به ازاء کشت هرهکتار زراعت کلزا مبلغ ۶ میلیون تومان تسهیلات در اختیار تولید کنندگان قرار می گیرد .
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل در خصوص توسعه سامانه های نوین آبیاری تحت فشارنیز افزود : خوشبختانه استان اردبیل درسایه حمایت های مسئولین عالی رتبه استانی بالاخص استاندار تلاشگر وزحمتکش و سعی و اهتمام دست اندرکاران تولید ۸ هزار هکتاررا به منظور تجهیز به سیستم های نوین آبیاری تحت فشار در دست اقدام دارد که تنها در سه ماهه اول سالجاری عملیات اجرایی بیش از ۱۶۰۰ هکتار از اراضی به اتمام رسیده ودر حال بهره برداری است .
نیکشاد در ادامه سخنان با اشاره به اقدامات صورت گرفته در خصوص افزایش تولید در فضاهای بسته و گلخانه ای نیز افزود: استان اردبیل در سطح کشور مقام اول را در توسعه کشت محصولات در فضاهای بسته و گلخانه ای دارد به گونه ای که درحال حاضربه مساحت ۲۰۰ هکتار فضای گلخانه ای در حال ساخت است و طی ۵ ماهه نخست سالجاری بیش از ۴۰ هکتار از فضای گلخانه ای به بهره برداری رسیده وهم اکنون در حال تولید انواع محصولات کشاورزی منجمله خیار و فلفل و گوجه فرنگی و… است.
وی خاطر نشان کرد: رعایت تاریخ کاشت نقش بسیار مهمی در استقرار گیاه در خاک قبل از شروع سرماهای پاییزه وتولید بوته های قوی ،عملکرد نهایی ، کنترل آفات و علفهای هرز دارد و مناسبترین زمان کاشت آن در شهرستان اردبیل براساس توصیه های کارشناسان و تجربیات حاصل شده از هفته دوم تا پایان شهریور ماه به کشاورزان توصیه می شود .
وی همچنین به رعایت اصول تغذیه ، تراکم بوته،استفاده از بذور با قوه نامیه بالا و ضدعفونی شده ،رعایت عمق کاشت ،کنترل و مبارزه با علف های هرز ، کشت مکانیزه با استفاده از ریزدانه کار وکالیبراسیون ادوات کشت به عنوان سایر فاکتورهای تاثیرگذار در عملکرد کلزا اشاره کرد.
نیکشاد با اشاره به مزایای کشت کلزا گفت: کلزا با برخورداری از ویزگی هایی نظیر غنی کردن خاک و کنترل علفهای هرز ، خاک را برای کشت محصول گندم سال آینده آماده می کند و سبب افزایش عملکرد گندم می شود. همچنین از کنجاله این محصول جهت خوراک دام استفاده می شود . افزون بر این کشت کلزا از نظر اقتصادی بسیار مقرون به صرفه است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل افزود: کلزا با دارا بودن ۴۵ تا ۴۸ درصد روغن یک دانه روغنی مرغوب محسوب می شود و با توجه به اهمیت تامین روغن مورد نیاز داخل کشور و ضرورت خودکفایی و قطع وابستگی در تامین روغن مورد نیازو تحقق اهداف سیاست های اقتصاد مقاومتی درکشور ، کشت این محصول به عنوان یک محصول استراتژیک در منطقه توصیه می شود.
وی در ادامه به کشاورزان کلزا کار برای انجام بیمه محصولات کشاورزی در مقابل حوادث غیر مترقبه تاکید نمود.
نیکشاد در ادامه سخنان خود افزود: امسال نیز همچون سال های گذشته در تلاش هستیم تا با به کارگیری تمام امکانات واجرای برنامه های لازم شامل اطلاعیه های ترویجی ، ارسال پیامک، برگزاری کلاس ها و کارگاه های آموزشی در مراکز و روستاهای تحت پوشش ، آموزش های انفرادی ،حضوردر عرصه کارشناسان پهنه و ارائه توصیه های فنی لازم و ترغیب و تشویق بهره برداران ، سطح زیر کشت کلزای شهرستان را افزایش دهیم.
وی در پایان از کشاورزانی که اقدام به کشت کلزا می نمایند درخواست کرد،بذر مورد نیاز خود را از عاملان مورد تایید مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان تهیه نمایند.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *