کرونا فرصتی مغتنم برای آموزش گردشگری

کرونا فرصتی مغتنم  برای آموزش گردشگری

محققین می گویند: جامعه جهانی متاثر از ویروس کرونا سالها طول خواهد کشید تا به روند زندگی قبل از این ایام باز گردد و چه بسا این اتفاق هرگز نخواهد افتاد.
صنعت گردشگری به عنوان صنعتی پر درآمد در سطح دنیا نیز متاثر از این مقوله شده و خیلی زود با ورشکستگی مواجه شد.
محدودیت های سفر در این ایام بسیاری از مشاغل را که از قبل جهانگردی به دست می آمد را از دایره در آمدزایی خارج نمود واین کسبه بدترین روزهای شغلی خود را به نظاره نشستند.
در سرتاسر جهان شرکت های هواپیمایی ، موزه ها ، اماکن دیدنی به سرعت با عدم استقبال مواجه شدند و تور لیدرها و هتلداران بی کارترین ایام زندگی شغلی خود را تجربه کردند.
به گفته نادر فلاحی تا اول اسفند سال گذشته یعنی درست قبل از شیوع کرونا ۶۱۰هزار و ۸۳۶ گردشگر خارجی تنها از مرز بیله‌سوار وارد استان شدند.
اگرچه بیشتر این گردشگران در حوزه سلامت بودند اما سعید جم در گفتگو با روزنامه برای اردبیل وجود گردشگران سلامت را به نوعی موجب رونق بازارنیز خواند چرا که اغلب این افراد به دنبال مراجعات درمانی سری هم به بازارهای اردبیل می زنند واین امر در شرایط رکود می تواند رونقی به بازار بیفزاید و نانی به سفره آورد.
اما آیا می توان علیرغم وجود کرونا صنعت نوین گردشگری که گاه به تنهایی منبع درآمد میلیونها انسان در سراسر جهان است را حفظ کرد؟ آیا راهکاری از طرف متولیان امرو کارشناسان حوزه پزشکی و گردشگری ارائه شده است؟
و آیا این ایام سکوت و خلوت گردشگری را می توان به فرصتی برای بهتر ساختن شرایط گردشگری استان تبدیل کرد ؟
دوران کرونا بهترین زمان برای آموزش خدمات گردشگری
به گفته آقازاده راهنمای بین المللی گردشگران، دوران کرونا می تواند بهترین فرصت برای آموزش باشد.
راشد آقا زاده در گفتگو با روزنامه برای اردبیل گفت: در حوزه گردشگری نقاط ضعفی وجود دارد که نیاز به تقویت دارد و زیر ساخت هایی مانند جاده و راه آهن فقط یکی از آنهاست. در واقع گردشگری به مثابه کامپیوتری است که نیاز به نرم افزار و سخت افزار دارد . سخت افزار همان جاده و را ه آهن اماکن پذیرایی هتل است که در این موارد با کمبودهایی مواجه هستیم اما نرم افزار که بسیار هم اساسی است نیروی انسانی است.
نظارت پس از آموزش بر برخورد با گردشگر
راهنمای بین المللی گردشگری نوع رفتار متولیان حوزه گردشگری با مسافرو گردشگر را بسیار مهم خواند و ادامه داد: در یکی از همین شهرهای توریستی استان ، ما شاهد هستیم که برخورد بازاریان و هتل داران یا کارکنان مهمانپذیرها با گردشگران مناسب نیست و حتی نظارتی برقیمتها وجود ندارد و چند نرخی بودن قیمت اتاقها نیز در نارضایتی مسافران دخیل است. در حالیکه این امرمی تواند در میزان ماندگار مسافر در یک منطقه دخیل باشد.
آقازاده صرف آموزش را هم کافی ندانسته و بر نظارت نامحسوس پس از دوره آموزش بر عملکرد این افراد نیز تاکید کرد.
این فعال حوزه گردشگری در زمینه آسیب های کرونا برصنعت گردشگری گفت: در این دوران حوزه گردشگری بیشترین آسیب را متحمل شد اما چه خوبست که این تهدید تبدیل به فرصت شده و به تقویت زیر ساخت های سخت افزاری و نرم افزاری پرداخته شود. اگر به دید یک صنعت به حوزه گردشگری می نگریم آموزش می تواند در راس آن در فعالتر شدن و رونق آن تاثیرگذار باشد اما میتوان گفت که ما در حوزه آموزش نیروی انسانی خیلی موفق نبوده ایم ودر واقع هیچ گونه آموزشی در این راستا وجود نداشته است که با همکاری بخش خصوصی و متولیان گردشگری می توان میزان مهمان پذیری را در آن تقویت کرد.
به گردشگر به چشم میهمان بنگریم
راشد آقازاده اظهار کرد: گردشگری موازی با مهمان نوازی است و زمانیکه با این معنا به صنعت توریسم نگاه کنیم میتوانیم به پایدار بودن آن امیدوار باشیم چرا که اغلب انسانها به خوشرویی و برخورد مناسب اهالی یک منطقه بسیار اهمیت می دهند و در صورتی که بتوانیم خاطرات و لحظاتی خوش برای آنها خلق کنیم در واقع گردشگران را ترغیب می کنیم که بارها به این شهر سفر کنند.
وی افزود: در واقع صنعت گردشگری خرید خدمات است و اگر خدمات مطلوب باشد میتوان به تکرار آن امیدوار بود.حال این خدمات می تواند از طرف راننده تاکسی باشد یا از طرف بازاریان و هتلداران و….و زمانی که یک گردشگر به منطقه ای وارد می شود هر کدام از این افراد به نوعی منتفع می شوند.
اما بوم گردی نیز یکی از شاخه های گردشگری ا ست که در سالهای اخیر بسیار مورد توجهمسافران قرار گرفته است. اینکه از محیط شهری دور شده و به روستاهایی به دور از آلاینده ها و دغدغه های شهرنشینی برای کسب آرامش ، تمدد اعصاب و آشنایی با شیوه زندگی بومیان یک منطقه مراجعه شود خود می تواند پتانسیلی باشد برای مناطق روستایی تا بتوانند در آمدی از این راه به دست آورده و حتی محصولات محلی و کشاورزی خود را نیز به فروش برسانند.
صرف تزئین یک ساختمان بتنی با وسایل سنتی بومگردی نیست
آقازاده در مورد بوم گردی استان نیز گفت: اینکه فکر کنیم که اگر یک ساختمان بتنی را با وسایل سنتی و روستایی تزئین کنیم به بومگردی رونق بخشیده ایم نمیتوانددرست باشد بلکه اساس این است که نباید به مسافر به چشم یک کالای تجاری نگریست و محیط روستایی واقعی را در اختیار مسافران قرار داد اگرچه وجود سرویس های بهداشتی تمیز و ملحفه و رخت خواب مناسب و تمیزنیز در این مقوله بسیار مهم است و در این بین میتواند انتقال فرهنگ نیز صورت بگیرد.
سوال دیگر اینکه استان اردبیل که در سالهای اخیر توسعه خودرا برمبنای گردشگری بنا نهاده بود و سرمایه ها و توان مالی و انسانی نیز بدان سوی سوق یافته بود در حال حاضر چگونه می تواند خودرا از ورطه رکود دراین حوزه در بیاورد؟
به گفته تیموری معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی برخی کشورها صنعت گردشگری خود را مجددا راه اندازی کرده اند اما تردیدهای بسیاری در این خصوص وجود دارد.
سفر با رعایت پروتکل های بهداشتی در دستور کار است
وی گفته است که سفر برنامه ریزی شده با رعایت پروتکل های بهداشتی در دستور کار است و در این راستا با ستاد مقابله با کرونا هماهنگی های لازم انجام شده است.
اما آیا اردبیل می تواند در این حوزه موفق بوده و پذیرای مسافران و گردشگران از اقصی نقاط کشور به مانند سالهای پیش باشد؟
اگر کرونا چندین سال ادامه داشته باشد چه تدابیری باید اندیشیده شود و تکلیف افرادی که سالها از قبل وجود مسافران نان خورده اند چه خواهد بود؟

گزارش:فاطمه شکرزاده

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *