کتاب در اولویت قرار ندارد

کتاب در اولویت قرار ندارد

پروانه رضا قلی زاده گفت: به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی پروژه بزرگ سردار شهید حاج قاسم سلیمانی با ۲هزار و ۵۵۰ متر مربع به بهره برداری رسید.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان اردبیل ضمن گرامیداشت هفته کتاب ،کتابخوانی و کتابدار در گفتگو با روزنامه برای اردبیل اظهار کرد: به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی پروژه بزرگ سردار شهید حاج قاسم سلیمانی با ۲هزار و ۵۵۰ متر مربع در دو طبقه با بخشهای مختلف سالنهای مطالعه خواهران و برادران ، مرجع ، مخزن و بوم شناسی و کلاسهای آموزشی به بهره برداری رسید.
پروانه رضا قلی زاده ادامه داد: احداث کتابخانه مرحوم دکتر سولماز فهمی در روستای انجیرلوبیله سوارنیز با زیربنای ۱۱۰ مترمربع مساحت با مشارکت بنیاد برکت به اتمام رسیده و آماده بهره برداری است.
وی گفت: در شهرستان گرمی با حمایت استاندار وپیگیری فرماندار وبا مشارکت بنیاد علوی کتابخانه ای با۲۲۰ متر مربع و اعتباری بالغ بر۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان در حال ساخت است.
اولویت با پروژه های برجای مانده از سالیان پیش است
رضا قلی زاده با اشاره به پروژه های عمرانی برجای مانده از سالیان پیش خاطر نشان کرد: پارس آباد به عنوان دومین شهرستان به لحاظ کتابخوانی پس از اردبیل قرار دارد اما کتابخانه این شهرستان سالهاست که به اتمام نرسیده و تلاش و همکاری مسئولین را می طلبد همچنین احداث سالن آمفی تئاتر کتابخانه مرکزی اردبیل و کتابخانه دولت آباد نمین وقصابه مشگین شهر نیز از جمله پروژه های در دست ساخت است.
کسب رتبه های برتر کشوری در حوزه کتابخوانی و کتابداری
وی با بیان موفقیت های اخیر کتابداران و کتابخوانان استان در سطح کشوری گفت : در بیست و هشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی خانم ها فاطمه زیاد پورازروستای پریخان مشگین شهرو سیده حدیث شجاع الدین ۱۲ ساله از روستای فیروزآباد کوثر به ترتیب به عنوان کتابدار و کتابخوان برتر کشوری انتخاب شدند.
وی ادامه داد: در سطح استانی نیز در حوزه انجمن برتر، انجمن شهرستان پارس آباد ، در بحث فعالیت های ترویجی برتر وحیده عباسی شجاع و المیرا ذکی پوربه ترتیب از اردبیل و بیله سوار و در حوزه کتابخوان برترمبینا درد من و طناز حسینی به ترتیب از ایران آباد پارس آباد و لنبر مشگین شهر شایسته تجلیل شدند.
به لحاظ زیر ساختی وضعیت نسبتا خوبی داریم اما سرانه مطالعه خوب نیست
قلی زاده با بیان اینکه یک میلیون نسخه کتاب و۶۳ باب کتابخانه نهادی در سطح استان وجود دارد تصریح کرد: علاوه برآن ۱۷باب کتابخانه مشارکتی نیز وجود دارد که با یاری شهرداری ، بهزیستی، سپاه ، امور زندانها و دیگر نهادها اداره می شود و از این تعداد۴۷ باب در سطح شهری، ۱۵ باب درمناطق روستایی و یک باب هم به صورت کتابخانه سیار در بیله سوارفعالیت دارد.
وی ادامه داد: به لحاظ زیر ساخت ها وضعیت نسبتا خوبی داریم اما با این حال سرانه مطالعه بسیار پایین است.
وی خاطر نشان کرد: زیر بنای کتابخانه های استان اردبیل تاکنون ۲۹هزارو ۲۶۳ مترمربع بوده است که ۲ هزارو ۱۶۳ مترمربع آن در سال جاری و با بهره برداری از کتابخانه سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در شهرستان بیله سواراضافه شد.
مدیر کل کتابخانه های استان با اشاره به پروژه های فرهنگی این نهاد عمومی خاطر نشان کرد: در تمامی شهرستانها انجمن کتابخانه وجود دارد که تعدادی عضو حقیقی و حقوقی دارد و فرماندار به عنوان رییس انجمن کتابخانه ها در تصمیماتی که برای کتابخانه ها گرفته می شود نقش دارد اما در حال حاضر به دلیل شرایط کرونایی برگزاری این جلسات به حداقل خود رسیده است.
شرایط کرونایی فرصتی برای بهره گیری ازظرفیت های فضای مجازی شد
رضا قلی زاده تشریح کرد: بعد از شیوع ویروس کرونا که بالاجبار با تعطیلی کتابخانه ها روبرو بودیم بر آن شدیم شرایطی ایجاد کنیم که مردم از کتاب به عنوان یار همیشگی در منزل بهره ببرند و بدین منظور برنامه های کتابخانه ها به سوی استفاده از ظرفیتهای فضای مجازی سوق داده شد چنانچه در حال حاضر تمامی کتابخانه ها صفحه ای در فضای مجازی دارند و در زمینه نشست کتابخوانی، کارگاههای آموزشی و… فعالیت می کنند.
وی در خصوص استفاده بهینه از ظرفیت فضای مجازی و تبدیل شرایط کرونایی به فرصت یاد آور شد: شعار هفته کتاب امسال دانایی و مانایی هست یعنی اندیشه فرهیختگان ماندگار است و کتاب بهترین یار برای نشان دادن مسیر زندگی است . در شرایط کرونایی نیز نزدیک به یک هزار مورد برنامه در صفحات مجازی کتابخانه ها برگزارشد وعلاوه بر آن پویشهای – ما کرونا را شکست می دهیم- پویش -هر کتابدار یک کتابخوان- و مسابقات نقاشی – کرونا را شکست می دهیم – با همکاری صدا وسیما بر گزار شد که با استقبال گسترده ای از طرف مخاطبان مواجه شد.گذشته از آن جشنواره کتابخانه رضوی نیزدر سال جاری به صورت مجازی برگزار شد که ۲۹ هزار ۴۲۸ نفر در آن شرکت داشتند ودر هفته جاری از برگزیدگان آن تجلیل به عمل خواهد آمد.
کتاب های باز پس داده شده یک هفته قرنطینه می شود
رضا قلی زاده در خصوص رعایت کامل پروتکل های بهداشتی در ارائه کتاب به اعضای کتابخانه ها اذعان کرد: کتابهای به امانت داده شده پس ازباز پس گیری به مدت یک هفته درقرنطینه قرار گرفته و سپس به فرد دیگر ارائه می شود.
مدیر کل کتابخانه های استان در خصوص همکاری سایر ارگانها و نهادها با این نهاد عمومی یادآور شد: مطابق قانون نیم درصد از درآمد شهرداری به کتابخانه تعلق می گیرد و شهردار اردبیل در این مورد اقدامات خوبی انجام داده است به طوری که ماهانه به صورت ثابت مبلغی را به این نهاد پرداخت می کند.
رضا قلی زاده با اشاره به برنامه های هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار بیان کرد: در روز کتابخانه و کتابدار ثبت نام اعضا به صوورت مجازی و رایگان صورت گرفت وشماره پیامک ۵۰۰۰۲۹۲۹ نیز برای کسانی که کموفق به ثبت نام مجازی نشده بودند اعلام شد.همچنین به منظور رعایت پروتکل های بهداشتی ، کارت عضویت های منقضی شده اعضای کتابخانه ها ، به صورت خودکار تا یکسال آینده تمدید می شود.
وی تشریح کرد:سوالی که گاه مطرح می شود این است که چرا پی دی اف کتابها در اختیار مردم قرار نمی گیرد اما این امر باید با مجوز ناشر ویا نویسنده کتاب صورت گیرد و اگر جزاین باشد غیر قانونی است.
مدیر کل کتابخانه های استان در خصوص ارائه خدمات به عشایر غیور استان تصریح کرد: در این خصوص طی تفاهم نامه ای مقرر شده است تا از ظرفیت با بسیج عشایری استفاده شود که در سال گذشته در شهرستان اصلاندوز این اتفاق افتاد اما به دلیل شیوع کرونا متوقف شد.
راه اندازی انجمن خیرین کتابخانه ساز
رضا قلی زاده ادامه داد: در حال حاضر راه اندازی انجمن خیرین کتابخانه ساز را دستور کار خود داریم با این مبنا که کتاب خوانی منجر به پرورش نسلی تاثیر گذار برای ساختن آینده ای بهتر خواهد شد.
وی در ادامه از مردم خواست تا کتاب هایی را که در کتابخانه های شخصی به صورت بلا استفاده نگه داشته اند را در اختیار کتابخانه های عمومی قرار دهند تا مردم بتوانند از ان بهره ببرند.
رضا قلی زاده از کمک ۸۰ میلیون تومانی موسسه قلم چی در خصوص اهدای کتابهای کمک درسی خبر داد و گفت : دانش آموزانی هستند که به شدت جویای کتابهای کمک درسی هستند و هر فردی می تواند با اهدای این قبیل کتابها به کتابخانه های عمومی به آنان کمک نماید.
وی در ادامه گفت : متاسفانه درشرایط کنونی اولویت مسئولین ، خیرین ومردم کتاب نیست.

گفت و گو فاطمه شکرزاده

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *