دریافت کد بورسی شرط واریز سود سهام عدالت

دریافت کد بورسی شرط واریز  سود سهام عدالت

در تاریخ ۹ اردیبهشت ۱۳۹۹با موافقت مقام معظم رهبری آزاد سازی سهام عدالت آغاز شد.
براین اساس و بنا بر اعلام مسوولین دولتی، دارندگان سهام عدالت با مراجعه به سایت سازمان خصوصی سازی و سازمان بورس در صورت تمایل می‌توانستند به طور مستقیم مالکیت و مدیریت سهام عدالت خود را در اختیار بگیرند یعنی دارندگان سهام می‌توانستند سهام خود را در بورس بفروشند یا نزد خود نگاه دارند. افرادی که تمایلی به در دست گرفتن مدیریت مستقیم سهام خود نداشتند در واقع وکالت و مدیریت سهام خود را به شرکت حقوقی سرمایه گذاری سهام عدالت هر استان واگذار کرده اند به این معنا که به اندازه ارزش سهام عدالت خود سهامی از شرکت‌های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت را در اختیار خواهند داشت که قرار شده است تا شورای عالی بورس به سرعت زمینه ورود این شرکت‌ها به بازار سرمایه را فراهم سازد.
چنانچه فردی نسبت به انتخاب روش مستقیم سهام عدالت خود اقدام ننموده پیش فرض بر این است که روش مدیریت غیرمستقیم را انتخاب کرده و در واقع اداره این سهام به شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام‌عدالت وکالت داده می‌شود تا سهام وی را مدیریت نموده و سود آن را پس از واریز به حساب شرکت، به بطور غیر مستقیم به حساب فرد واریز نمایند.
در استان اردبیل نیز ازبین ۱میلیون و ۲۷۰ هزار نفر جمعیعت استان ، ۹۸۰ هزار نفر مشمول دریافت سهام عدالت شده اند.
از زمانیَ که باتوجه به فرمایشات مقام معظم رهبری آزادسازی سهام عدالت انجام شد و به سهامداران این اختیار داده شد که به صورت مستقیم سهام عدالت خود را مدیریت کنند یا به صورت غیر مستقیم سهام عدالت خودرا به یک شرکتی به نام شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت استان واگذار کنندحدود ۴۷۰ هزار نفرروش مستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کرده اند. اما مخاطبین این گزارش به جهت اهمیت موضوع آن سهامدارانی هستند که هیچ اقدامی در این خصوص انجام نداده اند.
لزوم ثبت نام مردم در سامانه سجام و دریافت کد بورسی
این افراد دارنده سهام عدالت که ۵۱۱ هزار نفر باقیمانده هستند در حال حاضر سهامداران اصلی شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت استان اردبیل می باشند والزامی است که با ثبت نام در سامانه سجام پس از احراز هویت، کد بورسی دریافت نمایند.
به گفته مدیر کل امور اقتصادی و دارایی استان تاکنون تنها ۹ درصد از دارندگان سهام عدالت در استان اردبیل در سامانه سجام ثبت نام کرده اند که در مقایسه با استانهای دیگر رقمی بسیار پایین است .
علیرضا نوروزی در گفتگو با خبرنگار روزنامه برای اردبیل اظهار کرد: حداکثر تا پایان دی ماه سالجاری، شر کتهای سرمایه گذاری سهام عدالت مستقل شده و با انتخاب اعضای هیات مدیره جدید، وارد فرآیند کسب و کار می شوند. پس لازم است سهامداران باقیمانده در روش غیر مستقیم با ثبت نام در سامانه سجام در بازه زمانی مقرر، زمینه برخورداری از منافع و امتیازات آتی شرکت مذکور، از جمله انتفاع از سود شرکت، کاندیداتوری عضویت در هیات مدیره شرکت و مشارکت در انتخاب اعضای هیات مدیره را برای خود فرآهم نمایند.
می توانید در منازل از طریق گوشی های هوشمند نیزدر سجام ثبت نام کنید
نائب رییس مرکزخدمات سرمایه گذاری استان یاد آور شد : با توجه به شرایط کرونایی این ثبت نام می تواند از طریق گوشی های هوشمند در منازل و توسط خود افراد نیز انجام بگیرد اما در صورت عدم دسترسی یا عدم توانایی ، سهامداران سهام عدالت می توانند با مراجعه به کافی نت ها و دفاتر خدمات پستی، و با پرداخت هزینه ای اندک ثبت نام خود را انجام دهند.
وی خاطر نشان کرد: در واقع این پرداختی به منزله هزینه اثبات هویت و اصالت افراد در امکان مدیریت و مالکیت دارایی خود بوده و منتج به منتفع شدن مالکان از سود سهامشان خواهد شد.
نوروزی تاکید کرد : لازم است تمامی دارندگان سهام عدالت و بویژه در این بازه زمانی، کسانی که روش غیر مستقیم را انتخاب نموده اند، نسبت به ثبت نام در سامانه سجام اقدام نمایند چرا که در صورت عدم ثبت نام، واریز سود توزیعی شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت برای سهامداران بدون کد بورسی با مشکل مواجه خواهد شد.
به دارندگان کدبورسی از سامانه سجام سود سهام عدالت واریز خواهد شد
مدیر کل اموراقتصاد و دارایی استان تشریح کرد: ثبت نام در سامانه سجام و دریافت کد بورسی در واقع دو مزیت عمده برای افراد دارد : اولا پس از ثبت نام در صورتی که شخص نیاز به نقدینگی پیدا نمود، می تواند سهم خود از شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت را بفروش رساند. ثانیا برای دریافت سود سهام شرکت موصوف نیز طی نمودن این فرآیند الزامی است.
بنا براین ضروریست که تمام ۵۱۱ هزار نفر دارنده سهام عدالت در سامانه سجام ثبت نام و نسبت به دریافت کد بورسی اقدام کنند چرا که لازمه مشارکت در کاندیداتوری هیات مدیره ، مشارکت درتغییر اساسنامه شرکت و انتفاع از سود، و سایر امتیازات … این است که تمام افراد کد بورسی داشته باشند.
لازم به ذکر است که تمامی این ۵۱۱ هزار نفراز این پس هیچ گونه دخل و تصرف و مدیریتی برسهام خود نخواهند داشت چرا که سهام عدالت خود را به یک شخص حقوقی که همان شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت استان هست واگذار کرده اند و این شرکت در چارچوب قوانین شرکت ها و آرای هیئت مدیره در مورد مدیریت سهام و نحوه توزیع یا عدم توزیع سود آن تصمیم گیرنده خواهند بود.
رای گیری برای انتخاب هیئت مدیره شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت استان
اما از بین این سهامداران عدالت، کسانی که متخصص، آگاه به حوزه های اقتصادی و ماهر در تحلیلگری مالی هستند، می توانند در تصمیم گیری های شرکت موثر باشند، به شرط آنکه اقدام به کاندایداتوری و داوطلبی عضویت در هیات مدیره شرکت نمایند که در این صورت نیز نیازمند ثبت نام و کسب آراء دارندگان سهام عدالت هستند .
این رای گیری از طریق سامانه سجام به صورت مجازی انجام خواهد گرفت.
در واقع پس از این که هویت ، اصالت و توانایی مدیریت معاملات مالی و بورسی افراد کاندیدا در سامانه “ستان” احرازشد اسامی آنها از طریق سامانه “سجام” در اختیار سهامداران قرار گرفته و زمان مشخصی برای رای گیری مجازی به آنها اعلام می گردد.
بدین ترتیب هیئت عامل شرکت سرمایه گذاران سهام عدالت استان انتخاب می شود که به صورت مستقیم بر تصمیم گیریهای شرکت تاثیرگذار خواهد بود.
مدیر کل اموراقتصاد و دارایی استان با تاکید بر مشارکت افراد فرهیخته ، اساتید دانشگاه و یا بازنشستگان مشاغل دولتی یا شرکت های خصوصی که بر هوش اقتصادی و تواناییهای خود واقفند گفت: بدون شک هر چقدر این افراد توانمندتر باشند می توانند با مدیریت خود برافزایش سود شرکت وتوسعه استان تاثیرگذار باشند.
ارزش سهام عدالت استان ۶۳۰۰ میلیارد تومان است
نوروزی ادامه داد: با توجه به رقم بالای ارزش سهام شرکت سرمایه‌گذاری سهام عدالت استان اردبیل که بالغ بر ۶۳۰۰میلیارد تومان است مشارکت افراد توانمند و متخصص در حوزه های مالی و اقتصادی باعث می شود مدیریت در انحصار عده ای محدود نباشد.
وی تصریح کرد: ۷۰ در صد این رقم صرف خرید و فروش و مبادله سهام در بازار بورس شده و ۳۰ درصد آن نیز برای سرمایه گذاری در پروژه های استانی در قالب صندوق پروژه هزینه می شود که با توجه به رقم بالای آن در توسعه پروژه های عمرانی و فعالیت های مولد، بسیار تاثیر گذار خواهد بود. به عبارتی ۱۸۰۰ تا دو هزار میلیارد تومان می تواند صرف اجرای پروژه های عمرانی و مولد استان شود که با تصمیم اعضای هیئت مدیره انجام خواهد شد.
در واقع گردانندگان اصلی شرکت باید از افرادی باشند که اطلاعات کافی از بورس و بازار سهام و سرمایه داشته باشند.
گفتنی است داو طلبین کاندیداتوری در هیات عامل می توانند با مراجعه به سامانهSETAN.SEO.ir برای ثبت نام در انتخابات هیات عامل شرکتهای سرمایه گذاری سهام عدالت اقدام کنند ضمن اینکه در این سامانه راهنمایی های لازم به عمل آمده و احراز هویت افراد و پذیرش صلاحیت حرفه ای و تخصصی آنها نیز صورت می گیرد.
بمنظور کسب اطلاعات بیشتر، داوطلبان در انتخابات هیات عامل می توانند با معاونت اقتصادی اداره کل امور اقتصادی ودارایی استان با شماره تماس مستقیم ۳۳۷۴۱۹۴۱ – علی رضا علوی، تماس حاصل نمایند.
لازم به ذکر است افرادی که فاقد سهام عدالت بوده اما صلاحیت لازم برای شرکت در کاندیداتوری را دارا هستند نیز می توانند در انتخابات هیئت مدیره شرکت کنند به شرطی که تا روز رای گیری، حداقل سهام لازم شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت استان اردبیل را خریداری نمایند.

گفتگو:فاطمه شکرزاده

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *