اعتبارات عمرانی افزایش نمی یابد

اعتبارات عمرانی افزایش نمی یابد

جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان روز پنج شنبه در سالن شیخ صفی استانداری با حضور نایب رییس اول مجلس شورای اسلامی ، استاندار اردبیل و جمعی از مدیران استان برگزار شد.
در این جلسه رییس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به این که استان اردبیل بیش ازیک و نیم درصد از جمعیت کشور و یک درصد از مساحت کل کشور را داراست اظهار کرد: در حالیکه سرانه در آمد کشور ۱۵میلیون تومان است سرانه در آمد مردم این استان تنها ۱۰ میلیون تومان و بسیار پایین است.


داود شایقی ادامه داد: اعتباراتی که در قانون بودجه سال ۱۳۹۹برای استان اردبیل در نظر گرفته شده بود ۹۶۶میلیارد تومان بود که ۱۱۹ میلیارد تومان آن سهم اعتبارراه آهن بود و علاوه برآن تاکنون ۱۰۷۰میلیارد تومان دیگر از منابع عمومی و مشارکت بانک ملی اعتبار تخصیص یافت.
وی تصریح کرد: برای سال ۱۴۰۰اعتبار استان اردبیل ۱۷۲۵میلیارد تومان افزایش داشته است و باتوجه به اینکه اعتبار عمرانی کشور۷۸هزار میلیارد تومان بوده و رشد۱۸ درصدی داشته است اما اعتبار استان اردبیل با رشد ۷۸ و نیم درصدی مواجه بوده است.
شایقی افزود: پروژه راه آهن مهمترین پروژه در اعتبارات عمرانی استان است که مقرر شده در سال آینده به بهره برداری برسد.
وی خاطر نشان کرد: در سال گذشته تنها یک پروژه ۴ بانده اردبیل – مشگین شهر دردست احداث بود اما در سال جاری همه راههای ورودی از شهرستانها به مرکز استان ردیف دار شده اند و در حال اجرا هستند وسهم افزایش اعتبارات استان در حوزه راه بالغ بر ۳۰۰ درصد است. همچنین با توجه به رشد میانگین ۵۹ درصدی اعتبارات هزینه ای در کل کشور،اردبیل در این خصوص با ۶۶٫۵ درصد رشد رتبه اول را داشته است.
رییس سازمان برنامه و بودجه استان گفت: پیشنهاد می شود در صورت افزودن منابع جدید به اعتبارات کشوری اعتبارات استان اردبیل نیز در حوزه راهها و سدها از جمله سد کلوردرام خلخال ، راه سرچم ،راه مشگین شهراردبیل ،راه پارس آباد –مشگین شهر ، گرمی _بیله سوار بیله سوار پارس آباد جزو پروژه های زیرساختی استان است.


در ادامه مدیر کل جهادکشاورزی استان با اشاره به این که کشاورزی موتور متحرکه دیگر بخشهاست م تاثیر ان در اقتصاد ،اشتغال و اجتماع بسیار قابل توجه است گفت:
بیش از ۱۲۰ هزار نفربهره بردار در حوزه کشاورزی استان اردبیل فعالیت دارند که ۳۰ درصد اشتغال استان را پوشش می دهد و بالغ بر ۲۰هزار میلیارد تومان تولید ناخالص درآمدی هست که از قبل فعالیتهای بخش کشاورزی به دست می آید.
خلیل نیکشاد ادامه داد: این استان در ۱۲ محصول به طور خاص جایگاه اول تا هفتم کشوری را داراست و ویترین تولید بذر کشور است به طوری که صد درصد سوربون بذر کشور، صد درصد چغندر نیاز داخل ، تامین نیازمندی بیش از ۱۰ استان از غلات دانه ریز ، در غلات دانه درشت بیش از ۹۰ درصد بذر کشور درسال گذشته در دشت مغان تولید شده است.و بالغ بر ۹۵ درصد نیاز بذر ذرت کشور که جزو محصولات استراتژیک است در حال استحصال ، فرآوری و ارائه به بازار است.
علاوه برآن بالغ بر۳ میلیون واحد دامی درسطح استان و بیش از ۲۷۰هزارتن تولید شیر دارد.
وی افزود: باغات استان ۴۰هزار و پانصد هکتاربوده ومجموع اراضی زیرکشت بالغ بر ۸۰۰ هزار هکتار است به نحوی که نزدیک به ۴ درصد تولیدات کشور در استان اردبیل تولید می شود.
نیکشاد بهره برداری از سه طرح که در تراز ملی بوده را نیازمند توجه و اعتبارات ویژه ای خواند و تصریح کرد: بزرگترین مجتمع گلخانه ای کشور در سطح ۱۶۰۰ هکتار در شمال استان از سال گذشته آغاز شده است بالغ بر ۶۰۰ هکتار آن با سرمایه گذاری۱۰۰۰میلیاردی بخش خصوصی در حال انجام است. بالغ بر ۲۰ درصد از تسهیلات بند الف تبصره ۱۷ کشور تا به امروز برای استان اردبیل و ۸۰ درصد مابقی دردیگر استانها جذب شده است .
مدیر کل چهاد کشاورزی استان یادآور شد: با به ثمر نشستن پروژه ها بیش از ۴۵۰ میلیون مترمکعب صرفه جویی در آب و بالغ بر ۱۰ هزاراشتغالزایی و تولید بیش از ۷۰۰ هزار تن تولید محصولات کشاورزی صورت خواهد گرفت.
وی ادامه داد: پایاب سد خدافرین و عمارت از پروژه های در سطح ملی بوده است و سد احمدبیگلو بالغ بر ۹۴ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است که ۴۰۰ میلیارد تومان دیگر برای به سرانجام رسیدن می طلبد تا ۴۵ هزار و ۲۰۰ هکتاراز اراضی استان به سطح آبی تبدیل شده و با ۱۰ هزار نفر افزایش اشتغال را به دنبال داشته باشد.
نیکشاد خاطرنشان کرد: دربحث سامانه های نوین آبیاری در سالهای اخیر خیز مهمی در استان برداشته شده است و در سه سال اخیر از از جایگاه ۲۹ کشوری به رتبه ۴ کشوری دست یافته ایم .


مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان در ادامه تصریح کرد: استان اردبیل علاوه بر آبهای زیر زمینی و آب سطحی و آب مرزی آبهای گرم از جمله بزرگترین آب گرم خاورمیانه را داراست.
عباس جنگی ادامه داد: در قانون بودجه ۹۹ برای ۱۵پروژه عمرانی آبی استان ۷۷میلیارد تومان اعتبار مصوب شده بود و ما توانستیم ۵۰۰ میلیارد تومان از بانکها و فاینانس داخلی، مدیریت بحران و سفر ریاست جمهوری اعتبار جذب کنیم.
جنگی یادآور شد: به عنوان اولین استان و اولین شرکت آب منطقه ای در کشور برای شبکه های آبیاری زهکشی از شبکه بانکی فاینانس گرفته وبدین ترتیب خواسته ۲۰ ساله مردم در شهرستان گیوی جامه عمل پوشید .
وی یادآور شد: دومین تجربه در سطح ملی شبکه آبیاری سد سبلان است که فاینانس اولیه آن ۲۱۳ میلیارد بوده و در روزهای آتی فایناس ۶۰ میلیاردی برای ادامه پروژه اختصاص خواهد یافت. و در تلاش هستیم فاینانس ۱۸۰ میلیاردی برای فاز دوم شبکه آبیاری سبلان با کمک و همراهی نماینده شهرستان مشگین شهر بگیریم.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان اردبیل گفت: این استان بیش ازصد هزار هکتار شبکه مهم آبیاری را دارست و اعتبارات آبی استان ۲۲۰ درصد دربودجه ۱۴۰۰ نسبت به سال جاری افزایش یافته است.
وی افزود: شبکه خدا فرین نیازمند ۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار است که با اتمام آن اراضی آبی استان به ۴۰ هزار هکتار می رسد که ارزش افزوده چشمگیری را به دنبال خواهد داشت همچنین پیشنهاد می شود ۱۰ میلیارد اعتبار اختصاصی شبکه آبیاری سبلان به ۶۰ میلیارد افزایش یابد تااین پروژه به پایان برسد.
جنگی تشریح کرد: سه طرح مهم از جمله سد گیوی که سال ۹۴ ردیف آن قبل از اتمام پروژه بسته شده است وهمچنین سد هشتجین در خلخال ونیز آبرسانی شهرستان تازه کند توجه ویژه ای را می طلبد.


مدیر کل صنعت و معدن در ادامه جلسه اظهار کرد: در استان اردبیل ۹۶۹ جواز تاسیس برای واحدهای تولیدی صادر شده که ۳۰۰ مورد آن وارد مراحل اجرایی و احداث ساختمان شده اندودر ۹ ماهه گذشته ۴۲۰ مورد جواز تاسیس صادرشد که نسبت به مدت مشابه سال پیش ۲۵ درصد افزایش را شاهد بودیم . طرحهای تولید متانول ، دارو های گیاهی ،ظروف کریستال ،لاستیک های کامیون و اتوبوس در حال اجراست . ۲۸ مورد از این طرح در حال احداث بوده و تا پایان سال به بهره برداری خواهد رسید که بیشتر محصولات آنها صادرات محور است.

رامین صادقی ادامه داد: درسطح استان ۱۰۹۱ واحد تولیدی وجود دارد که ۷۹۲ واحد فعال بوده که ۷۳ درصد آن را شامل می شود. همچنین ۲۹ واحد راکد در استان بودکه ۱۲۳ مورد آن قابل احیاء بود که با برنامه ریزی های لازم ۴۵ واحد آن با اشتغالزایی ۵۴۰ نفر احیاء شده است و مابقی تا پایان سال فعال خواهد شد.
صادقی تصریح کرد: بحث مهم به مرحله بهره برداری رساندن طرحهایی بود که از سال گذشته شروع شده بود که ۱۵۰ واحد بودو در ۹ ماه سال جاری پروانه بهره برداری برای ۱۵۲ واحد صادر شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۷۰ درصد افزایش داشته است.
وی افزود: در ۹ ماه گذشته بالغ بر ۵ هزار اشتغال داشتیم و از اول سال استفاده از ظرفیت خالی واحدهای تولیدی و افزایش ظرفیت تولید مدنظر بود که با برنامه ریزی های انجام شده حدود ۴۰ واحد بین ۳۰ تا ۸۰ درصد افزایش تولید یافته و اشتغال ۷۰۰ نفری را به دنبال داشت.
صادقی خاطر نشان کرد: در ۹ماهه گذشته ۹۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به واحدهای پرداخت شده اما چیزی که بسیار اهمیت دارد استفاده از تسهیلات یارانه دار است که در این خصوص ۱۵۵ درصد تسهیلات جذب کردیم و در حال حاضرصنعت و معدن اردبیل رتبه دوم کشوری را دارد.
وی بیان کرد: تاکنون معادن مصالح ساختمانی و غیر فلزی را داشتیم اما اکنون در منطقه مشگین شهر دو معدن مس و مولیودن تا پایان امسال به بهره برداری خواهد رسیدو شروع عملیات ایجاد کارخانه فرآوری کنسانتره مس را نیز خواهیم داشت.
وی گفت : ۸۱ درصد صادرات استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش دارد اما مطالبه مردم استان اردبیل ارائه تسهیلات ارزان قیمت به واحدهای در دست اقدام است تا به یهره برداری برسد علاوه بر آن از محل کمکهای فنی اعتباری کمکهای بلاعوض برای ایجاد زیرساخت در نظر گرفته شود.


در ادامه مدیر کل میراث فرهنگی به بیان ویژ گیهای انحصاری استان اردبیل پرداخت و گفت: پیشنهاد می کنم از آنجا که اقتصاد گردشگری اقتصاد نوپایی است مجلس صندوق حمایت از گردشگری را مصوب کند تا حوزه گردشگری از این حمایتها در مواقع بحرانی مثل کرونا برخوردار شود.
نادر فلاحی ادامه داد: ایجاد بانک اختصاصی برای گردشگری یکی از موارد ضروری است که تا به گردشگران تسهیلاتی در راستای ایجاد و توسعه پرداخت نماید همچنین تدوین تقویم گردشگری کشور نیز از دیگر مواردی است که به منظورحل مسئله فصلی بودن گردشگری باید مورد توجه قرار گیرد چرا که تقویم موجود باعث شده است به صورت فصلی به این حوزه توجه شود حال آنکه استان اردبیل پتانسیلهای قابل ملاحظه ای در خصوص زمستان بیدار دارد که به وجود پیست های اسکی در کنار آبگرم میتوان اشاره کرد که این مهم با اتمام پروژه راه آهن و تسهیل حمل و نقل با رونق مواجه خواهد شد.


مدیر کل تعاون ، کار و رفاه استان درادامه جلسه اظهار کرد: در ادوار گذشته مجلس به فراخور زمان قانونگداری قوانین اشتغال مورد بحث قرار گرفته که آخرین مورد آن قانون اشتغال پایدار روستایی است که اثرات آن دیده می شود.
قاسم رحیمی گفت: پیشنهاد می شود موضوع قانون کار مسکوت نماند چرا که اثرات آن سه سال بعد دیده می شود.فضای کسب و کار کشور بسیار تغییر کرده و بالطبع قوانین مربوط به آن نیز باید تغییر کند قوانین تعاون و کار نیاز به بازنگری اساسی دا رد سهم تعاونی در اقتصاد کشور باید ۲۵ درصد می شد که الان کمتر از ۵ درصد است سومین مورد این است که از سیاستهای فعال بازار کار وزارت کار حمایت کنید .
قاضی زاده نایب رییس مجلس شورای اسلامی در پایان جلسه ضمن تقدیر ازمدیران کل بابت اشتیاق برای حل مشکلات گفت:رشدی که در استان اتفاق افتاده علیرغم وجود تحریم و کرونا قابل توجه است.
قاضی زاده یادآورشد: حقیقت این است که ما در حال حاضر دولت بزرگی داریم با تعداد زیادی کارمند، نیروی قراردادی، بازنشسته مستمری بگیرو دولت مدام در حال بزرگ شدن است ودر سال گذشته اصلاحیه ای که در حقوق و مزایای کارکنان دولت اتفاق افتاد و بعد به باز نشستگان نیز تسری داده شد حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان بار مالی داشت اما ایکاش این استقراض برای بودجه عمرانی صورت می گرفت.
وی ادامه داد: در بودجه سال آینده هم ۴۷ درصد رشد بخش عمومی بودجه است و کسر بودجه از بخش عمرانی کم می شود.
. تلاش بر این است که با همت ملی تورم را از بین ببریم که لازمه آن بودجه انقباضی است واین مهم نمی تواند در حوزه عمرانی انبساطی عمل نماید در حقیقت هر چقدر سقف اعتبارات افزایش یابد مشکلات بیشتر خواهد شد.

گزارش:فاطمه شکرزاده

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *