توجه به بافت فرسوده در گام دوم توسعه شهری بسیار ضروری است

توجه به بافت فرسوده در گام دوم  توسعه شهری بسیار ضروری است

رییس اتحادیه بازاریان و اصناف در این خصوص معتقد است: با توجه به اینکه اززمانهای گذشته محلات شش گانه در اردبیل به عنوان بافت تاریخی بسیار مهم بوده است توجه بیشتر به این قسمت از شهر لازم و ضروری به نظر می رسدچرا که برای شناخت هرشهر لازم است که با نوع فرهنگ و نحوه زندگی در خانه های قدیمی ، حمامهای تاریخی و دیگرنقاط تاریخی آن شهر آشنا شویم. احیاء و مرمت بناهای تاریخی باید جزو اولویت های شهری باشد چرا که هویت ما و گذشته مارا نشان می دهد اما در حال حاضر متاسفانه این قسمت از شهر روز بروز فرسوده تر می شود.
سعید ایرانی جم می گوید: نبود پارکینگ های متعدد در قسمت های بافت قدیمی شهر از دیگر مواردی است که باید مورد توجه قرار بگیرد. به عنوان مثال کسی که میخواهد از بازارتاریخی شهر خرید کند با مشکل پارکینگ مواجه می شود.
وی ادامه می دهد: کوچه های بافت قدیمی شهر برازنده همشهریان ما نیست و لازم است در خصوص مرمت یا تجدید بنای خانه های فرسوده و تعریض کوچه ها در این قسمت از شهر شاهد تحولاتی باشیم. مطالعه در این خصوص وصرف انرژی مضاعف در این زمینه جزو مطالباتی است که در سالهای آینده انتظار می رود به سرانجام برسد.
ایرانی جم تاکید می کند: ایجاد پارکینگ های متعدد برای این حجم از ماشینهایی که به دلیل قرار گرفتن مطب اغلب پزشکان و بازارتاریخی و سنتی به مرکز شهرمراجعه می کنند جزو ضروریات است امروزه در اغلب خانواده ها بیش از یک اتومبیل وجود دارد ودر دسترس بودن پارکینگ می تواند به عنوان یک راه حل برای جلوگیری از توقف ماشینها در کنار خیابان باشد.
از نظر وی اغلب خانه های تاریخی اسماعیل بیگ، صادقی ، رضازاده،مبشر،شریعتی و خادم باشی در شرایط خوبی نیستند و بعضی حتی تخریب شده اند که این موضوع با سیاست گردشگری منافات دارد.
به گفته وی این اماکن به عنوان نشانه های تاریخ ، فرهنگ و یادگار پیشینیان ما بسیار حائزاهمیت است که با بی توجهی هایی مواجه بوده است به عنوان مثال حسینیه مجتهددلجو در کوچه تاوار که به عنوان محل برگزاری شبیه خوانی بعد از ممنوعیت آن درکوچه و خیابان مورد استفاده قرار می گرفته جزو تاریخ ماست یا خانه آصف در کوچه معماری در۱۶۰۰ مترمربع و با ۴۰۰ متر مربع زیر بنا که می تواند برای بازدید گردشگران احیاء و مورد استفاده قرار بگیرد.
رییس اتحادیه بازاریان و اصناف می گوید: یک گردشگر اروپایی رغبتی به استفاده از هتل ۵ ستاره ندارد چرا که در همه جای دنیا چنین اماکنی به وفور یافت می شود. اما دیدن چنین خانه هایی می تواند جذابیت لازم را برای گردشگران داشته باشد.
وی معتقد است : این امر مستلزم این است که میراث فرهنگی با شهرداری هماهنگ باشد و شهرداری زیر ساختهای لازم در خصوص رفت و آمد مسافران ، ایجاد فضاهای سبز مناسب در اطراف این اماکن و تخصیص وسایل عمومی برای عبور و مرور گردشگران را مهیا کند.
ایرانی جم ادامه می دهد: مورد دیگر توجه به احیاء کاروانسراها اطراف بازار تاریخی است که از زمان شاه اسماعیل صفوی به یادگار مانده است در کنار این مرمت ها توجه به احداث سرویس های بهداشتی ، ایجاد پایگاههای اورژانس و ایستگاههای پلیس در این قسمت از بافت فرسوده بسیارمحسوس است.
وی می افزاید: ساماندهی به مغازه های پیرعبدالملک نیز از جمله مواردی است که توجه خاصی را می طلبد وشاید دادن امتیازاتی به مالکین مغازه های این قسمت از شهربتواند در نوسازی و بهسازی این مغازه ها و تبدیل آن به واحدهای تجاری نوساز و یاچند طبقه موثر باشد.
ایرانی جم در پایان افزود : توجه به بافت فرسوده و ساماندهی آن موضوع بسیار مهمی است که باید در گام دوم توسعه شهری مورد توجه قرار گیرد.

گفت و گو:فاطمه شکرزاده

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *