با انتخابات شورا چه کنیم؟

با انتخابات شورا چه کنیم؟

انتخابات آینده شورا خلائی است که اگر توسط افراد خوشفکر پرنشود، کوته نظران آن را خواهند بلعید.
حرف زدن درباره انتخابات با مردم گرفتار در کرونا و تحریم و ناکارآمدی، شوری بر نمی انگیزد. واقعیت اما این است که شوراها اصلی ترین امکان موجود برای تعیین سرنوشت مردم توسط خود مردم هستند. در دنیای امروز شهرها بیش از هر زمان دیگری، به کانون زیست انسانها تبدیل شده‌اند و شوراها جزو مهمترین سیاستگزاران این وطن کوچک هستند.
کرونا به ما ثابت کرد در صورت وقوع فجایع طبیعی و مخاطرات پیش بینی نشده، شهرها اصلی ترین خانه مشترک ما هستند و تدبیر دولتهای محلی برای کاستن از آلام پیش بینی نشده بسیار مهم است. ما در دوران محدودیت های کرونایی اجازه نداریم حتی به ۳۰ کیلومتری شهر سفر کنیم اما می توانیم برای ساعتی در بوستان‌ها و فضاهای باز شهری نفس تازه کنیم. امروز اهمیت ایجاد فضاهای جنگلی و اماکن تفریحی فضای باز ، بیش از هر زمان دیگری روشن تر شده است.
حتی در عصر شروع اقتصادهای فناور و خلاق محور، نقش مدیریت شهری در کمک به افزایش درآمدهای مردم به شکل غیر قابل باوری رو به افزایش خواهد بود.
بنابراین نقش شوراها در تعیین مسیر توسعه خانه مشترک ما ، بسیار مهمتر از آن چیزی است که فکر می کنیم.
یادتان است برخی اعضای شورای دوره چهارم اردبیل، در برابر اجرای طرح‌های سلامت محور شورابیل مقاومت می کردند؟ اگر آن زمان افکار عمومی در برابر این کوته فکری ها نمی‌ایستاد و اجازه می‌داد تصمیمات به مسیرهای غلط هدایت شوند، امروز همگی ما ـ حتی آنهایی که مخالف بودند – از ظرفیت شورابیل در سطح نازل تری استفاده می‌کردند.
زمان به عنوان اصلی ترین سرمایه همچنان جاری است و در همین محدوده شهر اردبیل، صدها ظرفیت بکر دیگر برای کار و خلاقیت بیشتر وجود دارد. این خرد جمعی ماست که مسیر را مشخص خواهد کرد.
برای ما مردم، نقش آفرینی در ساختن شهر دست یافتنی تر از نقش آفرینی در ساختن کل کشور است. به این واقعیت توجه کنید: شعارهای سند چشم انداز ایران ۱۴۰۴ در هاله ای از ابهام گرفتار شده اند اما میانگین تحقق برنامه های مطرح شده توسط شهرداران شهرهای موفق، بسیار بیشتر بوده است.
بسیاری شوراها را متهم به اختلال در روند توسعه شهری می کنند. اما به این مقایسه علمی پاسخ نمی دهند که آیا روند توسعه شهرهای ما در دوره فعالیت شوراها بیشتر بوده یا قبل از آن؟
در دوره قبل از انقلاب هم در مقاطعی شورای شهر داشته ایم. بررسی های تاریخی ثابت می کند علیرغم همه کشمکش های بین شوراها و شهرداران ادوار ، چه قبل از انقلاب و چه بعد از آن ، هر زمان شهرها دارای شورا بوده و نمایندگان پیگیر مطالبات مردم بوده اند ، الزام مدیریت شهری برای اجرای پروژه های مختلف بیشتر بوده است.
شاید در برخی موارد شوراها بد عمل کنند یا به دست و پای شهرداران بپچیند ، اما همزمان اهرمی جدی برای پیگیر مطالبات مردم از مسئولان شهری هستند. این نوع انتخاب ماست که مشخص می کند کفه کارشناسی شورا سنگین تر باشد یا کفه کارشکنی آن.
پس برمی گردم به جمله کلیدی شروع یادداشتم ؛ اگر شورا را با افراد خوشفکر و وزین پر نکنیم ، کوته نظران آن را به بی راهه خواهند کشاند.

یادداشت:یاشار پورمجید

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *