۳۸۰ روز نبرد تن به تن با کرونا

۳۸۰ روز نبرد تن به تن با کرونا

آتشنشانان همواره با عشق در صحنه حوادث ظاهر شده اند وواژه ایثار و تعهد را معنا کرده اند. آنان که همواره در کمترین زمان ممکن در حوادث مربوطه حاضر شده و با بخشیدن جان و دل به امداد رسانی پرداخته اند.
مدیر عامل سازمان آتشنشانی اردبیل در گفتگو با خبرنگار روزنامه برای اردبیل اظهار کرد: با توجه به اینکه امداد و نجات از وظایف ذاتی آتش نشانی هست درست از روزهای اول شیوع ویروس کرونا برنامه ریزی هایی به دستور شهردار اردبیل و با هماهنگی شورای شهر برای ضدعفونی تمامی سطح شهر انجام شد.
محمود رضا یعقوبی گفت: راسته بازار، معابرو اماکن عمومی ، تجاری ، اداری ، درمانی و بیمارستانها از همان ابتدا محلول پاشی وضد عفونی شد و ضدعفونی پارکها ، مجتمع شورابیل و تمامی اماکن و تمامی مکانهای تفریحی که دارای ست های ورزشی و دستگاههای بازی بودند به طور شبانه روزی ادامه دارد به طوری که از ابتدای کرونا تاکنون بالغ بر ۸۵میلیون متر مربع در سطح شهربا استفاده از ۹۰ هزار لیتر محلول آنولیت و ۱۵ هزار لیتر وایتکس ضد عفونی شده است.
وی یادآور شد: همچنین با هماهنگی سازمانهای تاکسیرانی ، اتوبوسرانی و حمل و نقل پایانه عمومی ، تمامی اتوبوسها و تاکسی هایی که در سطح شهر فعالیت داشتند در آخر وقت ضدعفونی می شود علاوه برآن ضد عفونی شبانه ایستگاههای اتوبوس که همواره محل انتظار و ازدحام بوده است همچنان ادامه دارد.
یعقوبی ادامه داد: علاوه بر آنها ضدعفونی منازل همشهریانی که به بیماری کرونا مبتلا شده بودند با هماهنگی مرکز بهداشت شهرستان اردبیل ،ضد عفونی محل های برگزاری آزمون ها درمقاطع مختلف و به خصوص آزمون سراسری کنکور قبل و بعد از امتحان با هماهنگی دانشگاه آزاد ، محقق و آموزش و پرورش نیزانجام شد تا برای والدین آنها این اطمینان خاطر به وجود آید که فرزندانشان در محیطی سالم و عاری از ویروس آزمون خواهند داد.
وی خاطر نشان کرد: ضد عفونی مساجد و تکایا در ایام سوگواری سالار شهیدان (ع) نیز به صورت مداوم توسط نیرو های آتش نشانی ضدعفونی انجام شد.
رییس سازمان آتش نشانی اردبیل به اقدامات فرهنگی انجام شده توسط نیروهای آتش نشانی در ایام کرونا اشاره و تصریح کرد: آموزش های درون سازمانی و برون سازمانی همواره از اولویتهای سازمان آتش نشانی بوده است به طوریکه در سطح شهر نیزدر زمانهای مختلف با ایجاد پایگاههایی، طریقه استفاده از خاموش کننده دستی و سایر اقدامات لازم به رهگذران ارائه می شود.
مدیر عامل سازمان آتش نشانی استان از ابتکاراتی نام برد که در ایام کرونا برای اولین بار در کشور توسط نیروهای خدوم آتش نشانی اردبیل طراحی و اجرا شد از جمله ساخت تونل های ضد عفونی کننده که پس از ساخت آن نیزدکتر لطف الهیان شهردار اردبیل برای ایجاد دلگرمی وانگیزه بخشی به این عزیزان شخصا به همراه فرزندان خود آن را تست کرد تا نقطه قوتی برای همشهریان باشد که هیچ آسیبی برای آنها وجود نخواهد داشت.
یعقوبی ساخت و استقرار باگ ضد عفونی کننده خودرو در ورودی شهر از طرف آستارا را نیز از جمله اقدامات نیروهای آتش نشانی خواند و ادامه داد: به دلیل عدم حمایت برخی ارگانها این ابتکارات پس از اردبیل به نام استانهای دیگر ثبت شد اما این اقدامات ابتکاری نشانگر میزان توجه نیروهای آتش نشانی به سلامت همشهریان خود بود.
وی ایجاد ایستگاه ضد عفونی کننده در میدان سرچشمه در روزهای نخست شیوع کرونا را یاد آور شد که با همکاری و استقبال همشهریان مواجه شده بود.
یعقوبی به خاطرات خود در مورد نخستین روزهای شیوع این بیماری اشاره می کند که نیرو های آتش نشانی بدون هراس و با ایثار به بخش کرونای بیمارستان امام رفته و تمام نقاط آن را ضدعفونی می کردند که در این مدت تعدادی از آنان نیز به این بیماری مبتلا شدند.
مدیر عامل سازمان اتش نشانی درپاسخ به خبر نگار ما در خصوص ایمنی سازی راسته بازار وبازارهای دیگر تشریح کرد: در سرای امام جمعه، بازار حاج یوسف و راسته بازار به لحاظ ایمنی بررسی نقطه به نقطه صورت گرفته است ودرقسمت کف راسته بازار و بازار قیصریه فایر باکس و شیرهای هیدرات جاسازی شده است که به محض وقوع حادثه آتش سوزی از انها استفاده و از گسترش اتش جلوگیری می شود.
یعقوبی افزود: با این وجود در ساعات پیک ترافیک یک دستگاه خودروی آتش نشانی در نزدیکترین محل ممکن مستقر می شود تا به محض وقوع حادثه دراین اماکن، اقدامات امدادرسانی صورت گیرد.
وی همچنین به آتش سوزیهای بازار بزرگ تبریز و تهران اشاره کرد و افزود: تاکنون در حوادث اتفاق افتاده در بازار اردبیل، سرعت امدادرسانی بالا مانع از پیشرفت آن شده و آتش سریعا کنترل شده است.
وی از مکاتبات انجام شده با شهرداری، میراث فرهنگی و مراجع قضایی در خصوص ایمن سازی هر چه بیشتر بازار خبر داد و افزود: این مکاتبات با استقبال ارگانها مواجه شده و همکاری لازم را با سازمان آتش نشانی انحام داده اند.


مدیر عامل سازمان آتش نشانی اردبیل با اشاره به مقرون به صرفه بودن پیشگیری از وقوع حوادث، یادآور شد: برنامه طرح پیشگیری گام به گام تهیه و تدوین شده است و بر مبنای آن در سطح شهر به صورت روزانه بررسی های نقطه به نقطه توسط کارشناسان این سازمان انجام می گیرد تا در صورت نصب تابلویی به صورت حادثه آفرین یا پلهای فلزی غیر استاندارد ودیگر موارد غیر ایمن ، سریعا اطلاع رسانی و از وقوع حوادث جلوگیری شود.


یعقوبی اذعان کرد: به پیشنهاد آتش نشانی از سال ۱۳۹۶ نقشه ساختمانهای شهراعم از مسکونی ، تجاری یا اداری به کارشناسان زبده آتش نشانی ارجاع می شود تا به هنگام ساخت موارد ایمنی از قبیل عرض راه پله ،نصب درب های دود بر، ایمنی آسانسور وتعداد راه خروجی برای ساختمانهای مرتفع قبل و پس از پایان کار ساختمان بررسی شود.
وی در خصوص امدادرسانی به محل هایی با کوچه های باریک خاطر نشان کرد: با اولویت پیشگیری آموزش های ایمنی سازی منزل و محل کار به خانواده ها داده می شود گذشته از آن درصورت وقوع حادثه آتش سوزی در این محلات به دلیل عرض کم کوچه ها از خودروهای سبک آتش نشانی استفاده می شود.
مدیر عامل آتش نشانی یادآور شد : اردبیل در سال ۹۴ دارای ۵ ایستگاه آتش نشانی بود .لازم به ذکر است که تا قبل از سال ۸۴ اردبیل تنها ۴ ایستگاه داشت ودر طول ۹ سال تنها یک ایستگاه به تعداد ایستگاههای این شهرستان اضافه شده بود اما از سال ۹۵ تا۹۷ و در طول دو سال دو ایستگاه دیگر به آن اضافه و افتتاح شده است
وی تصریح کرد: این امر نشانگر اهمیتی است که شهردار اردبیل به ایمنی شهرمی دهد و نمونه آن خرید نردبان ۵۶ متری بود که در نوع خود بی بدیل است.
یعقوبی تشریح کرد: قسمتی از هزینه خرید این نردبان توسط استاندار و از اعتبارات دولتی بود و قسمتی نیزاز منابع داخلی شهرداری برای خرید برندی پرداخت شد که به لحاظ فنی مورد تایید فنی اینجانب قرارگرفت و در کمترین زمان ممکن این نردبان ۵۶ متری با مارک (روزن باور) اتریش به اردبیل انتقال یافت که البته با توجه به افزایش دلار قیمت فعلی آن به۳۰ تا ۴۰ برابررسیده است


وی افزود: در حال حاضر۷ ایستگاه آتش نشانی در اردبیل به همشهریان عزیزخدمت رسانی می کند اما مطابق استاندارد که برای هر ۵۰هزار نفر یک ایستگاه آتش نشانی است لازم است این تعداد به ۱۰ ایستگاه برسد.
یعقوبی با اشاره به ابتکار عمل و ایثار نیرو های آتش نشانی اردبیل در مواجهه با پیشامدهای مختلف عنوان کرد : مصداق این سخن واژگونی خودروی حامل ۳۰ هزار لیتر بنزین جنب CNG نزدیک میدان فاطمی بود که نیرو های ما با ابتکار عملی که در کنترل اوضاع داشتند توانستند از وقوع یک انفجار مهیب جلوگیری کنند.
وی ادامه داد : همین نیروهای خدوم در عرصه های مختلف ورزشی بین استانها نیز خوش درخشیده و همواره در سطح کشوردر آیتم های مختلف مسابقات مقام آورده اند.
مدیر عامل سازمان آتش نشانی اردبیل در ادامه از آتش نشانان داوطلب در سطح شهر یاد کرد و گفت : بالغ بر یک هزار نفر آتش نشان داوطلب در شهر اردبیل وجود دارد که از آموزشهای لازم برخوردار بوده اند و در صورت وقوع حادثه به صورت داوطلبانه به امداد می پردازند.علاوه بر آن در خصوص آموزش امدادهای آتش نشانی به بسیجیان نیز صحبت هایی شده تا از ظرفیت این قشر ایثارگر نیز استفاده شود.
یعقوبی به کم لطفی و مزاحمت تلفنی برخی از همشهریان اشاره و افزود: متاسفانه این قبیل از افراد مانع امدادرسانی به موقع به همشهریان می شوند که عواقب خوشایندی ندارد.
وی از مردم خواست همچنان با رعایت پروتکل های بهداشتی به کنترل شرایط بیماری کرونا و روند رو به نزول آن کمک نمایند .

گفتگو از فاطمه شکرزاده

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *