فرصت تاریخی ، منتظر تصمیم بزرگ نیکزاد

فرصت تاریخی ، منتظر تصمیم بزرگ نیکزاد

آیا مردی از اردبیل رئیس جمهور ایران می شود؟

با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری چهرهای سرشناس سیاسی از سوی رسانه ها و احزاب جهت حضور در انتخابات معرفی می شوند . گرچه تاکنون چهره های مطرح با وزن بالای سیاسی و توان رای آوری و مقبولیت اجتماعی به صورت رسمی حضور خود در انتخابات را تایید نکردند اما با توجه به شرایط حاکم بر جامعه و فضای سیاسی کشور و وضعیت اقتصادی و چشم انداز سالهای آتی ایران حضور چهره هایی که قبلا توان خود را در انتخابات آزموده بعید به نظر می رسد.
از همین روی فرصتی استثنایی ، بی نظیر و تاریخی برای چهره های جدید و سفید در انتخابات پیش رو فراهم شده است که عرصه را برای افرادی همچون علی نیکزاد گشوده است .
بررسی ظرفیت های علی نیکزاد در ظرف انتخاباتی نشان میدهد فرصتی تاریخی برای وی فراهم شده که شاید هیچ وقت و برای هیچ چهره مدیریتی استان اردبیل تکرار نشود . از چند جهت علی نیکزاد را میتوان قدرتمند ترین کاندیدای انتخابات با شانس بسیار بالا برای تکیه زدن بر صندلی ریاست جمهوری دانست البته به چند شرط که آن نیز اشاره خواهم کرد.
ظرفیت ها
۱ . علی نیکزاد با توجه به تعلق وی به استانهای آذری و شانس اولین رئیس جمهور ترک زبان تاریخ جمهوری اسلامی می تواند اکثریت آرای استانهای آذری را کسب نماید ، امری که دور از انتظار نبوده و به واقعیت بسیار نزدیک است .
۲ . بخش قابل توجهی از آرای سبد احمدی نژاد نیز به سبد رای نیکزاد سرازیر خواهد شد ، چه اینکه او هرگز از احمدی نژاد اعلام برائت نکرد و هرگز به وی پشت نکرد و سیاست نه رد نه تایید را به کار بست . علی نیکزاد یکی از چهار نفری بود که در زمان ثبت نام یاران احمدی نژاد در سال ۹۲ در ساختمان وزارت کشور حضور داشت .
۳ . در انتخابات سال ۹۶ نیکزاد رئیس ستاد انتخاباتی رئیسی بود ، رابطه بسیار حسنه و محکمی هم با رئیسی دارد ، بنابراین آن بخش از آرایی که به صورت مشترک در سبد احمدی نژاد و رئیسی قرار ندارد را می توان از قبل نظر مساعد رئیسی در سبد آرای نیکزاد پیش بینی کرد .
۴ . گفتمانی که نیکزاد میتواند ایجاد کند نیاز فوری جامعه امروز ایران است ، نیکزاد کاراکتری سیاسی ندارد و بیشتر چهره ای عمرانی و شخصیتی عملگرا از خود ارائه داده است ، خاصیتی که افکار عمومی امروز به دلیل مشکلات عدیده ی اقتصادی و عمرانی تشنه چنین گفتمانی است . برای نمونه میتوان به بحث مسکن مهر اشاره کرد.
۵ . اکثریت اصولگرایان و احزاب اصولگرا میتوانند بر سر ریاست جمهوری نیکزاد به تفاهم و وحدت برسند ، گرچه ممکن است برخی از احزاب به شدت موضع مخالف بگیرند ولی مخالفان در اقلیتی قرار می گیرند که تاثیر چندانی بر انتخابات نخواهند داشت .
شروط حضور نیکزاد در انتخابات
حضور نیکزاد مستلزم شرایطی است که باید پازل این فرصت تاریخی را تکمیل کند
۱ . عدم حضور رئیسی در انتخابات ، چنانچه ابراهیم رئیسی به این نتیجه برسد که در انتخابات ریاست جمهوری شرکت نکند ، اصلی ترین چالش حضور نیکزاد را مرتفع خواهد کرد . گرچه با فرض اینکه رئیسی رئیس جمهور بعدی ایران باشد می توان نیکزاد را قامت معاون اول رئیس جمهور پیش بینی کرد .
۲ . عدم حضور احمدی نژاد ، شنیده ها حاکی از آن است که احمدی نژاد عزم ثبت نام دارد ، اما اکثریت کارشناسان معتقدند عبور وی از صافی شورای نگهبان بسیار بعید است، چنانچه احمدی نژاد موفق به اخذ صلاحیت شود فرصت نیکزاد برای رییس جمهور شدن از بین خواهد رفت.
۳ . عدم توفیق اصلاح طلبان در بازسازی مقبولیت اجتماعی در ۶ ماه باقی مانده را نیز میتوان از شروط اساسی برای حضور و پیروزی نیکزاد در انتخابات ریاست جمهوری برشمرد که با توجه به شرایط پیش رو دولت و اصلاح طلبان احتمالی بسیار ضعیف به شمار می رود.
۴ . تعجیل در تصمیم گیری و رایزنی ها انتخاباتی می تواند در تقویت شانس نیکزاد بسیار موثر باشد ، انتخابات ریاست جمهوری کارزاری نیست که در ۲ ماه مانده به انتخابات استارت زده شود و نتیجه مطلوبی در پی داشته باشد .
در هر صورت به نظر می رسد علی نیکزاد در موقعیت یک تصمیم تاریخی قرار گرفته که می تواند بعد از صدها سال مردی از استان اردبیل را بر کرسی مدیریتی ایران بنشاند . اگر نیکزاد هزار بار متولد شود و هر هزار بار در سیستم سیاسی و دولتی قرار گیرد هرگز چنین موقعیتی برای تاریخ سازی پیش روی او قرار نخواهد گرفت . تصمیم سخت و بزرگ نیکزاد در روزهای آتی می تواند سرنوشت ساز باشد. آیا نیکزاد برای اردبیل تاریخ ساز خواهد شد ؟

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *