اینجا همه چیز بوی بایدن می دهد

اینجا همه چیز بوی  بایدن می دهد

تا چند روز دیگر در کم نظیر ترین اتفاق یکصد سال اخیر، دونالد ترامپ پنجمین مستاجر یک دوره ای کاخ سفید از حزب جمهوری خواه آمریکا دفتر کار خود را به بایدن دموکرات خواهد داد و این کشور در تیتر یک رسانه های خبری جهان قرار خواهد گرفت همانطور که تحولات سیاسی این کشور در مدار تحولات اقتصاد جهان و بازارهای بین المللی واقع خواهد شد.
زاویه ایدئولوژیکی دو کشور آمریکا و ایران و فرآیند عملکرد خصمانه آمریکا در قبال سرنوشت ملت ایران از زمان پهلوی دوم که نقطه آشکار آن را می توان از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ تا تسخیر سال ۵۸ سفارت آمریکا در خیابان فلسطین تهران و به دنبال آن قطع رابطه سیاسی و دیپلماتیک دو کشور دنبال کرد باعث گردیده به علت ضعف ساختاری اقتصاد ایران، حتی تمشیت معیشتی و زندگی روز مره مردم ایران در این چهل و اند سال حداقل از بعد روانی به سیاست های زمامداران آن کشور گره بخورد.
این روزها اینجا وقتی از خانه بیرون می زنی، همه چیز بوی بایدن می دهد کافی است مشام خود را اندکی در کوچه و خیابان با مردم عادی که در کوچه و خیابان مشغول کار و کاسبی، داد و ستد و رفت و آمد هستند همراه سازی.
این روزها اینجا وقتی از خانه بیرون می زنی، همه چیز بوی بایدن می دهد کافی است مشام خود را اندکی در کوچه و خیابان با مردم عادی که مشغول کار و کاسبی، داد و ستد و رفت و آمد هستند همراه سازی. نمی دانم چرا این احساس قریب به اتفاق مردم عادی است و نمی دانم چرا مواضع بایدن در قبال ایران، ملایم و توام با عقلانیت احساس می گردد و این نوع احساس در تنزل قیمت مرغ و گوجه فرنگی و سیب زمینی ملموس می شود.
این جا در دوراهی و تناقض بایدن و ترامپ عده ای همچنان حیران و درمانده اند. آن طور که طیفی از انتخاب بایدن، شگفت زده اند طیف دیگری از عدم انتخاب مجدد ترامپ به جهت ناامیدی از امکان ایجاد اصلاحات و استفاده از ظرفیت های اعمال نشده در داخل ناراحت و افسرده اند. اتوبان دوطرفه ترامپ- بایدن این روزها بسی شلوغ و پرترافیک است. مسیر قرمز لاین ترامپ همانطور که خود او در چهار سال گذشته از نبایدها عبور کرد مملو از سواره ها و پیاده هایی است که بدون توجه به بایدها و نبایدها با وجود سوختن آخرین امیدهایشان با اقدام اخیر کنگره در حال آمد و شد هستند اما آنچه از ظواهر امر برمی آید این است که این مسیر به زودی به بن بستی ختم می شود که حتی برگشتن از آن با دنده عقب هم امکان پذیر نخواهد بود زیرا مسیر طی شده بدجور با چاله ها و چاه ها انس گرفته است.
و اما در مسیر آبی و آرام بایدن برخلاف سپهر آلوده برخی کلان شهرهای ما، همه امیدوارانه به جلو نگاه می کنند شاید علت اصلی این رویکرد، عملکرد غیرمتعارف و بعضا جنون آمیز ترامپ در داخل و صحنه معادلات جهانی است.
باید بایدن این روزها ضرب المثل معروف ” ادب از کی آموختی” را بهتر بفهمد و شاید تا هشت سال بعد از این، مشق شب و دیکته روز این مرد سالخورده سیاست آمریکا باشد اما عکس العمل های احتمالی مردان سیاست ایران به دیکته های بایدن شاید موضوعی باشد که برای آن باید مدت ها صبر کرد.
و من همچنان ذهنم مشغول است که آیا بایدن در مقابل فشارهای تندروهای آمریکایی و صهیونیستی و مرتجعان همسایه ما یک جو غیرت و مردانگی خواهد داشت یا ترامپ و پیشینیان خواهد شد؟

یادداشت:کاظم علیزاده

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *