جایگاه تخصص در انتخابات شورای شهر

جایگاه تخصص  در انتخابات شورای شهر

ثبت نام از کاندیداهای ششمین دوره شورای شهر تا چند روز دیگر آغاز می شود و پیش بینی ها نشان میدهد تعداد زیادی از افرادی که خود را شایسته کسب کرسی در شورای شهر اردبیل می دانند اقدام به ثبت نام خواهند کرد .
مروری بر انتخابات گذشته شورای شهر روند کسب آرا برای منتخبین را عیان خواهد کرد. تکیه بر سبد های رایی که در انتخاب خود هیچ اهمیتی به آینده و نتیجه و خروجی نماینده پارلمان محلی نمیدهند حرف اول را در میزان رای آوری کاندیداهای ادوار شورای شهر می زند .
لزوم توجه به توانایی و تخصص کاندیدا در این دوره از انتخابات بیش از آنچه در شعارهای معمول گفته می شود واجب و ضروری است . انتخاب اصلح یعنی انتخاب افرادی که خارج از گردونه فامیلی و صنفی و محله ای مورد ارزیابی قرار گرفته و بر اساس آیتم هایی همچون توانمندی مدیریتی و تصمیم گیری و دلایل واقعی و چرایی حضور در انتخابات شایسته رای آوری باشند.
بنظر می رسد با آنچه سبد های رای اردبیل از نتیجه انتخاب های گذشته خود تجربه کردند زمان تایید و حمایت از کاندیداها بر اساس خواهش و تمنا و هم ولایتی بودن و هم محله ای بودن گذشته باشد و عقلانیت و اهمیت به رای و یقین به تاثیر انتخاب در سرنوشت و آینده جای آن را گرفته باشد.
شهروندان باید دقت داشته باشند هر تصمیم آنها و هر یک رای آنها مستقیما آنچه را که در آینده تجربه خواهند کرد پایه ریزی می کند و صندوق آرا به آنها این شانس را داده است که آینده خود را انتخاب کنند ، پس در این فرصت یکتا را نباید با رودربایستی هایی چون هم محله ای و فامیلی و امثالهم از دست داده و به باد فنا سپارند .
گرفتار شدن در دایره رودربایستی و تعارف منجر به انتخاب افرادی خواهد شد که به صندلی شورا به عنوان یک شغل نگاه می کنند و یا شورای شهر را استراحت گاه دوران سیاسی تلقی می کنند و یا به دنبال کسب شهرت و وجهه برای پرواز به پشت میزهای مدیریتی و صندلی مجلس شورای اسلامی هستند . تاوان این تعارف کردن ها و وابستگی های دم دستی و دوستانه و قومی قبیله ای را هیچ کس نخواهد داد به جز خود آن شهروندی که در لحظه انتخاب، جای عقلانیت و انتخابی را که میداند صحیح است با تعلقات به درد نخور عوض می کند .
توجه به علم و تخصص کاندیداها و انتخاب افرادی که پشتوانه علمی و تخصصی در حوزه های کلان و مدیریتی دارند ، می تواند آینده ای پر از امید و توسعه برای شهر را رقم بزند . آینده ای که در آن ما و فرزندانمان زندگی خواهیم کرد و نتیجه انتخاب امروزمان را لمس میکنیم .

یادداشت:شهروز کامجو

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *