تونالیته انتخابات شورای شهر ششم

تونالیته انتخابات شورای شهر ششم

با نزدیک شدن به روز ثبت نام کاندیداهای شورای شهر ششم بازار معرفی افراد داغ شده و تحلیل هایی پیرامون شانس های انتخابات منتشر میشود .
خود پیروز پندارها
تعدادی از چهره هایی که دستی بر آتش انتخابات گذشته داشته اند از هم اکنون خود را پیروز انتخابات می دانند و با خیالی آسوده یک صندلی برای خودشان کنار گذاشته اند . اشتباه محاسباتی این طیف بر میزان آرای آنها به شدت تاثیر گذار خواهد بود . مردم هیچگاه چک سفید امضای انتخاباتی به کسی نداده اند، مروری بر نوسان آرای چهره ها در ادوار گذشته به خوبی این نکته را اثبات می کند . محمدرضا سرداری ، عزیز دنیادیده ، ناطق در آبادی ، میرمحمد سید هاشمی ، ابراهیم صفری را میتوان در این دسته ارزیابی کرد . این طیف شکست سنگینی خواهند خورد مگر اینکه قبل از آن که دیر شود به فکر چاره باشند.
شورای فعلی
پوستی ، عزیززاده ، کنعانی و افسانه و آقازاده از جمله اعضای شورای پنجم هستند که حضورشان در انتخابات بعید به نظر میرسد. یعقوب هاشمی در سوادی پست دولتی و رهایی از شورای شهر است ، غریبی در صورت تقویت و بازسازی از شانش های اصلی انتخابات است . رونقی دیگر مهندس شورا نیز به سبک خاص خود عمل میکند و زیاد اهل حال و جنجال نبوده و همچنان شانس نامحسوس انتخابات به حساب می آید ، . فتحی و قدیمی تنها نماینده قدرتمند در طیف خود هستند ، قدیمی در طیف بانوان شورای ششم همچنان بدون رقیب است گرچه ممکن است با کاهش آرا نسبت به دور قبل مواجه شود ولی از آنجایی که رقیبی قدر در عرصه حضور ندارد پیشتاز بانوان خواهد بود . فتحی نیز علاوه بر حفظ سبد رای خود تنها نماینده بدون رقیب در قشر خود است که شانس او را به شدت افزایش می دهد . جواد انصاری نیز نیاز به حضور در سانه ها و تقویت سبد آرای خود دارد.
سهم بانوان از شورای شهر
زهرا قدیمی تنها شانس بانوان برای حضور در پارلمان محلی است ، رقبای او چنگی به دل نمیزنند و چهره های با سابقه و سرشناسی نیستند ، مینا نهامین در بهترین شرایط تجربه انتخاباتی کسب خواهد کرد و سایر چهره های طیف بانوان نیز رقیب توانمندی محسوب نمی شوند ، البته باید منتظر ماند و دید آیا از این طیف افراد مقبولی ثبت نام خواند کرد یا نه .
چهره های جوان
باید انتظار ثبت نام پر شمار جوانان و چهره هایی که به دنبال بخت آزمایی در انتخابات هستند باشیم . این نگاه که حضور کم رنگ مردم در انتخابات می تواند آنها را با آرای فامیلی و یا محله ای به شورای شهر برساند جوانان زیادی را تحریک خواهد کرد که در انتخابات ثبت نام کنند. رضا علوی ، سعید عسگر و بهنام توکلی از جمله جوانانی هستند که گام های اول را برای انتخابات برداشته اند اما از میان آنها تنها برلی بهنام توکلی بلید شانس رقابت قائل شد .
چهره های جدید
اکبر زارع ، بهروزاسکندر پور و محمد باقر سپهری از جمله چهره های جدیدی هستند که برای انتخاب ششم خیز برداشته اند . اکبر زارع با رزومه مدیریتی موفق در همیاری اردبیل نشان داده است که در عرصه طرح و ایده و مدیریت حرفی برای گفتن دارد و از آرای مناسبی نیست برخوردار است . بهروز اسکندرپور تیمی منسجم و ستادی کارامد تشکیل داده و از حمایت چهره های علمی و شاخص برخوردار است ، محمد باقر سپهری نیز چهره ای علمی است اما در وادی انتخابات از مهارت لازم برخوردار نیست به شدت نیاز به رسانه و بیان کردن افکار و ایده های خود دارد تا توانایی های او برای مردم تشریح شود .
صدا و سیما
چهره های تلویزیونی پای ثابت یکی از صندلی های شورای شهر هستند. در شورای ششم چهره های تلویزیونی رغبتی به حضور از خود نشان نداده اند، حبیب فتحی بهترین بهره را از این اتفاق می برد و حمایت آرای تلویزیون را در سبد خود خواهد داشت، او تنها گزینه مطرح این طیف است . حمایتی که محمد باقر سپهری به دلیل دوری از دوربین از آن بهره مند نشده است .
شوراهای ادوار گذشته
از میان اعضای شورای گذشته تنها میتوان به حضور قدرتمند اسفندیار هوشیار اشاره کرد، هوشیار با انسجام ستادی خود می تواند یکی از شانس های اصلی شورای ششم باشد ، سایر افرادی که از این طیف مطرح میشوند در حد بازار گرمی است ، یا در انتخابات شرکت نخواهند کرد یا سایه رد صلاحیت را بالای سر خود میبینند یا سنی از آنها گذشته و حوصله چندانی برای رقابت ندارند و یا سبد رای خود را از دست رفته می بینند .

یادداشت:شهروز کامجو

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *