پروژه های کلان استان زیر چترحمایتی بانک ملی

پروژه های کلان استان زیر چترحمایتی بانک ملی

روزنامه برای اردبیل گزارش میدهد:

در سالهای اخیر استان اردبیل به پشتوانه مدیریتی کارآمد در مسیر توسعه قرار گرفته است چنانچه تسریع درروند اجرای پروژه ها ی مختلف در سطح استان را شاهد هستیم.
علی رغم مشکلات عدیده بودجه ای و مالی که کشور با آن دسته و پنجه نرم میکند اما پروژه های استان اردبیل روندی مطلوب را طی می کند ، این اتفاق مبارک برای استان با پشتوانه حمایت تسهیلاتی و مالی بانک ملی به مدیریت عاملی محمدرضا حسین زاده فرزند برومند اردبیل رقم خورده است. روزنامه برای اردبیل در همین راستا به گزارش حمایت های مالی بانک مالی از پروژه های زیر ساختی و کلان استان پرداخته است که از نظر مخاطبان می گذرد . بدیهی است که اگر این حمایت های مالی در خشکسالی مالی بودجه دولتی نبود امروز بسیاری از پروژه های استان در حال رکود به سر میبرد .
راه اندازی خط تولید تایرهای رادیال باری_اتوبوسی کارخانه آرتاویل تایر وهمچنین احداث و راه اندازی کارخانه کامیون سازی مشگین شهرکه با تسهیلات مستقیم بانک ملی احداث و راه اندازی شده اند ازجمله پروژه هایی هستند که علاوه بر رونق اقتصادی و اجتماعی منطقه موجب اشتغال قریب به یکهزار نفر نیز می شود.
علاوه برآن اجرا و راه اندازی راه آهن میانه-اردبیل که تاثیر به سزایی در توسعه اقتصادی استان های غربی و شمال غربی کشور بر جای خواهد گذاشت یکی از بزرگترین پروژه های اخیر است که منابع مالی آن با توجه به تعهدات توسعه ای بانک ملی در مسیر رشد اقتصاد ایران و استان، در اختیار این پروژه ها قرار گرفته است.
حمایت از پروژه های زیر ساختی با تمام توان
شتاب بخشی به صنعت و اشتغالزایی و اجرای پروژه های زیرساختی استان از اولویتهایی است که با تلاش استاندار اردبیل و همکاری مدیر عامل و اعضای هیات مدیره بانک ملی محقق شده و این مشارکت همچنان ادامه دارد چنانچه در روزهای اخیرنیز طی سفر ۲۰ ساعته موسوی ، معاون اعتباری بانک ملی ایران به نمایندگی از حسین زاده ، مدیر عامل بانک ملی
از پروژه راه آهن اردبیل میانه بازدید به عمل آمد. دراین بازدید پرداخت مبلغ باقی مانده تعهدی بانک ملی به میزان ۲۵۰ میلیارد تومان مصوب شد که در روزهای آتی پرداخت می شود که این رقم مبلغ کل پرداختی بانک ملی به پروژه راه آهن را به یکهزار و۱۵۰ میلیارد تومان در سه سال اخیر می رساند.
با چنین حمایتهایی است که پروژه های بزرگ می تواند به سرانجام رسیده و اقتصاد منطقه را قوت بخشد.پروژه راه آهن اردبیل با تزریق این حمایتها جانی دوباره گرفت و مردم استان را در راستای دستیابی به آرزوی دیرینه خود و دسترسی به شبکه ریلی کشور امیدوارتر ساخت.
گفتنی است به موجب مصوبات سال‌های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۹ با اعطای تسهیلات به مبلغ ۱۱٫۵۰۰٫۵۰۰ میلیون ریال به شرکت مادر تخصصی ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور به منظور احداث راه‌آهن میانه-اردبیل موافقت به عمل آمد که با توجه به گزارش عملکرد ارائه شده تا دی ماه سال ۱۳۹۹ توسط شرکت مهندسین مشاور، میزان پیشرفت فیزیکی این پروژه در بخش ساختمان و زیرسازی معادل ۸۱٫۶۴ درصد، در بخش روسازی معادل ۱۵٫۶۷ درصد و پیشرفت فیزیکی کل پروژه معادل ۶۶٫۴۶ درصد بوده است.
این پروژه دارای ۹ ایستگاه می ‌باشد و بخشی از طرح راه‌آهن میانه-اردبیل-پارس‌آباد است که با هدف اتصال استان اردبیل و عبور قطارهای مسافری و باری با مسیر ریلی ایمن و قابل اطمینان به طول حدود ۱۷۵ کیلومتر از ایستگاه زاویه در راه‌آهن میانه-تبریز شروع و با عبور از شهرستان کوثر وارد شهر اردبیل می‌شود که طبقه‌بندی توپوگرافی آن در حدود ۲۰ درصد دشت، ۴۰ درصد تپه ماهور و ۴۰ درصد نیز کوهستان بوده است.
سرعت طرح حداکثر ۱۶۰ کیلومتر در ساعت برای قطارهای مسافری و حداکثر ۱۲۰ کیلومتر در ساعت برای قطارهای باری و ظرفیت آن جابه‌جایی ۱٫۵ میلیون نفر مسافر و ۴ میلیون تن بار در سال پیش ‌بینی شده است.
سرمایه‌گذاری‌های ریالی انجام شده تاکنون ۱۳٫۹۱۰ میلیارد ریال بوده که تا اتمام طرح، این مبلغ به ۲۵٫۹۶۳ میلیارد ریال خواهد رسید. در این میان، بخش های اساسی پروژه، همچون ۷ میلیون مترمکعب عملیات خاک‌ریزی و ۲۸ میلیون مترمکعب خاکبرداری انجام شده و این در حالی است که در طول مسیر پروژه، ۳۱ دستگاه پل خاص (با دهانه بیش از ۳۰ متر) ۴ هزار و ۵۸۴ متر و ۶۳ دستگاه تونل به طول کل ۲۴ هزار و ۶۳۸ متر و طول گالری داخل ترانشه و تونل جمعا ۷ هزار و ۱۰۰ متر، نشان دهنده وسعت این طرح ملی است.
ساخت پروژه از خرداد سال ۱۳۹۷ آغاز گردیده و پیش‌بینی می‌شود تا پایان خرداد ماه ۱۴۰۰ به بهره‌برداری برسد که در این مدت تعداد شاغلین در پروژه ۵۱۰ر۱ نفر و همچنین بعد از راه‌اندازی طرح بالغ بر ۶۰۰ر۱ نفر مشغول به کار خواهند شد.
لازم به ذکر است فاز بعدی طرح توسعه پروژه از اردبیل به پار‌س‌آباد مغان و به خطوط ریلی کشور آذربایجان متصل خواهد گردید که کریدور ریلی از شمال کشور به جنوب کشور محسوب می‌شود.
جذب مشارکت بانک ملی برای سرعت بخشی به توسعه صنعت استان
تزریق تسهیلات به واحدهای در حال اجرا یی که از میزان تولید و اشتغالزایی بالایی برخوردار هستند می تواند در رشد و توسعه استان نقش به سزایی داشته و بر روند نزولی آمار بیکاری تاثیر گذار باشد.
کارخانه آرتاویل تایر به عنوان یکی از واحدهای صنعتی بزرگ استان است که با بیش از ۲۰ سال سابقه در زمینه تولید لاستیک فعالیت و از میزان اشتغالزایی بالایی در استان برخوردار است.فاز دوم این واحد با محوریت تولید لاستیک ماشین های سنگین در سفر سال گذشته رئیس جمهور افتتاح شد و هم اکنون با مشارکت مهندسان داخلی در مرحله تست بیابان تولیدات خود است که بعد از این مرحله وارد چرخه بازار می شود.
علاوه بر حمایت های تسهیلاتی بانک ملی از این واحد در سال های گذشته، در سفر اخیر نماینده ویژه بانک نیز مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات سرمایه در گردش به این واحد مصوب شد.
کارخانه آرتاویل تایر در سایه چنین حمایتهایی در فازدوم خط تولید خود برای ۵۰۰ نفر اشتغالزایی کرده است که بالای ۷۰ درصد شاغلان آن جزو فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند.با ایجاد اشتغال در واحدهای صنعتی و تولیدی است که نور امید بر دل جوانان استان رخنه کرده و آنها را برای ساختن آینده ای روشن امیدوار می کند.
از دیگر واحدهای صنعتی مهم برای رونق تولید و اشتغال استان مجموعه کارخانجات آرتا از جمله آرتا انرژی و آرتا پلاست است که بانک ملی ایران برای فاز بعدی نئوپان آن پرداخت مبلغ ۱۰۰ میلیارد تومان تسهیلات را متعهد شده که این مجموعه هم در دو واحد آرتا انرژی و نئوپان که آماده بهره برداری است برای ۸۰۰ نفر اشتغالزایی خواهد کرد.
همت به حمایت از واحد صنعتی کریستال که ظرفیت اشتغال ۶۰۰ نفر تا مردادماه سال آینده را دارد و افزایش سرمایه ثابت پروژه سرم سازی با قابلیت اشتغالزایی ۴۰۰ نفر ، افزایش اعتبار واحد تولید پروفیل با ۷۰ نفر اشتغالزایی ،پرداخت تسهیلات ۱۰۰ میلیارد تومانی برای واحد صنعتی و تولیدی نساجی آقایی با ظرفیت اشتغالزایی ۴۰۰ نفر برای سال آتی از جمله مواردی است که مورد توجه مدیران بانک ملی قرار گرفته و در این خصوص اقدامات قابل توجهی انجام داده اند.
۸ هزار میلیارد تومان اعتبار پیامد سفر مدیران عامل بانکها به استان
در سال گذشته سفر همزمان بالغ بر ۱۰ نفر از مدیران عامل بانک های کشور به استان اردبیل به عنوان پدیده ای نادر و کم نظیرانجام شد و مدیران عامل بانک های کشور تعهد کردند بیش از ۸ هزار میلیارد تومان در پروژه های زیرساختی استان اردبیل از جمله آب و فاضلاب شهرستان های اردبیل و نمین، آب رسانی به صدها روستای این استان، پایاب سدهای گیوی، سبلان، تأمین اعتبار تعدادی از پروژه های تولیدی استان و… مشارکت کنند. تعدادی از این پروژه ها کلید خورده است و جذب الباقی اعتبارات نیز به تلاش و پیگیری مدیران استان باز می گردد.
بانک ملّی ایران به مدیریت فرزند اردبیل در سال های اخیر چندین هزار میلیارد تومان در تأمین اعتبار پروژه های استان اردبیل مشارکت کرده است و پس از این نیز با توجه به نگاه ویژه به پروژه های استان اردبیل انتظار می رود تا حد ممکن به این مسیر ادامه دهد. تأمین اعتبار پروژه های مهم، صادرات محور و اشتغالزایی همچون سرم سازی اردبیل، نیروگاه مشگین شهر، کریستال و بلورسازی نمین، پالایشگاه غلات و ذرت پارس آباد، تولید داروهای گیاهی اردبیل و… از جمله پروژه هایی است که بانک ملی در پشتیبانی مالی آن مشارکت جدی دارد و با افتتاح آنها هزاران شغل جدید برای جوانان استان ایجاد شود.
علاوه بر اعطای تسهیلات به پروژه های کلان و زیربنایی اردبیل در سال های اخیر کمک های بلاعوض چندصد میلیون تومانی این بانک به استان اردبیل داشته است. کمک هایی به منظور احداث مدارس در شهرستان های نمین، مغان، خلخال و اردبیل و کمک قابل توجه به منظور احداث کتابخانه عمومی در اردبیل از جمله این موارد هستند.
مردانی که از این سرزمین به پاخاسته اند همواره سر منشائ خیر و برکت برای خاک خود بوده اند و محمد رضا حسین زاده مدیر عامل بانک ملی نیز از همین مردان است.

گزارش:فاطمه شکرزاده

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *