رتبه ۱۱ اردبیل در تورم نقطه به نقطه کل خانوارها

رتبه ۱۱ اردبیل در تورم نقطه به نقطه کل خانوارها

تورم اردبیل همچنان بالاتر از میانگین کشوری است

طبق آمار اعلام شده توسط مرکز آمار ایران، استان اردبیل با تورم نقطه به نقطه ۵۲٫۵ درصدی در اسفند ماه سال ۹۹ در رتبه ۱۱ قرار دارد و در این ماه درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل برای خانوارهای کشور ۴۸٫۷ درصد بوده و این امر نشانگر آن است که تورم استان اردبیل ۳٫۸ درصد تورم بیشتر از میانگین کشوری است.
به گزارش روزنامه برای اردبیل به نقل از فارس مرکز آمار ایران پس از بررسی شاخص قیمت مصرف‌کننده در اسفند ماه سال ۹۹، درصد تغییر شاخص کل نسبت به مدت مشابه سال قبل را به تفکیک استان‌ها منتشر کرد که در این آمار درصد تغییر شاخص کل برای خانوارهای کشور نسبت به اسفند ماه سال ۹۸، ۴۸٫۷ درصد اعلام شد، در این ماه عدد شاخص کل برای خانوارهای کشور (۱۰۰=۱۳۹۵) به ۲۹۸٫۱ رسید که نسبت به ماه قبل ۱٫۸ درصد افزایش نشان می‌دهد.
رتبه ۱۱ اردبیل در تورم نقطه به نقطه کل خانوارها
بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان چهارمحال و بختیاری با ۵۸٫۵ درصد و کمترین آن مربوط به استان قم با ۴۲٫۹ درصد است و استان اردبیل نیز با تورم ۵۲٫۵ درصدی در رتبه ۱۱ قرار دارد؛ یعنی خانوارهای ساکن استان چهارمحال و بختیاری نسبت به اسفند ماه ۱۳۹۹ به طور متوسط ۹٫۸ درصد بیشتر از میانگین کل کشور و خانوارهای استان قم ۵٫۸ درصد کمتر از میانگین کل کشور برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده‌‌اند و خانوارهای استان اردبیل نیز به طور متوسط ۳٫۸ درصد بیشتر برای خرید یک مجموعه کالا و خدمات یکسان هزینه پرداخت کرده‌اند.
طبق آمار اعلامی نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به اسفند ماه ۱۳۹۹ برای کل خانوارهای کشور به عدد ۳۶٫۴ درصد رسیده و در عین حال نرخ تورم دوازده ماهه استان اردبیل نیز ۳۵٫۵ درصد بوده و در رتبه ۲۲ قرار دارد بیشترین نرخ تورم دوازده ماهه مربوط به استان کرمانشاه با ۴۰٫۱ درصد و کمترین نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به اسفند ماه ۱۳۹۹ نیز مربوط به استان مرکزی با ۳۳٫۳ درصد است.
رتبه ۱۵ اردبیل در تورم نقطه به نقطه خانوارهای شهری
در اسفند ماه ۱۳۹۹ عدد شاخص کل برای خانوارهای شهری (۱۰۰=۱۳۹۵) به ۲۹۴٫۹ رسید که نسبت به ماه قبل ۱٫۸ درصد افزایش نشان می‌دهد.
درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای شهری کشور ۴۷٫۸ درصد است و بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه خانوارهای شهری در این ماه مربوط به استان چهارمحال و بختیاری با ۵۸٫۹ درصد و کمترین آن مربوط به استان قم با ۴۲٫۸ درصد است و استان اردبیل نیز با ۴۹٫۹ درصد در رتبه ۱۵ قرار دارد.
یعنی خانوارهای شهری ساکن استان چهارمحال و بختیاری به‌طور متوسط ۱۱٫۱ درصد بیش از میانگین کل کشور برای خرید یک«مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند و خانوارهای استان اردبیل نیز به‌طور متوسط ۲٫۱ درصد بیشتر از میانگین کشوری برای خرید یک مجموعه کالا و خدمات یکسان هزینه پرداخت کرده‌اند‌.
نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به اسفند ماه ۱۳۹۹ برای خانوارهای شهری کل کشور ۳۶٫۲ درصد بوده و در عین حال نرخ تورم دوازده ماهه استان اردبیل نیز ۳۴٫۵ درصد بوده و در رتبه ۲۲ قرار دارد و بیشترین نرخ تورم دوازده ماهه مربوط به استان کرمانشاه با ۳۹٫۴ درصد و کمترین نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به اسفند ماه سال ۹۹ نیز مربوط به استان آذربایجان غربی با ۳۲٫۵ درصد است.
رتبه ۶ اردبیل در تورم نقطه به نقطه خانوارهای روستایی
در اسفند ماه ۱۳۹۹ عدد شاخص کل برای خانوارهای روستایی کشور (۱۰۰=۱۳۹۵) به ۳۱۶٫۱ بوده که نسبت به ماه قبل ۱٫۶ درصد افزایش داشته و درصد تغییر شاخص کل خانوارهای روستایی نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) ۵۳٫۳ درصد است.
بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه خانوارهای روستایی مربوط به‌ استان‌ ایلام با ۶۱٫۲ درصد و کمترین آن مربوط به استان سیستان و بلوچستان با ۴۵ درصد است و استان اردبیل نیز با ۵۹٫۵ درصد در رتبه ۶ قرار دارد؛ یعنی خانوارهای‌روستایی ساکن استان ایلام به طور متوسط ۷٫۹ درصد بیشتر از میانگین کل کشور برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند و خانوارهای روستایی ساکن استان اردبیل نیز به‌طور متوسط ۶٫۲ درصد بیشتر برای خرید یک مجموعه کالا و خدمات یکسان هزینه پرداخت کرده‌اند.
نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به اسفند ماه ۱۳۹۹ برای خانوارهای روستایی کشور به ۳۷٫۷ درصد رسیده و نرخ تورم دوازده ماهه برای خانوارهای روستایی استان اردبیل نیز ۳۸٫۲ درصد بوده و از این حیث در رتبه ۱۲ قرار دارد و بیشترین نرخ تورم دوازده ماهه مربوط به استان همدان با ۴۳٫۸ درصد بوده و کمترین نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به اسفند ماه سال ۱۳۹۹ نیز مربوط به استان سیستان و بلوچستان با ۳۳٫۲ درصد است.
تورم ۶۸ درصدی اردبیل در خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها
طبق آمار منتشر شده در اسفند ماه سال ۹۹ نرخ تورم نقطه به نقطه در بخش خوراکی و آشامیدنی‌های کل کشور ۶۷ درصد بوده که این رقم در استان اردبیل بالاتر از میانگین کشوری و به ۶۸٫۳ درصد رسیده است و در کنار آن در بخش پوشاک و کفش نیز نرخ تورم کل کشور ۵۲٫۱ و تورم نقطه به نقطه استان اردبیل ۵۳٫۶ درصد بوده است و نرخ تورم مسکن، آب، برق، گاز و سایر سوختها نیز در اسفند ماه سال ۹۹ برای کل کشور ۲۸٫۳ درصد و تورم استان اردبیل در این بخش ۳۱٫۶ درصد بوده است.
تورم بالا اقشار کم درآمد جامعه را با مشکل جدی مواجه کرده است
یکی از شهروندان اردبیلی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اردبیل بیان کرد: متاسفانه در طی ماه‌های اخیر وضعیت تورمی در کشور و استان اردبیل در سطح بسیار نامناسبی قرار گرفته و افزایش تورم و قیمت‌های لحظه‌ای سبب مشکلات زیادی برای مردم به خصوص اقشار کم درآمد جامعه شده است.
وی افزود: در حال حاضر قیمت بسیاری از اقلام حتی کالاهای اساسی به صورت ماهانه و هفتگی و گاها به صورت روزانه در حال افزایش بوده و این در حالیست که نظارت کافی نیز در این خصوص وجود ندارد و شاهد افزایش بی‌رویه قیمت‌ها در طول ماه هستیم.
این شهروند اردبیلی تصریح کرد: وضعیت اقتصادی موجود در سطح جامعه در شرایط مناسبی قرار ندارد و اغلب از مردم با توجه به تورم بالای موجود در بازار از خرید بسیاری از اقلام و حتی برخی کالاهای اساسی عاجز هستند و امیدواریم که مسؤولان امر توجه جدی به این مشکل داشته باشند.

گزارش: مهران عقلمند

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *