نگاهی به پدیده(فرزانه)در انتخابات شورای شهر

نگاهی به پدیده(فرزانه)در انتخابات شورای شهر

خشمی که در بستر هجو نمایان می شود

در هر انتخاباتی ممکن است پدیده هایی ظهور کند، انتخابات شورای شهر ششم نیز از این قائده مستثنی نیست . بسیاری از کاندیداهایی که به عنوان چهره جدید وارد گود انتخابات شدند خود را پدیده این دوره از انتخابات تصور می کنند. اما پدیده اصلی که خبر از زیر پوست شهر می دهد و لایه های مغفول مانده جامعه را با ادبیاتی تند و هجوآمیز به فضایی مجازی کشانده ظهور کرده است .
لایه هایی از جامعه که سر خورده از مانیفست های انتخاباتی گذشته و دلزده از شعارها و وعده ها خشم خود را در قالب هجو و طنز و فکاهی بدون رعایت هر گونه حریمی به صورت انتخابات می کوبد .
رسیدن به این باور که نتیجه انتخابات و اعتماد به کاندیداها تاثیر چندانی در روند بهبود زندگی آنها نخواهد داشت ، عصیان اظهار نظرهای افراطی و هجوگونه را در پی خواهد داشت . وقتی لایه هایی از جامعه مطالبات خود را همیشه خدا روی زمین مانده می بینند و هر بار که با اعتماد به کاندیدایی در صدد یافتن راه چاره ای به حمایت از کاندیدا می پردازد و فردای انتخابات می فهمد کسی پاسخگوی مطالبات او نیست دلسرد می شود، این اتفاق بارها و بارها تکرار می شود تا سرخوردگی را به حدی برساند که به طور کلی انتخابات را نه تنها جدی نگیرد بلکه با تمام توان انتخابات را به سخره بگیرد.
این پدیده صرفا در یک لایه اجتماعی ظهور نکرده است، با نگاهی به پیام های رد و بدل شده در فضای مجازی می توان پی برد که بسیاری از این افراد سواد قابل قبولی دارند و بعضا نیز از قدرت استدلال و سخنوری خوبی نیز برخوردار هستند ، از سخنان مارکس گرفته تا اشعار فاخر و چکیده ای از کتابهای معتبر همگی دست مایه ای شده تا انتخابات برای این قشر مایه تفریح و دلخوشی باشد ، تفریحی که در واکنش مستقیم به ناکارآمدی مسئولانی است که سالها به آنها اعتماد شده ولی نتیجه مطلوبی در بر نداشته .
چهره های تکراری که سالها بر مسند بودند و هنوز هم کرسی های انتخاباتی را ارث ابدی خود میدانند و اجازه پرورش نیروهای جوان کارآمد با شخصیت های مقبول جامعه را ندادند یکی از دلایل مهم ظهر اینگونه پدیده هاست .
بررسی عمیق تر این پدیده زوایای مهم تری را نیز نمایان خواهد کرد ، افرادی که آینده زندگی و سرنوشت خود را به بازی می گیرند و با ولعی وصف ناپذیر به هجو آن می پردازند ، نقش خود را به عنوان یک شهروند چگونه و با چه کیفیتی ایفا خواهند کرد. به هر حال به نظر می رسد بررسی دقیق تر این پدیده توسط کارشناسان امر بسیار ضروری و ارائه راهکارهای اساسی از اهم واجبات است .

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *