غوزی بالای غوزها

غوزی بالای غوزها

کم فروشی و گران فروشی درشرایط کنونی؛

در بلبشوی تحریم و کرونا در سالهای اخیر چیزی که مردم را بسیار آزار داده وزخمی بر دل رنجورشان نهاده است کم فروشی و یا گران فروشی از طرف شرکتهای تولیدی کوچک و بزرگ بوده است که از سروته اجناس خود بریده وهر روز نرخی جدید بر روی آن درج کرده اند.
گرانفروشی و کم فروشی از جرائمی است که به نوعی در تمام مجامع و ادیان به عنوان عملی ناشایست شناخته میشود. در سازوکار اداری-حقوقی ایران، سازمان تعزیرات حکومتی و مدیران و فعالان این عرصه برای جلوگیری از افزایش جمعیت گران‌ فروشان اقدام به تصویب قوانینی کرد‌ه و مجازات‌هایی را برای گران‌فروشان و محتکران در نظر گرفته اند اما این قوانین تا چه اندازه کارساز بوده و چقدردر حمایت از مصرف کنندگان می تواند موثر باشد؟
در گزارش میدانی که در این خصوص صورت گرفت صحبتهای یکی از همشهریان را می شنویم که حتی از برندهای معتبرگلایه داشته و کم فروشیهایی را در قالب وزنی کمتر از وزن درج شده بر روی اقلام مصرفی که بیشتر در فروشگاههای زنجیره ای نیز به چشم می خورد بیان می کند.


اجناس علیرغم حفظ حجم ظاهری وزنی بسیار سبک دارند
زهرا کریمی می گوید: برخی دستمال کاغذی ها علیرغم حفظ حجم ظاهری، به لحاظ وزنی بسیار سبک بوده اما گرانتر ازقیمت های قبلی به فروش می رسد.
سمانه طهماسبی همشهری دیگری است که به این موضوع می پردازد وعنوان می کند که بسیاری از بستنی ها که البته با برندهای معتبر است نیز از این قبیل بوده و علیرغم حجمی که دارند بستنی داخل بسته بندی بسیار کمتر شده حال آنکه قیمت آن نیز با افزایش مواجه بوده است.
سوالی که اغلب پرسیده می شود این است که چرا سازمان حمایت ازمصرف کنندگان در قبال اینگونه شرکت ها و کارخانجات به صورت منفعل عمل کرده ودر حمایت از اقشار جامعه که اغلب در شرایط فعلی به لحاظ مالی روز به روز ضعیف تر می شوند سینه سپر نمی کند؟


ارائه بن به کارکنان به شرط خرید از فروشگاههای زنجیره ای اجحاف در حق مصرف کننده
یکی دیگر ازاجحافی که در حق برخی مصرف کنندگان و بخصوص باز نشستگان یا کارمندان ادارات و سازمانهای دولتی می شود ارائه بن یا وام های اعتبار به این افراد از طرف سازمانهای مربوطه و ملزم کردن آنان به خرید ازفروشگاههای زنجیره ای خاص است.
یکی از این همشهریان در گفتگو با روزنامه برای اردبیل اظهار کرد: اغلب فروشگاههای زنجیره ای طرف قرار داد اقلام مناسب و به اصطلاح جور ندارند اما با ارائه این بن ها مجبور به خرید از این فروشگاهها هستیم .
وی ادامه می دهد : سوال این است که آیا سازمان های مربوطه می خواهند از ما حمایت کنند یا در نظر دارند که اجناس این فروشگاهها به فروش برسد؟
گذشته از آن برخی فروشگاهها ی زنجیره ای که این روزها به دلیل کرونا فروش اینترنتی دارند اقلامی مانند روغن و مرغ را که در ماههای اخیر به شدت کمیاب و نایاب شده است را از لیست فروش اینترنتی خارج کرده و ادعا می کنند که برای فروش این اقلام، مشتری باید حضورا به فروشگاه مراجعه نماید.
حال آنکه در صورت مراجعه حضوری برای خرید یک جنس، بقیه اقلام نیز حضوری خریداری می شود و اصلا سیستم فروش اینترنتی به جهت جلوگیری از ازدحام در خیابان و فروشگاهها ناکارآمد جلوه می کند.
این روزها مردم بیشتر از هر زمان دیگری ازبرخی فروشگاهها ، تولید کنندگان و حتی داروخانه ها رنجیده اند و احساس می کنند حمایت ها از طرف مسئولین و مقامات دولتی نامحسوس بوده وجای کار دارد.


سوء مدیریت و عدم نظارت در داروخانه ها
وقتی یکی از همشهریان از داروخانه ای نام می برد که دارویی را که روی آن قیمت ۲۵ هزار تومان قید شده و مسئول فروش داروخانه آن را به قیمت ۵۰ هزار تومان به دست افراد می دهد این یعنی هنوز ایراد بسیاری در کار نظارت وجود دارد.
به نظر می رسد نظارت درنحوه توزیع و قیمت فروش اقلام دارویی نیزجای بحث دارد چرا که اغلب شاهد دغدغه های مردم در این زمینه و گلایه هایشان هستیم.


نظارت ضعیف منجر به بی اعتمادی در جامعه می شود
اما به راستی چرا برخی فروشندگان به کم فروشی و یا گران فروشی مبادرت می ورزند؟
این سوال را دکتر نیره توکلی جامعه شناس و عضو انجمن جامعه شناسان ایران اینگونه پاسخ می دهد: متاسفانه در جامعه ما فلسفه هرکس بایدگلیم خود را از آب بیرون بکشد رواج پیدا کرده است از طرفی دیگر شبکه ها وکانالهای بسیاری هستند که مدام به مردم القاء می کنند که شما بدبخت هستید و حق شما این نبوده و صحبتهایی از این قبیل…
در نتیجه شرایطی به وجود آمده که افراد درستکار و قانون مدار به نوعی احساس حماقت کنند.
وی ادامه می دهد: از لحاظ جامعه شناسی وقتی ارزشی از بین برود و ارزش جدیدی جایگزین آن نشود در رویدادها وبحران های جامعه شاهد این می شویم که روال های عادی از بین می رود و به دلیل نبودن ارزشهای جدید و میل افراد به میانبر زدن برای رسیدن به اهداف خود ،متاسفانه اولین و راحتترین راه دور زدن مردم با گران فروشی و کم فروشی به عنوان یک ابزار استفاده می شود.
این جامعه شناس معتقد است : محاکم قضایی به عنوان پشتیبان مردم نباید بی توجهی کنند حال آنکه ما شاهدیم که مدام از جیب مصرف کننده ها به صورت انبوه برداشته می شود و خسران عظیمی را متوجه جامعه می کند.
دکتر توکلی می گوید: در این میان چیزی که قربانی می شود اعتماد مردم است و این بزرگترین آسیبی است که به یک جامعه وارد می شود.
مدیرکل تعزیرات حکومتی استان درخصوص نحوه نظارت درسال جدید گفته است:در راستای اجرای طرح نظارتی ویژه نوروز ۱۴۰۰ متخلفان صنفی در این استان به پرداخت بیش از ۹۱ میلیارد ریال جریمه نقدی محکوم شدند.
وی اذعان کرده است که در راستای اجرای طرح نوروزی سال ۱۴۰۰ از تعداد هزار و ۳۳۰ واحد صنفی و بنگاه اقتصادی، تولیدی و توزیعی بازرسی شده است.
به گفته رحیمی آذر در مدت زمان احرای طرح نوروزی امسال علاوه بر بازرسی‌های انجام یافته، شعب تعزیرات حکومتی استان اردبیل به تعداد ۲ هزار و ۳۲۵ مورد پرونده واصله رسیدگی کرده و متخلفان به پرداخت مبلغ۹۱ میلیارد و ۸۵۰ میلیون ریال جزای نقدی محکوم شدند.
با توجه به مطالب مطرح شده ضرورت هرچه پر رنگ تر شدن نقش نظارت در جامعه بسیار محسوس بوده و هرچقدر این مقوله ضعف داشته باشد جامعه به سوی هرج و مرج هرچه بیشتر سوق خواهد یافت.
علاوه بر آن توجه به نقش فرهنگ و فرهنگسازی در خصوص تمرکزبر وجدان کاری نیزدر لایه های مختلف جامعه و مشاغل مختلف نیز هرچه بیشتر نمود پیدا می کند.

گزارش: فاطمه شکرزاده

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *