مانع زدایی از تولید؛ کلید رونق اقتصادی استان اردبیل

مانع زدایی از تولید؛ کلید رونق اقتصادی استان اردبیل

توسعه اقتصادی هر منطقه مستلزم حمایت از سرمایه‌گذاران و برنامه‌های رونق تولید بوده و شعار اعلامی مقام معظم رهبری برای امسال نیز در راستای رفع موانع پیش روی تولید و توسعه اقتصادی می‌باشد.
در سالی که از سوی مقام معظم رهبری بنام سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی نامگذاری شده است نیز به موضوع رفع هر گونه مانع در مسیر تولید و تسهیل سرمایه گذاری تاکید شده و مدیران و مسئولان امور باید در این زمینه اهتمام ویژ ای داشته باشند.
برای تحقق شعار سال پیش از هر اقدام و تصمیم‌گیری، ضرورت احصا و شناخت موانع تولید و راهها و شیوه‌های رفع آنها از سوی مقام‌های تصمیم گیر و مسئول و ارائه و تدوین برنامه‌ها و مشوق‌های حمایتی امری ضروری بشمار می‌رود.
در این راستا مقام‌ها و مسئولان استان اردبیل ضمن اشاره به ضرورت کار کارشناسی در زمینه شعار اعلامی مقام معظم رهبری بر شناسایی و رفع موانع موجود در فراروی رونق تولید و توسعه اقتصادی تاکید می‌کنند.
آیت‌الله سیدحسن عاملی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل با بیان اینکه سرمایه‌گذاری و تسهیل امور برای حضور بخش خصوصی از مهمترین عوامل تحقق شعار اعلامی مقام معظم رهبری در سال جاری است، گفت: در این راستا حضور مسئولانه و کارشناسی مدیران اجرایی در صحنه تولید بسیار مهم است.
وی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری در خصوص پشتیبانی‌ها و رفع موانع تولید اظهارکرد: مدیران اجرایی باید زیرساخت‌ها و تسهیلات لازم را برای سرمایه‌گذاری فراهم کنند و هر نوع مانعی را برای فعالیت واحدهای تولیدی و ایجاد اشتغال از میان بردارند.
او آینده‌نگری را یکی از مسائل مهم ذکر کرد و گفت: مدیران باید دوراندیش بوده و برنامه‌ریزی‌های بلندمدت داشته باشند و چالش‌های آینده را در حوزه‌های مختلف کارشناسی و پیش‌بینی کنند تا جامعه دچار ضرر و زیان نشود.
وی افزود: یکی از کارهای اساسی در سال ۱۴۰۰ باید رفع موانع حضور و سرمایه‌گذاری شرکت‌های بزرگ و ایجاد واحدهای تولیدی بزرگ صنعتی در منطقه برای اشتغال زایی و کارآفرینی باشد تا شاهد رونق اقتصادی در منطقه باشیم.
اکبر بهنامجو استاندار اردبیل هم با تاکید بر اینکه تحقق شعار سال نیازمند کار کارشناسی و تدوین برنامه عملیاتی در این زمینه است، گفت: برنامه عملیاتی و اجرایی شعار سال با همکاری مسئولان ، مدیران و فرمانداران استان تدوین می‌شود.
وی افزود: برنامه اجرایی توسعه استان حول محور شعار سال تدوین می‌شود و مدیران اجرایی استان باید در روزهای آتی ظرف ۲۰ موارد اولویت‌دار در راستای این شعار را در شهرستان‌ها شناسایی ‌کنند.
بهنامجو اظهارکرد: بر اساس این شعار در بحث تولید و توسعه واحدهای تولیدی اقدامات حمایتی بیشتر شده و با تسهیل امور بانکی و کاهش بوروکراسی، زمینه توسعه واحدهای تولیدی بیش از پیش فراهم می‌شود.
استاندار اردبیل بر عزم جدی مدیران استان برای تحقق شعار سال ۱۴۰۰ اعلامی از سوی مقام معظم رهبری تاکید کرد و افزود:تاکید ما به مدیران این است موانعی که پیش روی تولید کنندگان است برداشته شده و تسهیلات لازم و پشتیبانی ها و موانع زدایی ها انجام شود.
وی افزود: از تمامی مدیران خواسته شده فرمایشات مقام معظم رهبری را به صورت عملی در جامعه عینیت بخشند و هر نوع پشتیبانی و مانع زدایی برای فعالیت سرمایه گذاران و حمایت از تولید کنندگان به نحو احسن انجام شود.
داود شایقی رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل هم گفت: با تحقق شعار «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها» چهره این استان در سال ۱۴۰۰ تحول و تحرکی متفاوت می‌یابد.
وی افزود: مقام معظم رهبری با دوراندیشی امسال را نیز با موضوع و محوریت حمایت از تولید و رونق روزافزون در این بخش با عنوان «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها» نام‌گذاری کردند تا اصلی‌ترین تمرکز در سطح ملی و استانی بر تحقق هدف‌ها و برنامه‌های اقتصاد مقاومتی باشد.
شایقی اضافه کرد: ضرورت دارد از ابتدای سال در کنار پشتیبانی همه جانبه مدیران دستگاه‌های مرتبط، مصمم به رفع موانع تولید باشیم تا مشکلات و نارسائی‌های بانکی، بیمه‌ای، مالیاتی، زیرساختی و حتی صدور مجوزها تسهیل شود و در سایه آن سرمایه‌گذاران، کارآفرینان و فعالان عرصه تولید و صنعت بتوانند به مقصود نهایی در افزایش تولید و ایجاد فرصت‌های جدید اشتغال دست یابند.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل ، تولید را اصلی‌ترین نیاز امروز کشور در گذر از مشکلات داخلی و رفع تحریم‌های استکبار جهانی برشمرد و گفت: اگر بتوان به صورت ملی و فراگیر چالش‌های پیش‌روی تولید احصاء و در هر ماه یکی از آنها برطرف شود، در پایان سال به یک خروجی مناسب در رونق‌بخشی به تولید خواهیم رسید که خود این امر زمینه‌ساز تحول و تحرک بیشتر در همه بخش‌ها خواهد بود.
وی اضافه کرد: سازمان برنامه و بودجه نیز به تناسب شرایط حساس و خطیر کشور همچنان از طرح‌های تولیدی و اشتغال‌زا حمایت می‌کند و امسال با برگزاری نشست‌های متعدد اقتصاد مقاومتی، ستاد تسهیل و رفع موانع تولید و شورای برنامه‌ریزی تلاش می‌شود تا بیشترین همراهی و پشتیبانی از تولید و به ثمر نشستن طرح‌های نیمه تمام در حوزه کشاورزی، صنعتی و گردشگری صورت گیرد.
شایقی اظهار کرد: از روز نخست سال ۱۴۰۰ با تاکید استاندار اردبیل و نشست هماهنگی با مدیران و فرمانداران قرار شد تا در سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها تمرکز همه مسئولان بر تحقق شعار سال و تقویت جبهه تولید باشد.
صدیف بدری رئیس مجمع نمایندگان مجلس شورای اسلامی استان اردبیل هم گفت: تحقق شعار سال و ارتقای سطح رضایتمندی مردم با روحیه جهادی امکانپذیر است.
وی افزود: باید با عبرت‌گیری از کاستی‌های پیش آمده در راستای عمل به اهداف سال “جهش تولید”، همه تلاش‌ها را با استفاده از روحیه جهادی برای ارتقای سطح رضایتمندی مردم به‌کار بگیریم.
بدری تحقق شعار تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی را مستلزم روحیه جهادی دانست و افزود: در تداوم مسیر تقویت محور تولید امسال با توجه به تاکید مقام معظم رهبری برای تحقق شعار تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی باید با روحیه جهادی و انقلابی تلاش شود.
محمود عباس‌زاده مشگینی نماینده مردم مشگین‌ شهر در مجلس شورای اسلامی هم گفت: تحقق شعار سال در مسیر تقویت و حمایت از تولید و پشتیبانی در این عرصه عزم ملی همه مسئولان و مدیران را می‌طلبد.
وی افزود: در یک دهه اخیر مقام معظم رهبری محور و اساس شعار سال و پیام نوروزی خود را بر پایه تقویت اقتصاد کشور و حل چالش‌ها و موانع پیش رو در این مسیر قرار داده تا نتیجه و خروجی این امر به افزایش تولید منجر شود.
عباس زاده بیان کرد: در کنار پشتیبانی‌ها و حمایت همه جانبه از تولید رفع موانع در همه بخش‌های اجرایی و دولتی عزم ملی می‌طلبد که در سطح کشور باید ضمن پرهیز از صدور قوانین و مقررات دست و پاگیر تولید به تسهیل و بهبود فضای کسب و کار کمک کرده و در کنار آن بانک‌ها نیز با نرخ سود پایین تسهیلات سرمایه‌گذاران را پرداخت کنند. منبع ایرنا

گزارش: یعقوب شاددل

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *