دستگیری هفت شکارچی غیرمجاز و چند خبر از استان اردبیل

دستگیری هفت شکارچی غیرمجاز و چند خبر از استان اردبیل

دستگیری هفت متخلف صید و شکار

به گزارش ایرنا، ماموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان‌های خلخال و کوثر موفق به دستگیری هفت متخلف شکار و صید شدند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان خلخال گفت: در پی گزارش همیاران و دوست‌داران محیط زیست مبنی بر اقدام به شکار غیرمجاز پستانداران و پرندگان وحشی در زیستگاه‌های تحت مدیریت بخش خورش رستم، محیط‌بانان نسبت به جمع‌آوری اطلاعات و تحقیقات نامحسوس با همکاری نیروهای فرماندهی انتظامی خلخال اقدام کردند.

مهدی کسایی افزود: پس از کسب مجوزهای لازم از مراجع قضایی در ۲ ماموریت جداگانه با بازرسی محل زندگی متخلفان واقع در روستاهای توابع بخش خورش رستم، سه قبضه اسلحه شکاری قاچاق به همراه ۶۳ عدد فشنگ ساچمه‌زنی شکاری کشف و توقیف شد.

وی با اشاره به تحویل سه شکارچی متخلف به مقام قضایی بیان کرد: گشت و کنترل شبانه‌روزی ماموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان خلخال در منطقه حفاظت شده آق‌داغ و مناطق آزاد به طور جدی و مستمر ادامه دارد؛ به طوری که از ابتدای سال ۱۴۰۰ در مجموع چهار قبضه اسلحه شکاری غیرمجاز از متخلفان کشف و توقیف شده است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان کوثر نیز گفت: ماموران یگان حفاظت با گشت و کنترل در حاشیه رودخانه گیوی چای موفق شدند چهار نفر را که بر خلاف قوانین و مقررات سازمان حفاظت محیط زیست اقدام به صید غیرمجاز ماهیان می‌کردند، دستگیر کنند.

به گفته یوسف رشیدی، از متخلفان تعداد ۷۶ قطعه ماهی رودخانه‌ای و یک عدد تور دامی کشف و ضبط و یک فرد متخلف با تشکیل پرونده به مرجع قضایی معرفی شد.

قرار گرفتن ۱۳ واحد در فهرست صنایع آلاینده

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل گفت: بر اساس بررسی‌ها در نشست کمیته عوارض آلایندگی محیط زیست در مورد گزارش‌های کارشناسی و سوابق پایش خوداظهاری و غیرخوداظهاری صنایع، تعداد ۱۳ واحد آلاینده در سه ماهه چهارم سال ۹۹ در فهرست صنایع آلاینده این استان قرار گرفتند.

سعید شهند در این زمینه اظهار کرد: صنایع آلاینده بر اساس تبصره یک ماده ۳۸ قانون مالیات بر ارزش افزوده، مشمول پرداخت عوارض آلایندگی به میزان یک درصد از فروش خود هستند که از سوی سازمان امور مالیاتی از این واحدها دریافت می‌شود.

وی با تاکید بر انجام پایش مستمر صنایع و اطلاع از آخرین وضعیت زیست‌محیطی و آلایندگی آنها افزود: با توجه به تاثیر منفی آلایندگی صنایع بر سلامت افراد جامعه، همه اداره‌های تابعه در شهرستان‌ها باید به دقت فعالیت صنایع را رصد کنند تا بر اساس شیوه‌نامه‌های مربوطه با صنایع آلاینده برخورد شود.

رئیس نمایندگی حفاظت محیط زیست شهرستان نمین نیز با اشاره به انجام گشت‌های تخصصی در راستای پیشگیری از آلودگی محیط زیست گفت: بیش از ۴۲ مورد اخطاریه در پایش واحدهای صنعتی، تولیدی و خدماتی در این شهرستان و شهرک صنعتی شماره ۲ در راستای جلوگیری از آلودگی‌های زیست محیطی صادر و ۲ واحد آلاینده به مرجع قضایی معرفی شده است.

اکبر قنبری با اشاره به اینکه در بیشتر موارد واحدهای متخلف پس از صدور اخطاریه نسبت به بهسازی و رفع مشکل اقدام کردند، افزود: واحدهای متخلف در صورت همکاری نکردن یا ایجاد آلودگی زیست محیطی در فهرست صنایع الاینده قرار می‌گیرند و به مراجع قضایی معرفی می‌شوند.

وی در ادامه از دوست‌داران محیط زیست خواست تا هر گونه تخلف را با سامانه ارتباطات مردمی ۱۵۴۰ در میان بگذارند.

افزایش تعداد موزه‌ها به ۱۵ مورد

مدیرکل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان اردبیل گفت: تعداد موزه‌های این استان با اقدام‌های صورت گرفته در راستای تحقق شعار "اردبیل شهر موزه‌ ها" به ۱۵ مورد در سال گذشته افزایش یافت.

نادر فلاحی در این زمینه تشریح کرد:‌ تحقق شعار اردبیل شهر موزه‌ها از مهمترین اولویت‌ها در راستای معرفی تاریخ و تمدن منطقه و جذب گردشگران به استان اردبیل بود که سال گذشته در این حوزه اقدام‌های گسترده‌ای انجام شد.

وی افزود: با هدف دست‌یابی به این رویکرد با تلاش‌های انجام شده در حال حاضر استان اردبیل دارای ۱۵ موزه است که هر یک از این موزه‌ها قابلیت‌های درخور توجه و تحسین بازدیدکنندگان را به دنبال داشته است.

مدیرکل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان اردبیل بیان کرد: ۹ مورد از این موزه‌ها زیر پوشش اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی این استان و پنج مورد وابسته به ارگان‌ها و نهادهای دیگر است که از این میان یک مورد در شهرستان مشگین‌شهر به بخش خصوصی تعلق دارد.

وی اضافه کرد: سال گذشته موزه باستان‌شناسی گرمی نیز با هدف توسعه موزه‌ها در شهرستان‌های استان اردبیل طراحی و افتتاح شد و امسال نیز تلاش بر توسعه و تجهیز موزه‌ها در تمامی شهرستان‌ها است.

فلاحی با اشاره به اضافه‌ شدن بخش‌های جدید به مجموعه جهانی شیخ صفی‌الدین اردبیلی یادآور شد: بخش اسناد، بخش قطعات سفالی، بخش سکه، بخش ظروف سفالی، بخش سنگ و بخش آرشیو عکس‌های قدیمی در سال ۹۹ به موزه باستان‌شناسی و بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی اضافه شد.

پیش‌بینی افزایش جمعیت گونه گوزن قرمز

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل در بازدید از سایت تکثیر و احیای گوزن قرمز (مرال) در شهرستان نمین، از مناسب بودن وضعیت زیستی این گونه و پیش‌بینی افزایش جمعیت آن خبر داد.

سعید شهند در این بازدید اظهار گفت: با تدابیر و اقدام‌های موثر فنی و کارشناسی وضعیت زیستی گونه گوزن قرمز در سایت فندقلو در بهترین شرایط ممکن قرار دارد و امسال شاهد افزایش جمعیت این گونه با اهمیت خواهیم بود.

وی یادآور شد: سایت تکثیر و احیا مرال در سال ۸۸ با هدف احیای گونه حمایت شده گوزن قرمز در زمینی به مساحت هشت هکتار با رهاسازی ۱۲ راس مرال در جنگل فندقلوی نمین کار خود را آغاز کرده است.

برگزاری طرح یک ساعت با محیط‌بان در مشگین شهر

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان مشگین شهر گفت: دوره آموزشی یک ساعت با محیط‌بان در راستای برگزاری طرح‌های آموزش زیست محیطی در مدارس، در دبستان روستای کلانپا در منطقه حفاظت شده انزان از توابع این شهرستان برگزار شد.

یوسف محمدی افزود: محیط‌بانان در این طرح دانش‌آموزان را با تاریخچه حفاظت محیط زیست، وظایف و نقش محیط‌بانی از جمله جلوگیری از شکار و صید، تخریب، آتش‌سوزی و آلودگی‌های محیط زیست و همچنین اهمیت محیط زیست و راه‌های کاهش تولید زباله آشنا می‌کنند.

وی بیان کرد: مهمترین دستگاه فرهنگ‌سازی در هر کشوری آموزش و پرورش است که می‌تواند به عنوان یک بازوی توانمند در راستای ارتقای آموزه‌های زیست محیطی در سطح جامعه عمل نمایند.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *