دلالان انتخاباتی

دلالان انتخاباتی

فعال شدن ستادهای انتخاباتی، زمینه فعالیت گسترده گروهی همیشه حاضر در رقابت‌های انتخاباتی را فراهم می‌کند. کسانی که برای این ایام کیسه جدیدی دوخته‌اند با ورود به صحنه، ادعای تأثیرگذاری در روند انتخابات را مطرح می‌نمایند. این‌ها دلالان انتخاباتی هستند که با زیرکی و ترفندهای خاص، نامزدهای انتخاباتی را تحت تأثیر قرار می‌دهند و تا می‌توانند از آدم‌های ضعیف النفس و مقام پرست سوءاستفاده می‌کنند.
نامزدهایی که گول چرب زبانی و دروغ پرداری دلالان را می‌خورند در پایان رأی‌گیری با کلاه گشادی که به سرشان رفته آشنا می‌شوند و بر فتنه انگیزی و رفتارهای منافقانه کارچاق کن ها متوجه می‌شوند.
دلالان انتخاباتی قصد و غرضی جز برخورداری از حق دلالی بیشتر ندارند. حضور در ستادهای انتخاباتی نامزدهایی که شانس زیادی برای انتخاب شدن دارند، کار همیشگی و دائمی است. آن‌ها با پنهانکاری و روشی کاملا اختصاصی حضور در ستاد چند کاندیدا را پوشش می‌دهند. گفته‌اند که “شپش شبی هفت بالین می‌گردد” و دلالان انتخاباتی اگر وقت یاری نماید در شبانه روز تعداد بیشتری از ستادها را به قدوم مبارک مزین می کنند و در راستای خوش بین کردن نامزدها اقدام اساسی به عمل می‌آورند.
بدون شک همه ادعاها و قول و قرارهای دلالان در ارتباط با جمع‌آوری رأی بی‌اساس و فاقد هرگونه پشتوانه می‌باشد. یکی از شگردهای آن‌ها برای جلب اعتماد کاندیداها، ادعای داشتن بیش از ۵۰۰۰ شناسنامه در خانه و یا گاوصندوق می‌باشد. ادعایی که در بیشتر موارد کاندیداهای عجول و شیدای راه یابی به شورا را برای سوء استفاده بیشتر تحت تأثیر فرار می‌دهد.
کارچاق کن‌های انتخابات برای مخدوش کردن دیگر چهره‌ها برای نزدیکی به کاندیداها ابائی ندارند. اصلا این امر یکی از برنامه‌های همیشگی آن هاست. تا احساس کنند که فردی از اطرافیان نامزدها با میدان داری دلالان مخالف است از هر وسیله‌ای برای بدبین کردن کاندیداها به آن‌ها استفاده می‌کنند و به این ترتیب حاشیه امنی برای خود به جهت اجرای نقشه‌های شوم و پلید ایجاد می‌نمایند.
برخورد با این قبیل افراد و ممانعت از اقدامات تفرقه آمیز آن‌ها برای همه نامزدها یک وظیفه و تکلیف است. کاندیداها نباید عرصه را برای ابراز وجود آن‌ها باز بکنند و اجازه ندهند که به موقعیت و جایگاه آن‌ها در بین مردم ضربه بزنند. قطع کردن دست دلالان و کارچاق کن‌ها از ستادهای انتخاباتی امری واجب و ضروری است و به جرئت می‌توان گفت که این دلالان یکی از تهدیدها و آفت‌های انتخاباتی می‌باشند.

یادداشت: نادر پرستار

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *