ذخایر پشت سدهای اردبیل تا ۷۰ درصد کاهش یافته است

ذخایر پشت سدهای اردبیل تا ۷۰ درصد کاهش یافته است

مدیرعامل شرکت آب منطقهای اردبیل:

به گزارش روزنامه برای اردبیل به نقل از خبرگزاری بازار، عباس جنگی مرنی بیان کرد: شرکت آب منطقهای با همکاری آب و فاضلاب استان تلاش میکند تا تدبیری مناسب در تأمین آب شرب با اولویت اول در همه سدها و منابع موجود انجام دهد و در اولویت های بعدی بخش صنعت و کشاورزی قرار دارد.
وی ذخیره پشت سدهای استان را تا ۵۰ درصد کمتر از سالهای گذشته به ویژه در سدهای شمال استان بیان کرد و گفت: در سد یامچی، سبلان و قوری چایی این کاهش منابع پشت سدها تا ۷۰ درصد است.
مدیرعامل شرکت آب منطقهای اردبیل دلیل اصلی این امر را کاهش ۷۰ درصدی بارندگیها در دو ماه اخیر، کم شدن ذخیره برف در ارتفاعات و تبخیر بالای آب در منابع موجود اعلام کرد و افزود: روانآبها به ویژه رودخانهها و مسیلهای استان اردبیل نیز با کم آبی و یا خشکسالی جدی روبهرو هستند.
جنگی مرنی تدبیر لازم در این زمینه را استفاده بهینه از منابع آب به ویژه در بخش شرب اعلام کرد و ادامه داد: هموطنان از هم اکنون باید مصرف آب خود را به درستی مدیریت کرده و حتی قطرهای آب را بیهوده هدر ندهند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: شرکت آب و فاضلاب موظف شده تا در صورت نیاز آب مشترکان پرمصرف را با تذکر و هشدارهای جدی به درستی مدیریت کرده و اجازه مصرف بیهوده را به مشترکان ندهد و در صورت نیاز با اعمال جریمه و حتی قطعی این مشترکان را تنبیه کند.
جنگی مرنی اضافه کرد: ما در همه سدهای استان کارگروههای بهینه مدیریت و تخصیص منابع را با اولویت شرب فعال کردیم و انتظار میرود در این زمینه یک دستاورد مناسبی را شاهد و ناظر باشیم.


تاکید مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل بر مدیریت و صرفه جویی در مصارف آب با توجه به تشدید خشکسالی در استان
ششمین جلسه شورای معاونین و مدیران شرکت آب منطقه ای اردبیل با حضور رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت و همچنین اعضای هیئت مدیره، معاونین و مدیران دفاتر شرکت و با حضور ویدئو کنفرانسی مدیران امور آب شهرستانهای استان برگزار شد.
رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل در این جلسه با اشاره به کاهش بارندگی ها در سطح حوضه های آبریز کشور و استان تصریح کرد: باید خودمان را برای شرایط خشکسالی شدید در سطح استان آماده کنیم و برنامه ریزی مناسبی برای مدیریت مصرف انجام دهیم.
مهندس عباس جنگی مرنی افزود: علی رغم وقوع بارندگی های اخیر در سطح استان، متاسفانه به دلیل کاهش رواناب ها و عدم تاثیر این بارندگی ها در افزایش رواناب ها، حجم آب در مخزن اکثر سدهای استان با کاهش روبروست و در بعضی سدها ورودی به صفر رسیده است.
وی با تاکید بر اطلاع رسانی به مردم از وضعیت منابع آب در استان اظهار داشت: اطلاع رسانی و آگاهی دهی به مردم برای همراهی آنها با شرایط موجود ضروری است و باید از پتانسیل های موجود در بخش رسانه استفاده نماییم.
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اردبیل نیز در این جلسه با ارائه گزارشی از آخرین وضعیت سدهای استان خاطرنشان کرد: متاسفانه در ماههای اخیر حجم آب ورودی به برخی سدهای استان کاهش چشمگیری داشته است و باید مردم را از روند کاهش رواناب ها و کاهش حجم مخزن آب در پشت سدها آگاه نماییم.
مهندس فیروز ندایی یادآور شد: در حال حاضر میزان ورودی و ذخایر آب در سدهای ارس و خداآفرین با کاهش روبروست و کشاورزان شمال استان باید برنامه ریزی مناسبی در برخورداری از منابع آب و نوع کشت خود داشته باشند.
در این جلسه مهندس امین حسین پور، مدیر دفتر مهندسی رودخانه ها و سواحل شرکت آب منطقه ای اردبیل نیز گزارشی از آخرین وضعیت آزادسازی و لایروبی رودخانه های استان و برنامه های آتی ارائه کرد.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *